Engulfing Formasyonu (Yutan Boğa) – Mum Formasyonları Ders 2

%title

Herkese merhaba. Geçen hafta anlatmaya başladığım Mum Formasyonlarının ikincisiyle, yani Engulfing formasyonuyla, Türkçesi Yutan Boğa ile devam edeceğim. Eğer mumlarla ilgili önceki yazılarımı okumadıysanız, okuyup öyle devam etmenizde yarar var. Yukarıdaki menüden Mumlar / Mum Formasyonları başlığına tıklarsanız diğer tüm yazıları görebilirsiniz.

Başlamadan önce sizden her zamanki ricamı tekrarlıyorum. Yaklaşık 8 yıldır geceli gündüzlü çalışarak, piyasada pratik yaparak öğrendiğim her şeyi sizlerle ücretsiz paylaşıyorum. Tek isteğim karşılık vermek isteyen herkesin yazıyı okuduktan sonra eğer beğendiyse alttaki Twitter ve Facebook butonlarından yazıyı paylaşması. Bu konu önemli, desteğinizi esirgemeyin lütfen.

Evet, devam edebiliriz. En kazançlı ve en iyi sinyal veren mum formasyonlarının ikincisini anlatacağım sizlere: Engulfing Formasyonu. Yazı uzun olacak. Ama çok sıkılacağınızı zannetmiyorum.

Engulfing Formasyonunun Detayları

Engulfing formasyonu iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükselen veya düşen trend diplerinde ortaya çıkar. Gövde renkleri tam terstir, düşüş trendinde oluşursa ilk mum kırmızı (düşüş), ikinci mum yeşildir (yükseliş). Yükselen trendde oluşursa tam tersidir.

En önemli özelliği ikinci mumun, ilk mumun gövdesini (gölgeler de dahil olması tercih sebebidir ama zorunlu değildir) yutması, kapsamasıdır. Yani ikinci mum, ilk mumdan daha aşağıda (veya yukarıda) açılıp, ilk mumdan daha yukarıda (veya aşağıda) kapanacak. Resmi iyi inceleyin:

Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğa
Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğa

Resimde Soldaki Bullish (Boğa) Engulfing pattern, bir düşüş trendini bitiren, yükselişin başlama ihtimaline işaret eden bir formasyondur. Aşağıda bununla ilgili iki örnek vereceğim. İlk örneğim #bist100 endeksinden.  Detaya inmeden lütfen aşağıdaki grafiği çok iyi inceleyin.

Engulfing Formasyonuna Örnekler

Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler
Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler

18 Haziran 2018’de endeksin bıraktığı mum (dikdörtgenin içindeki ilk mum) normal bir düşüş mumu, açıldığı yerden hiç yukarı yapmadan direkt aşağı devam etmiş, indiği yerden biraz toparlayıp bir gölge bırakmış ve en dibin biraz üstünde kapatmış.

19 Haziran 2018’deki mum ise (dikdörtgenin içindeki ikinci mum) bir önceki günün kapanışından daha düşük bir seviyede GAPLİ (boşluk bırakarak) açılmış. Bu gapli açılış normalde düşüşün devam edeceğine bir sinyaldir, çünkü satıcılar çok isteklidir. Resme aşağıda bakın:

Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler
Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler

Ancak 19 Haziran mumu açıldığı yerden biraz daha aşağı düşmesine rağmen, o bölgedeki alıcıların yoğun baskısı sayesinde günü bir önceki mumun açılışından da yukarıda, 94.436 seviyesinde kapatıyor. Kendinden önceki mumu tamamiyle kapsıyor, yutuyor. İşte kilit nokta burası.

Engulfing, kelime anlamı “kapsamak, yutmak” anlamına geliyor. Yani bir sonraki mum, bir önceki mumun tüm gövdesini, gölgeler dahil yutmuş. Yani alıcılar öyle istekli ki, aradaki boşluğu kapatmışlar, kağıdı yukarıya sürüp önceki mumun da üstünde kapatmışlar.

Şimdi bir de bu iki mumun saatlik grafiğine bakalım. Böylece mantığını daha iyi anlarsınız. Soldaki dikdörtgenin içindeki mumlar 18 Haziran’ın, sağdakiler de 19 Haziran’ın. Gördüğünüz gibi 18 Haziran’da yukarıdan aşağı satıcılı bir gün geçmiş. Kapandığı noktaya dikkat edin.

Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler
Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler

19 Haziran’da ise, GAPLİ bir şekilde daha aşağıdan açılmış gün. 18 Haziran kapanışı 93.000 civarında iken, 19 Haziran açılışı 92.597. Sonrasında biraz aşağı görüp tüm gün yukarıya tırmanmış ve günü 94.436’dan kapatmış. Hem gap’i kapatmış, hem önceki mumun üstünde kapamış.

Düşen trend sonunda oluşan Engulfing Boğa formasyonuna güzel bir örnek oldu. Şimdi biraz pekiştirmek adına bir örnek daha vereceğim. Bu seferki örnek biraz daha farklı. #doco hissesinden olacak örnek. Resmi aşağıya bırakıyorum, biraz inceleyin.

Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler
Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler

Dikkat ettiyseniz, bu seferki yeşil mum çok ivmeli, güçlü, uzun bir gövdeye sahip. Kendinden önceki 7 günün mumunu da yutmuş, kapsamış. Önceki mumları iyi inceleyin, biri dışında hepsi zayıf, kararsız, küçük gövdeli mumlar. Bol bol da #doji var. Yani kağıt bu seviyelerde zorlanıyor. Sonrasında gelen yeşil gövdeli uzun mum dönüşün çok sert, ivmeli ve istekli olacağının göstergesi. İkinci mum, kendinden önce oluşmuş ne kadar fazla mumu yutarsa o kadar iyi bizim için. Gördüğünüz gibi hisse sonrasında yükselişe geçmiş.

Şimdiye kadar hep yükseliş senaryosu çalıştık, son olarak bir de düşüş senaryosu paylaşayım sizlerle. Gerçi bu grafikte hem bullish(boğa/yükseliş) hem de bearish(ayı/düşüş) engulfing formasyonu var. Kağıdımız #hekts. Dikdörtgen ile belirttiğim formasyonları inceleyin.

Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler
Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğaya Örnekler

Evet, formasyonun ana hatları bunlar. Peki bu formasyonla nasıl işlem stratejileri oluşturulabilir? Agresif davranmak isteyenler formasyonu görür görmez işleme girebilir, biraz daha temkinli olmak isteyenler küçük bir geri çekilme bekleyip sonra işlem yapar. Bu tamamen sizin risk algınızla alakalı.

Ancak işlem yaparken şunu unutmayın, engulfing formasyonu trendin yönünde bir değişiklik işaret edebilir ancak kağıtta majör bir trend varsa, bu dönüş bir düzeltme olarak da kalabilir. Engulfing formasyonundan sonra düzeltmeye giren hisse, düzeltme bitince yoluna devam edebilir.

Ayrıca Engulfing formasyonunun geçmişinde mutlaka (yukarı veya aşağı) bir trend olmalıdır. Trend olmadan konsolidasyonda oluşan engulfing’ler dikkate alınmaz. İlk mum ne kadar küçük, ikinci mum ne kadar büyük olursa o kadar iyi.

