Yakın Arkadaşım Üzerinden Küçük Bir Borsa Yatırımcısı Analizi

Çok sevdiğim bir arkadaşım neredeyse 1 yıldır piyasalarda işlem yapıyor. Çok yakınında olduğum için onu her an takip edebiliyorum. İşlemlerini, pozisyonlarını, psikolojisini. Şimdi sizlerle onun (ve piyasaya nispeten yeni girenlerin) çok sık yaptığı hataları yazacağım.

  • En büyük hatası: körü körüne takip ettiği “sözde” üstatları var. Onların söyledikleri %100 doğruymuş gibi hareket ediyor ve çoğu zaman pişman oluyor. Kendini geliştirip zincirlerini kırmak, işi öğrenmek yerine hep bir yol gösterici bekliyor.
  • Risk yönetimi nedir bilmiyor. Tüm parasını tek kağıda gömüyor, kaldıraçlı işlemlerde boyundan büyük işlemler yapıp margin call yiyor, hatalı pozisyonda inat ediyor, stop loss koymuyor, koysa da uymuyor. İşler ters giderse ne kadar kaybedeceğini hesaplamıyor.
  • Bir stratejisi yok. Bazen scalper oluyor, bazen haftalık grafik bakıyor, bazen “uzun vade aselsan” biriktiriyor. Kafası kesik tavuk gibi duvardan duvara çarpıyor.
  • Kazanan trade’den sonra çok özgüvenli, kaybeden trade’den sonra çok ezik davranıyor. Soğukkanlı olamıyor. Kazandığı zaman “borsanın ustası olduğunu” zannediyor, kaybettiği zaman “dünya başına yıkılıyor”. Sakin olmayı bilmiyor.
  • Sürekli bir dip ve bir tepe arama hastalığı var. “Buradan döner” en çok kullandığı cümle. Dibin dibinin, tepenin tepesinin olduğunu hep unutuyor. Trende binip keyfini çıkaramıyor, hep attan düşüyor.
  • Kazanan işleme pozisyon ekleyeceğine, kaybeden işleme pozisyon ekliyor. Paçal yapıp duruyor. Böylece kazanan pozisyonunu değil kaybeden pozisyonunu güçlendiriyor. Daha hızlı para kaybediyor.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

4 Comments on “Yakın Arkadaşım Üzerinden Küçük Bir Borsa Yatırımcısı Analizi”

  1. Elinize sağlık hocam. Tüm yazılarınızı okumaya ve bu işte ehil olmaya azmettim. Bilgilerinizi paylaşarak balık tutmayı öğretmeniz çok güzel. Sayenizde Üstat lafıyla değil kendi bilgi birikimimle işlem yapmaya uhuletle ve suhuletle başlıyacağım.

  2. Maşallah tüm hataları doya doya yapıyor. Doyuma ulaştığında para kazanmaya başlar 🙂

  3. Bu arkadaşın gerçek bir arkadaş olmadığını düşünüyorum. Genel olarak size ulaşan borsaya yeni başlayan kişilerden tespitlerinizi yazmışsınız gibi geliyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.