İndikatör Nedir? İndikatörler Nasıl Çalışır?

%title

Bu yazıda size İndikatör Nedir ve İndikatörler Nasıl Çalışır sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. İndikatör kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve dilimizde gösterge anlamına gelmektedir. Birden fazla sektörde ve farklı iş alanlarında karşılaştığımız indikatör kelimesi, bahsi geçtiği konulara göre farklı anlamlar taşıyabilir. Biz borsacılar ve teknik analistler için indikatör nedir? Biraz bunun detaylarına girelim

İndikatörler finansal piyasalarda işlem gören ürünlerin (hisse senedi, coinler, kıymetli madenler vesaire) geçmiş fiyat datasından yararlanarak, gelecekte oluşacak ekonomik eğilimleri hakkında fikir veren, tahminde bulunan teknik analiz göstergeleridir. Basitçe, indikatörleri, ürünün önceki fiyat ve hacim verilerini dönüştürerek ürünün fiyatı hakkında olumlu veya olumsuz sinyaller haline getiren ve bu sinyaller ile yatırımcıya yardımcı olan bir makine gibi düşünebiliriz. 

İndikatörlerin fiyat hakkında verdiği sinyaller doğrultusunda, yatırımcı veya trader, halihazırda elinde bulunan veya satın almayı düşündüğü ürünün gelecekteki fiyatı hakkında tahminlerde bulunabilir ve yatırım stratejisini bu tahminleri de göz ününde bulundurarak kurabilir.

Ancak, İndikatör konusunda finansal piyasalarda işlem yapan yatırımcıları veya traderları kafa karışıklığına iten bir kaç nokta var. Biraz da ondan bahsedeyim. İndikatörler, çoğu kişi tarafından “kutsal kase” gibi algılanıp, “yolu aydınlatan fener” gibi düşünülüyor. İndikatör kullanan kişilerin çok daha kolay para kazanabileceği önkabulü oluşuyor. Halbuki kazanç üretme amacı ile analizleri doğrultusunda alım-satım yapan bir yatırımcı bu göstergeleri nihai ve kesin doğru sonucu veren bir sinyal olarak algılamamalı. Bu indikatörlerin ürettiği sonuçlar ancak ve ancak analizlerinin bir parçası olarak göz önünde bulundurmalıdır.

İndikatör Nedir?
İndikatör Nedir?

Bu açıdan baktığımızda “indikatör nedir?” sorusuna en kısa cevap olarak şunu diyebiliriz: İndikatörler, finansal piyasalarda daha doğru kararlar alabilmek  için kullanabileceğimiz ek bir pusuladır. İndikatörler ürünün fiyatı için bir yol haritası oluşturabilir ancak oluşturduğu yol her zaman doğru, kısa veya kolay yol olmayabilir.

İndikatör Nedir Sorusuna Farklı Bir Cevap

Örnek vermek gerekirse ormanda yolunu bulmaya çalışan bir izcinin, elindeki pusula vasıtasıyla karar kıldığı hedef yönü direkt olarak katedemediğini, sarp arazide önüne çıkan tepeler, uçurumlar, akarsular gibi aşamadığı engellerin etrafından dolaşarak yolunu bulmaya çalıştığını düşünün. İşte İndikatörler de, elimizdeki pusulalardır, ancak bizi doğrudan hedefe götüremezler.

Özetle, ideal bir yatırımcının ve trader’ın “indikatör nedir?” sorusuna vereceği cevap yatırım stratejisini tümüyle üzerine kurduğu kolay seçenek olarak gözüken bir al-sat sinyali değil, bunun yerine analizleriyle beraber değerlendirdiği bir finansal gösterge olmalıdır.

Böylelikle yatırımcı, işlemlerinin öncesinde kendi analiz yöntemi ile uyumlu çalıştığını gözlemlediği indikatörü seçmesi ve analizinin sonucuyla birlikte seçtiği indikatör sinyalleri ile birlikte değerlendirmesi yatırımcının yaptığı işlemlerin başarı oranını yükseltebilir.

Sonuç olarak yatırımcının veya trader’ın, indikatörün herhangi bir ürüne ait önceki fiyat ve hacim hareketlerini temel alarak al veya sat sinyalleri verdiğini bilmesi, bu sinyallerin basit birer teknik analiz aracı olduğunu unutmaması ve kendi analizleri için indikatörleri büyük bir sistemin bir parçası olarak düşünmesi gerekir.

“indikatör nedir?”, “indikatörler nasıl çalışır?”, “borsada indikatör nedir?” sorularına örnekler ile birlikte yanıt vermeye çalıştım. Ek olarak, Investopedia’nın Teknik Analiz’de İndikatörler Nedir sorusunun cevabını aradığı şu yazıyı da incelemenizi öneririm. Bu yazımın sizler için yeterince açıklayıcı olduğunu ümit ediyorum. Herkese bol kazançlar dilerim.

Not: Borsanın İzinden Blog üzerine indikatörlerle ilgili bolca yazı eklenecek. Bu yazılar eklenene kadar, bir başka sözlük öğesi olan Fibonacci yazımıza göz atabilirsiniz.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir