3 Haziran 2024 Haftası Endeks Değerlendirmesi – Dikkatli Olmakta Yarar Var

%title

Herkese merhaba.

Bu hafta “Borsa İstanbul’da Ne Olur?” yazısını biraz kısa ve sade tutacağım, hem pek zamanım yok hem de zaten Borsa İstanbul ile ilgili yazılacak çok fazla şey de yok.

Malum, geçen hafta ciddi sert bir satış gördük, Pazartesi’den Cuma’ya her gün satış yedik, zaten yan tahtalar sıkıntılıydı, iyice pul oldular. Büyük kağıtlar, yani blue-chips dediğimiz, yabancı yatırımcının ilgilenmeye daha meyilli olduğu kağıtlar nispeten güçlü dursa da, endeksin sıkıntısı eninde sonunda onlara da riayet etti.

Önce geçen haftanın günlük BİST100 grafiğine bakalım. Gördüğünüz gibi, çok uzun süredir üst üste kırmızı mumlar görüyoruz.

%title
BIST Gunluk Grafik

Bu aslında aşırı sürpriz değildi, çünkü geçen haftanın analizini okuyan biri, tepede oluşan Gravestone Doji’den, yani mezartaşı dojisinden az çok ipucunu almıştı.

Ancak yine de, geçen hafta bu kadar sert bir satış kimsenin de beklediği bir şey değildi.

Öncelikle, geçen haftanın haftalık mumuna bir bakalım (ve eğer kaçırdıysanız geçen haftanın “Borsa İstanbul’da Ne Olur?” analizini bir okuyun)

 

%title
BIST Haftalik Grafik

Gördüğünüz gibi, iki hafta önce oluşan Gravestone Doji, geçen haftanın mumunun ipucunu verdi ve sonuçta geçen hafta sert bir kırmızı mumla, artık endekste tepede oluşan formasyon bir “Evening Star” yani, “Akşam Yıldızı” oldu.

Evening Star, özellikle de haftalık zaman dilimindeki evening star artık kesinlikle “agresif poz büyüklüğü ile” içeride olmamak anlamına gelir. “Yukarı yönlü yükselişin” artık biraz zorlandığına, yukarı doğru gidecek bir takat kalmadığına, yükselişin artık satıcılar tarafından sert bir şekilde karşılandığına göstergedir.

Dolayısıyla, endeksin ve fiyatın bu seviyesinde artık dikkatli olmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Long yönlü, kaldıraçlı pozlar sıkıntı yaratabilir, bu sıkıntı haftalık grafikle takip edilen spot pozlara bile yansıyabilir.

Artık biraz defansif takılmanın zamanıdır.

Short taraf? Tabi, eğer short tarafta aktif işlem yapabiliyorsanız ve oranın psikolojisini yönetebiliyorsanız, short tarafta çeşitli fırsatlar olduğunu düşünüyorum.

Ancak short poz açarken kesinlikle agresif olmayın. Şu anki ekonomi ve ekonomi yönetimi malum, bir beklenti var ve Borsa İstanbul bir süredir bu beklentiyi satın alıyor. Halen de sert alımlar gelebilir piyasaya.

Bu alımlar tabi ki “parasal sıkılaşmanın” yol açtığı bilanço bozulmalarından bağımsız. Yani, bir tarafta evet bir sıkılaşma, daralma ve yavaşlama sağlanmaya çalışılıyor, bu da şirketlerin beklentilerini ve bilançolarını bozuyor, bu da borsaya etki edecek diye düşünülüyor.

Ancak diğer tarafta, “sonunda akıllı bir ekonomi yönetimi geldi ve rasyonel politikalara dönüldü, yabancı da bu rasyonaliteye yatırım yapacaktır” beklentisi var.

Hangisi daha ağır basar? Bu değişken. İçeriye gelen para ilk etapta sıcak para ve TR’deki faiz için geliyor. Dolar buralarda tutuldukça, TL faizinden para kazanıp, dolar bazlı iyi bir kazanç elde edecekler. Buna zaten Carry Trade deniliyor bildiğiniz gibi.

O yüzden, biz yine bunları düşüneceğiz ve yorumlayacağız ancak kararı yine fiyatla alacağız.

Özetin özeti nedir peki?

Ben geçen hafta itibariyle tepede oluşan evening star formasyonunun artık “dikkatli olalım” sinyali olduğunu ve VİOP tarafında AGRESİF KALDIRACIN BİR SÜRE RAFA KALKMASI GEREKTİĞİNİ, Spot tarafında da kredili alımların YAPILMAMASI GEREKTİĞİNİ düşünüyorum.

Burada günlük grafiklere göre ufak tefek long-short denemeleri yapılabilir.

Onun dışında nötr taraftayız.

Herkese bol kazançlar.

 

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir