Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır?

%title

Herkese merhaba. Kasım ayında Bitcoin’de bir trend keşfedip Kripto piyasasında trade etmeye başladığımdan beri, bana takipçilerimden, sizlerden bir çok soru geliyor. Bunların en başında kripto para transferi nasıl yapılır sorusu var. Ben de bu dahil, tüm soruları cevaplamak için bir zincir yapmaya karar verdim. Başlamadan önce belirteyim, ben yıllarını KRİPTO’ya vermiş biri değilim. İlk işlemimi 2020 Kasım’da yaptım. Yani beraber öğreniyoruz diyebilirim. Ona göre okuyun zinciri.

Benim uzmanlığım teknik analiz ve trade psikolojisi. Teknik analizi şu ana kadar FX’te, VIOP’ta ve Borsa’da yıllardır kullandım. Kripto ile tanıştıktan sonraki gözlemlerime göre, Kripto’da teknik analiz bu tüm üçünden daha iyi çalışıyor. Bunun nedeni, kripto piyasasına teknik olarak bakan kişilerin sayısının, diğer piyasalardan daha çok olması olabilir. Borsa’da mesela, teknik analistlerin dışında değer yatırımcıları, fonlar, kurumsal müşteriler, temettücüler, uzun vadeciler, temelciler var bol bol. Ama Kripto’da tam olarak dağılım bu şekilde değil. Kripto’da teknik analistlerin üstünlüğü bariz daha fazla dağılım olarak. Bu da tabi tekniğin iyi çalışmasını sağlıyor. Çünkü, daha önce de belirtmiştim, asıl para herkesin bildiği şeyden, herkesin bilmediği şekliyle kazanılır.

Şimdi sorulara geçelim. En çok aldığım sorulardan biri “kripto almak/satmak için hangi aracı kurumu, hangi kripto borsasını kullanıyorsunuz” sorusu. Ben bu işe BTCTURK ile başladım. BTCTURK’ün sadece bitcoin alınıp satılabilen normal btcturk basit sayfası var. Komisyonu çok yüksek. Sakın buradan işlem yapmayın. İşlem yapmak için BTCTURK PRO’yu kullanın. Orada 14 tane kriptoyla al sat yapabiliyorsunuz. Komisyonları da uygun. Komisyon tablosu aşağıda:

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır
Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır

BTCTurk Pro’yu kullanarak bu 14 koini hem TRY bacağıyla, hem USDT bacağıyla, hem de BTC bacağıyla alıp satabilirsiniz. Aşağıda bir örneği var. Hacimler gayet iyi, ben şu ana kadar sıkıntı yaşamadım.

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır
Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır

Ben ilk başlarda analizlerimi, tradingview üzerinden USD bacaklı grafiklerde yapıp, BTCTurk’ten TRY bacaklı alım yapıyordum. Bu ne demek? Mesela bitcoin’i ele alalım. Tradingviewden BTCUSD grafiğini çizip, alım fırsatı görünce dönüp BTCTRY alıyordum. Sonuçta BTCUSD yükselirse, BTCTRY’ye de yansıyor, çünkü BTCTRY dolar kuruna göre otomatik hesaplanıyor. Gayet işledi bu sistem, bir sıkıntı çekmedim. Ancak amatör bir yaklaşım tabi. Sonraları BTCUSDT alıp satmaya başladım. Öyle daha iyi oldu.

Ne olursa olsun, tüm analizlerimi tradingview’den ve USD bacağıyla yapıyordum. ATOMUSD, DOTUSD, BTCUSD gibi. Sonra dönüp BTCTürk’ten ATOMUSDT, DOTUSDT, BTCUSDT alıp satıyordum. Burası net sanırım değil mi? Devam edeyim.

BTCTurk’te iki seviye kullanıcı var. Birincisi seviye 1. Diğeri seviye 2. Farkı nedir? Çok az farkı var. Seviye 1’de para yatırma, çekme, kripto alma-satma ve yatırma yapabiliyorsunuz. Seviye 2’de ek olarak kripto para çekme işlemi de var (bu önemli, ileride anlatacağım). Seviye 2’ye geçmek için kimlik ve dilekçeli selfie istiyorlar. Ben direkt gönderdim. Bu tür şeylerde “aman benim kimliği ne yapacaklar, aman dilekçe mi, aman kişisel veriler” olayına zırva olarak bakıyorum. Yani şu an seviye 2’deyim.

Peki seviye 2 olmak ne kazandırdı bana? Binance’a geçmek için bir adım olan “kripto para çekme” muhabbetini ancak seviye 2 ile yapıyorsunuz. Nasılını anlatacağım ama önce biraz kendi hikayemden bahsedeyim.Uzun zamandır Binance’a geç, binance’a geç diye baskı yiyordum kriptoculardan. Ben de dayanamadım geçtim geçen hafta. Önceki haftalarda çok sağlam trendler olduğu için geçmemiştim. Ama hallettim. Nasıl hallettim? Paylaşayım, siz de öğrenin. Aşırı basit çünkü.