Engulfing Formasyonunda Gölgelerin Yeri

En çok sorulan başka bir soru da “gölgeler bu işin neresinde?” Bunun cevabı şu. İkinci mumun gövdesi (sadece gövdesi) ilk mumun tamamını yutmalı (gövde + gölge). İdeal formasyon bu şekilde. Ancak ilk mumun sadece gövdesi de yutulsa formasyon iptal olmaz. Karışık anlattım, örnekleri inceleyin:

Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğada Gölgelerin Yeri
Engulfing Formasyonu yani Yutan Boğada Gölgelerin Yeri

Evet, yazı burada biter arkadaşlar. Okuduğunuz için çok teşekkürler, sorularınız olursa, anlamadığınız yer varsa mutlaka sorun. Bu formasyon önemli. İyice öğrenmeniz gerekiyor. İngilizceniz varsa BabyPips’in Engulfing Formasyonunu anlattığı şu yazıya da bir göz gezdirin. Herkese selamlar, iyi akşamlar. Yazıyı paylaşmayı unutmayın.

Bu dersin devamı, Mum Formasyonları Ders 3 – Harami yayında, Aşağıdaki linke tıklayarak ikinci derse devam edebilirsiniz.

%title
Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

20 Comments on “Engulfing Formasyonu (Yutan Boğa) – Mum Formasyonları Ders 2”

 1. Çok teşekkür ederim üstad emeklerine sağlık. iyi ki sizler gibi temiz yürekli insanlar var daha hala bu dünyada Her şeyin zekatı kendi ölçüsündendir . BİLGİNİN ZEKATINI PAYLAŞIYORSUNUZ. ALLAH RAZI OLSUN ZEKAT PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR. ALLAH’TA BİRİNİ MİLYONLAR ETSİN. ALLAH ‘A EMANET OLUNUZ.

 2. Yazı için teşekkürler hocam, bir sorum olacaktı:
  İdeal formasyona baktığımızda, ilk mumun kapanış fiyatıyla ikinci mumun açılış fiyatı eşit değil galiba; yani 2. mum gapli açılış yapıyor. Peki 2. mum gaplı açılış yapmasa, yani ilk mumun kapanışıyla ikinci mumun açılışı aynı olsa da formasyon geçerli midir? Aynı durum harami formasyonu için de geçerli, o formasyon için de cevap verebilirseniz memnun olurum.

  1. BOĞA Durumu için:

   Tanınma Kriterleri
   ————————-
   1. Piyasada düşüş trendi geçerlidir.
   2. İlk gün küçük bir siyah gövde görülür.
   3. İkinci gün meydana çıkan beyaz gövde, önceki günkü siyah gövdeyi tamamen içine alır.

   Özel Şartlar ve Esneklikler
   ————————————-
   İlk günkü siyah mum çubuğunun uzunluğu önemli değildir. Doji bile olabilir. Buna karşılık, ikinci gün normal boyda veya uzun bir beyaz mum çubuğu olmalıdır. İki mum çubuğunun ya gövde üst seviyeleri veya gövde alt seviyeleri birbirlerine eşit olabilir. Her iki durumda da beyaz gövde önceki siyah gövdeden daha büyük olmalıdır.

 3. Öncelikle belirtmek isterim ki; basit, anlaşılabilir örnekleme ile gayet güzel ifade şekliniz eminim diğer takipçilerinizinde ilgisini çekmiştir. bunu mesajlardan anlamak mümkün.
  1994 Yılından beri borsa ile ilgiliyim. Kayıplarımın temel sebeplerini görmeme vesile oldunuz. Teşekkür ederim.

 4. Emeğine sağlık.

  Gece 03.20 ama okumak çok keyifli geldi. Diliniz çok sade ve anlaşılır, oldukça eğitici.

  Teşekkür ederim. Twitter’dan da takipledim ^^

 5. Hocam merhaba, yazınızı için teşekkür ederim. Benim bir sorum olacaktı.

  Bu hem bullish hem bearish engulfingi birlikte gösterdiğiniz resimde son çubuklara doğru bir bearish engulfing patterni daha oluşmuş ama fiyatlar düşüşe geçmemiş. Bunu engulfinglerin sadece bir olasılık olduğunu, değişik türde onaylamalar ile beraber kullanmamıza işaret ettiğini söyleyebiliriz dimi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir