Elmas Formasyonu Nedir?

%title

Arkadaşlar herkese merhaba. Bir iki gün önce hisselerimi incelerken #arclk’te, günlük grafikte çok güzel bir elmas formasyonunun oluştuğunu gördüm. Kağıt formasyondan bugün çıktı ve formasyon teyit aldı. Ben de sıcağı sıcağına bu formasyonu sizinle paylaşmak istedim. Böylece arada bir adet formasyon dersi de eklemiş oluruz sitemize.

Şimdi, esasen biz formasyon diyoruz ama bunun ingilizcesi PATTERN’dir. Yani tam türkçesi DESEN veya KALIP olarak çevrilebilir. Piyasada fiyatlar, insan doğası ve psikolojisi gereği kendini hep tekrar eden kalıplar halinde oluşur. Elliott dalgaları, trendler, Düzeltmeler, Formasyonlar.

Bu sürekli tekrar eden kalıplar, formasyonlar #priceaction dediğimiz, bir hissenin fiyat hareketlerine odaklanan trade stratejisinin en önemli ayaklarından biridir. Derya deniz bir konudur, sırayla hepsine gireceğiz. Şu an sıcağı sıcağına Elmas formasyonu denk geldiği için ondan başlıyorum.

Elmas formasyonu nedense Türk Trader’lar arasında çok popüler değildir. Bayrak, Flama, OBO, TOBO, bunlar herkes bilir de, ELMAS formasyonunu çok fazla kişi bilmez. Bilen de detayına girmez. Bunun sebebi belki diğer formasyonlar kadar sık karşılaşılmaması olabilir.

Bu formasyon aslında tanıması çok basit ve etkili bir formasyondur. Bir nevi OBO ve TOBO’nun birleşmesinden oluşur. Aşağıda grafiğini görünce kafanıza iyice oturacak. Bakın, elmasın içine odaklanın. Yukarıda OBO, aşağıda TOBO var. Bu ikisi aynı kalıpta birleşiyor. Bir Elmas oluşturuyor.

Elmas Formasyonu
Elmas Formasyonu

Unutmayın, biz böyle çiziyoruz diye formasyon birebir böyle oluşmaz, ancak ana hatları buna benzer, yani bakınca anlarsınız onun bir Elmas olduğunu. Devam edelim. Dönüş formasyonu dedik, bu ne demek? Bu formasyon dönüş sinyali verir, eğer trend yukarıysa aşağı,şağıysa yukarı dönüş.

Yabancı kaynaklarda bu formasyon aslında Bearish, yani Ayı formasyonu olarak geçer. Yani yükselişleri bitiren bir formasyondur. Bu çoğu zaman doğru olsa da, ben dipte de çok kez yakaladım ve yükseliş başlatan bir formasyon olarak da gözlemledim.

Formasyon nasıl oluşur peki? Uzun bir trendin sonunda fiyat hareketleri yavaşlamaya başlar ve geri dönüşe geçerek küçük bir tepe oluşturur. Bu tepeye A tepesi diyelim. Aşağıda #arclk hissesinin yükselen güçlü trendi sonrası oluşturduğu A tepesini görebilirsiniz. (daha iyi anlayın diye 4 saatlik grafik):

Elmas Formasyonu
Elmas Formasyonu

Bu aslında oluşmakta olan bir Omuz-Baş-Omuz formasyonunun sol omzudur. (Tabi şu an belli olmaz, ancak formasyon bitince anlarsınız böyle olduğunu). Sonra fiyat tekrar yükselişe geçer ve bir önceki tepeden daha yüksek bir tepe oluşturur. Bu OBO’nun Baş kısmıdır. Grafiği aşağıda:

Elmas Formasyonu
Elmas Formasyonu

Şimdi bu formasyonun normal bir OBO’dan farkı burada başlar. Çünkü fiyat, BAŞ’ı oluşturduktan sonra aşağı düşer ve Omuz çizgisini KIRAR, aşağıda yeni bir DİP oluşturur. Bu aslında ters açıdan bakıldığında, TOBO’nun Baş kısmıdır. Grafik aşağıda:

Elmas Formasyonu
Elmas Formasyonu

Sonrasında fiyat tekrar toparlanıp bir C tepesi oluşturur. Bu da OBO’nun sağ omzudur. Böylece yukarıda OBO tamamlanır, aşağıda fiyat TOBO’ya gider. Bu ikisi birleşince güzel bir elmas formasyonu oluşur. C tepesinin grafiği aşağıda:

Elmas Formasyonu
Elmas Formasyonu

Gördüğünüz gibi, C tepesinden sonra fiyat aşağı gitmiş ve kısa trendi de kırmış. Böylece elmas’tan çıkmış. Bu formasyon teyidi anlamına gelir. Bu “kesin düşer” anlamına gelmez ama düşüş ihtimali, yükseliş ihtimalinden daha yüksektir anlamına gelir.

Elmas Formasyonu
Elmas Formasyonu

Burada pozisyondaysanız pozisyonu kapatmanız, short imkanınız varsa short açmanız gerekmektedir. Çünkü aksi takdirde pozisyonunuz risk altındadır. Elmas formasyonunu tanımlarken ve uygularken Fibo ve RSI’dan da destek alabilirsiniz.

Elmas Formasyonu ve Diğer Teknik Gerekçeler

Mesela bu örnekte, RSI fiyatla negatif uyumsuzluk yapmış. Fiyatın ilk tepeden sonra ikinci tepe yaptığı zaman, RSI düşüşe geçmiş. Bu bir formasyon teyididir. Bunu da mutlaka takip etmenizde yarar var. Daha doğrusu, bir formasyonu ne kadar başka teknik gerekçeyle desteklerseniz o kadar iyi olur. Böylece olasılıkları lehinize arttırmış olursunuz. Teknik Analiz’in olasılıklar hesabı olduğunu her fırsatta söylüyorum, biraz pratikle bunu iyice anlarsınız diye düşünüyorum.

Elmas Formasyonu
Elmas Formasyonu

Evet, hızlıca özet geçtim ve size formasyonu anlattım. Umarım işinize yaramıştır. Sonrasında belki bu formasyonun detaylarına da gireriz ancak ilk etapta formasyonu kullanıp Trade yapmanız için tüm gerekli bilgiler zincirde var. Umarım işinize yarar.

Borsanın İzinden Blog’taki bir diğer formasyon olan ABCD formasyonunu da okumak için lütfen burayı tıklayın. Ayrıca diğer yazılara da göz gezdirmeyi sakın unutmayın. Bitirmeden bir de, eğer İngilizceniz varsa, elmas formasyonunun başka bir kaynağını da ekleyeyim.

Görüşmek üzere.


Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

4 Comments on “Elmas Formasyonu Nedir?”

  1. Burada libra formasyonu denilen olay oluyor aslında birçok kişi obo nun baş kısmı omuz çizgisini kırdıktan sonra yaptığı düzeltmede fibo 61.8 veya 78.6 gibi yerlerden short işlemine girip ilk hedef aşağıda düzeltmenin başladığı yer ikinci hedef fibo EXT. 1.618 olarak seçiliyor.

  2. hocam kısa ve öz bir şekilde anlatmışsınız. teşekkürler! yeni anlatacağınız formasyonları merakla bekliyorum!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir