Geçen Hafta Başlayan Yükseliş Kalıcı mı?

Herkese selam dostlar. Bu yazıyı tam olarka hangi tarihte okuyacaksınız bilmiyorum ama ben bu yazıyı yazarken, ülke, tarihinin en büyük felaketlerinden biriyle, neredeyse güçsüz bırakılmış bir şekilde savaşıyordu, biz de bu facianın bizde yarattığı psikolojik sorunlarla birlikte yeni bir haftaya giriyoruz. Bu şartlar altında motivasyonu toparlayıp bir şeyler yazmak çok zor, ancak deneyelim. Sonuçta, bir şekilde hayat devam ediyor.

Borsa endeksimizde uzun süredir görüşüm negatifti biliyorsunuz, sitemizdeki son yazıda da (şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz) neden teknik olarak olumsuz olduğumu belirtmiştim. Bu yazının üstünden yaklaşık 1-1.5 ay geçti sanırım. Şimdi yavaş da olsa, endekste bazı olumlu gelişmeler olmakta. Endeksin bir çok lokomotif kağıdında çok iyi setuplar, çok iyi toparlanmalar gözlemliyorum. Endeksin kendisi de hem TL bazlı, hem DOLAR bazlı, çok anlamlı yerde, çok iyi birer haftalık mum bıraktı. Keza, XU030 da gayet iyi yerden anlamlı bir tepki verdi.

XU030 (BIST30) Endeksin çıktığı takoz aşağıdaki gibi. Evet, yukarıda halen devasa bir güç var fiyatı yukarı ATMAMAK için orada set çekmiş, ancak ivmelenme çok iyi. Geçen haftanın Cuma’sı ayın son günüydü, yabancı da kötüydü, ona rağmen çok bozmadık.

Aşağıda (ben takip etmesem bile) bir de endeksin dolar bazlı grafiğini bırakıyorum, bu da gayet iyi, 50 günlük ortalamayı da aşmış, trend dibinden de tepkiyle, trendin ortasına kadar ilerlemiş, tepeyi görür diye düşünüyorum.

Gelelim ana endeksimize (XU100 – BIST100). Onun da grafiği aşağıdaki gibi. Şu dikdörtgenle işaretlediğim ölüm grubundan çıkarsak, önümüz çok aydınlık. Ben çıkabileceğimizi düşünüyorum, çünkü endeksi yukarı götürme potansiyeli olan kağıtların çoğunda çok iyi setuplar var.

Bir de, yan tahta endeksimizi koyalım. Bu #XTUMY grafiği. Özellikle haftalıkta, 50 haftalık ortalamayla çok güzel temas edip yukarı zıplamasını yapmış. Günlükte de önemli bir düşen kırılmış gözüküyor. Onu da aşağı ekliyorum.

Resim

Yükseliş rallilerini anlatmak için çok güzel bir terim vardır. “wall of worry” derler. endişe duvarı. Yani, yükselişler önce fon girişleriyle, kurumsal müşterilerle, smart moneyle başlar. Retail traderlar (nicelikte yüksek, nitelikte düşük ve az paralı topluluk) şöyle düşünür: “dur ya, düşecek, bu yükseliş feyk, bir dibi daha var, buradan basacaklar, ben güvenmiyorum bu yükselişe, hala nakitteyim, elimize verecekler” diye diye bu rallilere girmez. Girenler, retail traderların akıllılarıdır (ki %10 civarında oldukları tahmin edilir sürekli).

Bu akıllı retail traderlar da, bizler gibi bu tarz sorulardan kendini soyutlayabilmiş, sadece fiyatı takip edebilen ve fiyat hareketlerine odaklanmış kişiler oluyor genelde. (price actioncı olmayıp, akıllı olan traderlar da var tabi haha). Sonrasında, akıllı parayı, fiyat hareketleriyle takip eden bizim gibi traderlar, akıllı paranın yükselttiği yere kadar trendi takip etmeye çalışır. Sonra tepelerde bir yerde (bu tepeler, yeni zirveler olmak zorunda DEĞİLDİR), akıllı para ve bu akıllı retail traderlar bu “wall of worry’i” en sonunda yenebilmiş ancak çok geç kalmış diğer %90’lık aptal retail traderlara malı yığar. Bu malı yığma döngüsü bir kaç hafta sürebilir. İşte Charles Dow’un “dağıtım” dediği kısım bu.

Sonra, wall of worry mevzusunu geç yenebilmiş ve endeksin yükselişine sonunda (belki binlerce puan yukarıda) inanmış bu diğer az akıllı retail traderlar, malın son sahibi olur. Akıllı para da elindeki malı kademeli boşalttıkça, fiyat düşer çünkü satış alıştan fazladır

İşte ben geçen haftaki yükselişin sanki fonlar ve akıllı para tarafından başlatılmış bir yükseliş olduğunu düşünüyorum. Bakalım biz trende ne kadar tutunabileceğiz ve her şeyden önemlisi, haklı mıyız? Eğer haksızsak bize bunu mumlar söyler, biz de fikrimizi değiştiririz.

Ancak şimdilik, ben bu geçen haftaki başlangıca, güzel bir trendin başlangıcı olarak bakıyor, pozisyonlarımı ona göre alıyorum. Gün içinde bol bol konuşacağız dostlar, herkese bol kazançlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “Geçen Hafta Başlayan Yükseliş Kalıcı mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.