BTCTurk’ten Binance’a Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır

BTCTurk’e para gönderdim, gittim o parayla USDT (tether) aldım. Binance’da hesap açtım. Sonra Binance’ın şu aşağıdaki menüsünden önce CÜZDAN’a, sonra SPOT CÜZDANI’na tıkladım.

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır
Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır

Sonra çıkan sayfadan aşağıda işaretlediğim YATIRMA butonuna tıklayın:

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır
Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır

Sonra çıkan sayfadan sırasıyla şunu yapın: 1 ile işaretlediğim yerden USDT seçin. 2 ile işaretlediğim yerden TRC20’yi seçin 3 ile işaretlediğim yerden gerekli linki kopyalayın.

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır
Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır

Sonra BTCTurk PRo’ya dönün ve ana sayfada yukarıdaki ÇEK kısmına gelin ve aşağıdan TETHER(USDT)’ye tıklayın.

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır
Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır

Çıkan ekran aşağıdaki gibi olacak. Önce yukarıdan yine TRON (TRC20)’yi seçin. Sonra aşağıdaki beyazla gösterdiğim OK’a tıklayın ve YENİ ADRES TANIMLA’ya tıklayın.

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır
Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır

Sonra şu ekran çıkıyor. Yukarıya isim koyun. Ben “binance’a transfer” dedim. Aşağıya, yani ADRES kısmına ise, Binance’dan kopyaladığımız linki yapıştıracağız. Hatırlıyorsunuz değil mi? 3 numarayla işaretlemiştim yukarıda.

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır
Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır

Bunu yapınca önce SMS onayı gelecek. Sonra email onayı gelecek. Her iki onayı da halledince olay bitti. Yaklaşık 1-2 dakika içerisinde USDT’nizi binance adresinde göreceksiniz. İlk başta kesinlikle toplu ve yüklü para göndermeyin. 1-2 USDT ile transferi deneyin. Emin olun. Bir sıkıntı çıkmadığını, yanlış bir işlem yapmadığınızı görün. Ondan sonra asıl parayı gönderin. Ben ilk denemede yaptım, bir sorun çıkmadı, ama bu işler hassas.

Adresi yanlış girerseniz, para kaybolabiliyor. Sorun çözmek için çok uğraşıyorsunuz. Binance tarafında USDT geldikten sonra işiniz kolay. Binlerce kriptoyu istediğiniz zaman alıp satabiliyorsunuz. Evet, hikayem budur. Başka sorunuz varsa sorun, zincire ekleyeyim dostlar. Binance’dan geri çekim işlemi de aynı şeyin tersi aslında. Bu sefer, BTCTurk’e “para yatırma” deyip aynı işlemleri takip edeceksiniz. Linki alıp, Binance’a geçip, “para çekme” kısmına girip linki yapıştıracaksınız.

Ancak her iki borsanın da çekme-yatırma protokolünün TRC20 olduğuna emin olun. Birinde TRC20 seçildi, diğerinde ERC20 seçildi mesela, bitti, o parayı unutun. Yani size şunu demiyor sistem “yanlış seçtin, kontrol et”. O yüzden doğru seçtiğinize emin olun transfer protokolünü.

Son notlarım. Kripto’da halen sistem oturtmaya çalışıyorum ancak neredeyse oturdu. GÜNLÜK grafik bakıyorum. Gece 3’te kapanıyor mumlar. Ben sabah uyandığımda baktığım mumlarla karar veriyorum. Silkeleme çok fazla var, piyasa volatil ve riskli. Ara ara bu silkelemelere yem olmuyorum desem yalan olur, ancak günlük bakarak bu saatlik silkelemelerden kurtulduğum söylenilebilir. Ama şu da var, bir gün gelir, devasa çöküş olur, günlük bakarım, sabahına bir bakmışım %50 yemişim kafaya. Olamaz mı? Kriptoda olabilir.

O yüzden, ara ara aşırı sert düşüşlerde nakite geçtiğim oluyor. Son uyarım, kripto da her finansal varlık gibi aşırı değerlendi, kimilerine göre balon seviyeye geldi. Bir düzeltme olursa, altında kalmayınız. Riskinizi ona göre tanımlayınız. Evet, yazı burada biter. Sorularınızın bir kısmına cevap verdim. Başka sorularınız olursa yine yazın, konuşalım.

Herkese bol kazançlar dostlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

6 Comments on “Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır?”

  1. Bilginize, emeğinize sağlık hocam.
    Artık eskisi gibi PDF olarak yazdırınca resimler çıkmıyor 🙁 Çıktı ile daha verimli çalışıyoruz. Bu sorun düzeltilse harika olur hocam. Sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir