Borsadan Para Kazanmak: Ne Kadar İstiyorsunuz?

%title

Selamlar dostlar. Dertleşir gibi yazacağım şimdi sizlere. Uzun zamandır borsa forumları olsun, FX kanalları olsun, Twitter olsun bu işin içindeyim. Hep borsadan para kazanmak mevzusunda sizlerle ve tüm takipçilerimle uzun sohbetler ettim. Size bu işte neden bu kadar fazla insanın zarar ettiğinden bahsedeceğim, hazırsanız başlıyorum. Size bahsetmiştim, çok uzun yıllardır bu piyasanın içindeyim, denemediğim tarz kalmadı. Artık o kadar fazla hata yaptım ki, doğruyu buldum. Peki bir insan doğruyu nasıl bulur? Hiç düşündünüz mü?

Bir insanın doğruyu bulabilmesi için, borsadan para kazanmak hayalini gerçekleştirebilmesi için, yanlışlarından ders alması gerekir. Neyi, neden yanlış yaptığını baştan sona analiz etmesi gerekir. Bu konuda günlerce kafa patlatması gerekir. Çünkü eğer yaptığınız hatanın tanımını tam yapamıyorsanız, o hatayı tekrar yaparsınız. Borsadan para kazanmak amacıyla bir hisseyi aldınız, paranızı yatırdınız, zararla sattınız. Sattıktan sonra dönüp tahtasına, grafiğine hiç baktınız mı? “bu hisseyi neden aldım?” diye sordunuz mu? “Neden zarar ettim?” dediniz mi? “Nasıl yapsaydım kar ederdim?” dediniz mi?

Ben dedim. Hem de günlerce, haftalarca dedim. Tek tek, gözlerim patlayana kadar grafik çalıştım. Haftasonları sanki piyasa açıkmış gibi geri dönük saatlerce günlerce grafik baktım. Kitap okudum, video izledim. Borsadan para kazanmak amacıyla yaptım tüm bunları. Bu kadar hırsla ancak ne zaman çalışırsınız biliyor musunuz? Bir şeyi ancak gerçekten istediğiniz zaman çalışırsınız. Şöyle bir geri dönün, tam 1 yıl, belki daha fazla ÖSS çalıştınız. Neden? Üniversiteye yerleşmek için. Tam bir yıl, belki daha fazla KPSS çalıştınız, neden? Memur olabilmek için. TUS’a çalıştınız, doktor olabilmek için.

Peki borsayı, grafikleri ne kadar çalıştınız? Ne kadar kitap okudunuz? Ne kadar video izlediniz? Evinizde bu konuyla ilgili kaç kitap var, kaç saatlik video arşiviniz var? “Günlerce, haftalarca çalıştım” diyebiliyor musunuz? Geçmiş hayatınızda bir yere ulaşabilmek için harcadığınız emekleri düşünün. Sizce bu iş bu kadar emeği haketmiyor mu? Belki daha fazlasını ediyor, çünkü para kaybetme riski olan bir iş. Peki neden kolaya kaçıyoruz? Çünkü tembeliz, üşeniyoruz, tek yaptığımız söylenmek.

Birileri bize hisse söylesin, o hisse uçsun, biz de para kazanalım istiyoruz. Çoğu zaman da para kaybediyoruz. Ne yazık ki durumumuz bu. Borsadan para kazanmak için daha çok çalışmalı, daha çok uğraşmalıyız. Her boş zamanınızda grafik açın, haftalık, günlük. Bakın, hangi mumdan sonra ne olmuş? Hangi ortalamaya ne tepki vermiş kağıt, nereye gitmiş, neden gitmiş. Sürekli soru sorun, sürekli cevap arayın. Ancak böyle yoğun bir çalışmadan sonra başarıya ulaşabilirsiniz. Benim bu piyasalara zaman ayırmamın 9-10. yılı. Kaybettiğim parayı söylesem belki “yuh” dersiniz. Ama bir şekilde başarılı olacağımı her zaman biliyordum. Çünkü deli gibi çalıştım, sürekli çalıştım. Kaybettiğim paranın belki 10 katını kazanabileceğim, buna imkan veren bir piyasa var önümde. Çalışmak ve öğrenmek dışında tek bir ihtimal dahi düşünmedim.

Size şunu söyleyebilirim: bu piyasanın sınırı yok, çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Yeter ki çalışın, isteyin, üşenmeyin, sabah 6’da kalkılması gerekiyorsa kalkın, uyunmaması gerekiyorsa uyumayın. Ama bıkmayın, usanmadan çalışın. Karşılığını alacaksınız.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “Borsadan Para Kazanmak: Ne Kadar İstiyorsunuz?”

  1. Başarmayı çözmüş insanlar kullandıkları yöntemle çoğu alanda başarılı oluyorlar. Onların başarılı olmaları için gerekli tek kavram zaman. Yeterince zaman harcadıkları zaman başarılı olacaklarını biliyorlar.

    Teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş. Ancak bu olguları içselleştirmek okunduğu kadar kolay değil 🙂

  2. 28 Temmuz 2023 tarihinden yazıyorum. Bu yazıyı yazan adam bugün tek bir işleminden 40 bin dolar kazandı. Hala kârda oturuyor. Güdülen! Güdülen ve çabala!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir