Borsa Düşecek mi? Endekste Dağıtım Başladı mı?

%title

Herkese merhaba. Tarih, 29 Kasım 2021 Pazartesi. Endeksimiz yaklaşık 2 aydır süren çok sağlam bir ralli içerisinde. Bir önceki Cuma günü kırmızı hacimli bir düşüş sonrası, borsa düşecek mi diye düşünüp, hafta sonu bir çok grafik baktım ve yeni hafta için stratejimi az çok kafamda netleştirdim. Twitter’dan beni yakından takip ediyorsanız biliyorsunuzdur, geçen haftadan, GUBRF ve HEKTS hariç tüm kağıtları sattım. Bu ikisinin grafikleri iyi olduğu için tutuyorum. Başlayan hafta için de, belirsizliklerin fazla olduğunu düşünüyorum, bunu konuşalım biraz.

Endeksin takip ettiğim çok basit bir trend grafiği var. Sanırım herkesin ekranında vardır bu kanal. En tepeye 100 puan filan var ancak benzin bitmiş gibi, Cuma günkü mum hacmiyle birlikte iyi bir düşüş mumu. Ancak direkt olarak düşüş başlar mı, yoksa trend bir süre daha devam eder mi emin değilim. Önce şu bahsettiğim trend kanalına bir bakalım:

Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?

Ben açıkçası, direkt olarak düşüş beklemek yerine, bir süre buralarda mal yedirme, dağıtım konsolidasyonu yaşayabiliriz diye düşünüyorum. Biliyorsunuz, “dağıtım” diye adlandırdığımız süreç, akıllı paranın, eldeki iyi maliyetli malları, yukarıda ideal yerden yavaşça KY’ye yedirmesi sürecidir. Eğer direkt olarak aşağı basarlarsa, masada çok fazla para bırakırlar, o yüzden, genelde bir iki gün ince kırmızı mum, sonra sağlam bir yeşil mum döngüsüyle, yeşil mumlarda gelen herkese onlar açısından iyi fiyatlara mal verirler. KY de tepeden mallanmış olur.

Bu tabi akıllı paranın elindeki malın fazlalığına göre uzun da sürebilir, kısa da. Ancak döngü budur. Böyle olmadığı senaryolarda, tüm mallar olabilecek her kademede çıkılır, her kademe de alıcı açısından dolu olmadığı için, hep alt kademeye piyasa emriyle ilerlerler, buna da “şelale” deriz. “şelale” tarzı bir düşüş, anlık haberler, sert bozulmalar ve gelişmelerle olur. Ben burada daha çok, yatay bir dağıtım konsolidasyonu bekliyorum. O yüzden, bir süre sektör ve hisse bazlı hareketler olacaktır ama endeks buralarda zaman geçirebilir.

Ancak şunu da not etmekte yarar var. Teknik olarak önemli bir engele yakınız, Cuma günkü düşüş mumu da önemli bir tehdit. Ama, trendler de inatçıdır. Cuma günkü panik havası artık yok. Trend devam da edebilir, ama yine de, yukarı doğru ödülün daha kısıtlı olduğunu düşünüyorum.

Şimdi dönelim bana. Tüm bu bilgiler ve grafik analizleri ışığında, ben ne yapacağım? Hiçbir şey. 2-3 gün köşede bekleyip manzarayı izlemek istiyorum. Elimdeki 2 kağıt duracak, onlarda kendi mumlarına göre karar vereceğim. Onun dışında porföyüme ne spottan, ne vioptan yeni pozisyon ekleyeceğim. Nakitte beklemek istiyorum. Ancak, gözüme çarpan bir kaç spot-viop pozisyonu da yok değil. Ben değerlendirmeyi düşünmüyorum ancak sizlerin değerlendirmesine sunmak isterim, bir inceleyin, aklınıza yatarsa bakarsınız.

Geçen Twitter’da bir tweet okudum, ünlü biri şöyle diyormuş her defasında: “I make suggestions, you make decisions”. Yani, “öneriler benden, kararlar sizden”. Grafikleri incelerken, benim hiçbirinde pozisyon almayacağımı unutmayın, patlarsa, “hocam niye patladı” olmasın. Beğendiğim grafiklere geçmeden, toparlayayım: GIDA ve Sanayi grafikleri iyi, Bankalar ve Holdingler sıkıntılı. Short düşünenler holding ve bankalara bakabilir. Spottan sanayi ve Gıda taşınabilir. Siz de değerlendirmelerinizi yaparsınız.

Borsa Düşecek mi? Beğendiğim Grafikler:

Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
%title
#ECILC – Haftalık Grafik
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?
Borsa düşecek mi?

Bu grafiklerin haftalık grafikler olduğunu, yani, 2-3 gün kırmızı günlük mum yeyip sonradan toparlanabileceğini unutmayınız. Günlük grafik pek bakmadım. Herkese iyi haftalar, bol kazançlar diliyorum. Beni Twitter’dan takip etmeyi unutmayınız.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir