5 Mart 2021 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Herkese merhaba. Uzun zamandır borsa değerlendirmesi ve endeks analizi yapmıyorduk, çünkü bir gereklilik yoktu. Bayağı ciddi bir rallinin içerisindeydik. Alıp tutan da, girip çıkan da, sabit duran da kazandı. Ustayla acemi karıştı, herkes kendini piyasadan büyük sandı. Peki şimdi işler değişiyor mu? Biraz bundan bahsedeyim sizlere. Haydi, buyrun.

Öncelikle, endeksi en geniş pencereden bir masaya yatıralım bakalım. Elimizde ne var, ne yok. Sonra kademe kademe dürbünü yakınlaştıracağız. Sohbet, muhabbet derken, size mevzuyu anlatacağım. Bu aşağıdaki kanal, 2004’ten gelen devasa yükselen kanal. İnceleyin.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bunun yanına, bir de 2008 Krizinin dibinden çektiğimiz yükselen kanalı ekleyelim. O da şöyle, aşağıdaki gibi. Bir kaç ihlal dışında, bu da kitap gibi çalışmış. Buyrun, bunu da inceleyin:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

En geniş pencerede, dikkatinizi çeken şey nedir? Fiyat her iki yükselen kanaldan da sıyrılmış. Dolayısıyla artık şu kabülümüz mevcut: Bu kanalların üst sınırları, artık endeksimiz için birer destektir. Birisinde 1400’ler, diğerinde 1300’ler gözüküyor. Buyrun:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bir de endekse yatay olarak bakalım. Yatay olarak bakıldığında, 2008 krizinden itibaren 4 farklı yatay bölge bulabiliyoruz kendimize. Aşağıya bıraktım. Bunu da inceleyin:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Son dalgaya fibo çektim, devasa rallinin başladığı Mart 2020’de son 0.76 temasını yapmış ve roketlemiş yukarıya doğru. Fibo düzeltmesi tüm hikayeyi gayet iyi toparlamış. 0.76’dan aşağı kesinlikle salmamış fiyatı. Bunu da attık cebe.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Fibonacci 0.76 çalışmışsa, oraya bir Fibonacci Uzatma seviyesi çekelim. ABC yapalım ki, D’yi ölçelim. Bakalım olası dönüş noktaları nereler olabilir. Fiyat 1.41-1.61 arası takılıyor. Tam olması gerektiği yerde hemen hemen. Buyrun:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Herkesin gördüğü gibi, bir fincan – kulp formasyonu var, onun da hedefi görüldü. aslında iki ay önce görüldü, 2 aydır da buralarda dolaşmaya devam ediyor fiyat. Onu da attık cebe. Buyrun:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Aylık grafikte bir de fiyata bakalım. Ne diyor? Biliyorsunuz en önemlisi o. Ocak ve Şubat iki tane gravestone doji bırakmış. Savaş devam ediyor ancak boğalar bir tık zayıf, ayılar bir tık daha güçlü. Son yeşil mumu saymayalım, daha 3 işlem günü gördük Mart ayı için, o pas.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Haftalık grafiğe bakalım. Bir simetrik üçgen. Onun da hedefi görülmüş gibi. Gördüğü yerde bocalamış ve konsolidasyona girmiş. Çok büyük, güçlü, ivmeli iki kırmızı mum ve aralardaki yeşil mumlar. İnceleyin lütfen:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Haftalık grafikte bir iki detay daha var ama gereksiz, kafa karıştırmayalım. Günlüğe geçelim. Günlükte -tam ideal olmasa da- şöyle iki kanal var. Biri devasa yükseliş, diğeri küçük düşüş. Yükseliş, fiyatı kanalın üstünde tutması açısından da önemli. İki kere tutmuş.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Eğer tepedeki düşüş trendini, yatay bir konsolidasyon haline getirirsek de hikaye şöyle oluyor, bunu zaten size sık sık paylaşmıştım. Ancak yine de koyayım önünüze, buyrun bir de buna bakalım. Fiyat uzun zamandır belli sınırlar dahilinde ilerliyor:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Biraz fiyat okuyalım, ki en önemli işimiz o. Şimdi aynı grafiğe biraz farklı bir gözle bakın. Daha önce olmayıp da şimdi grafikte bolca bulabileceğiniz ne var? Kırmızı mumlar. Hem de öyle böyle değil. Gayet güçlü, ivmeli kırmızı mumlar. Yeşillere bakın, gayet cılız, güçsüz:

%title

Son Pazartesi %4’lük yükseliş harici devasa bir yükseliş hatırlayan? Yok. Ama kan gölü işlem günlerini hatırlayan? Çok. O zaman ne demiştik? Burası distribution. Yani dağıtım bölgesi (Charles Dow baba sağ olsun). Kesin mi, değil, ancak yeterince ipucu var. Buralar, kurumsal müşterilerin, yatırım bankalarının, smart money dedikleri organizasyonların KY’ye mal verdiği, kaçanı da yükselişle geri çağırıp, bir tur daha döndürdüğü yerler. milyonlarca lotu, tek günde, tek tuşla satamazsın.

Ben uzun zamandır bu uyarıları yapıyordum. Takip edenler mutlaka hatırlar. Hatırlamayanlar DM atsın, eski tweetleri bulalım okuyalım beraber. Şimdi elimizdeki manzara belli, buralar sıkıntılı bölgeler, yabancı da bozuyor, SP500’ün güncel hali şöyle (çok feci):

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Özetle, elimizde olumlu senaryo çok kısıtlı, olumsuz senaryo ise bir sürü. Haliyle, ya nakitte bekleyeceksiniz, ya da short trade yapacaksınız. Mal taşıyacaksanız da günlük tepkilere, kısa stoplarla katılacaksınız. Başka çaresi yok.

Peki aksi durum nedir? Aksi durum pozitif senaryodur şu okla gösterdiğim 1.570-1.600’lerin aşılması demektir. Yeni zirve yapması demektir endeksin. Eee, zaten oralardayız. Yani oraya gidecek diye risk almaktansa, orayı geçince risk al. Daha mantıklı değil mi?

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şu linke tıklayarak ulaşabileceğiniz tweeti 23 Şubat’ta atmışım, aynı fikirlerim halen geçerli. Şu aşamada her defasında gel gel deyip malı gömüyorlar. Artık hala bile bile gelmenin bir anlamı yok değil mi? Sabredin, kasayı koruyun, ne olacağını görün, öyle ilerleyin.

Yaklaşık 15 gündür uyarıyorum, yine uyarayım, köşede beklemek bir meziyettir, ne zaman tuşa BASMAMANIZ gerektiğini bilmek bir meziyettir. Rüzgara karşı işemeyin, piyasa hepimizden büyük. Fırsatlar ancak ona hazır olanlara doğar. Kasayı koruyun. Biraz bodoslama, kafa göz, bir sağdan bir soldan bir zincir oldu, akışı çok sağlıklı olmadı, çünkü hazırlıksız başladım. Ama anladınız siz mevzuyu 🙂 Buralardayız, kasamız değerlidir, kimseye kaptıracak PARAMIZ yok. (malımız değil 🙂 ) Selamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “5 Mart 2021 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir