9 Ocak 2023 Haftası – Borsa Değerlendirmesi – Borsada Ralli Bitti mi?

%title

Önemli Not: Bu yazı 8 Ocak 2023 Pazar günü akşamı Twitter’dan yayınlanmıştır. Orijinal zinciri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dostlar, Borsa İstanbul’a detaylı bakmanın zamanı geldi. Aşağıda yapacağım endeks değerlendirmesini bazı grafiklerde XU100 (BİST100) ile, bazı grafiklerde XU030 (BİST30) ile yaptım. Bu yazının sonunda endeksteki yükseliş bitti mi, düşüş başlıyor mu, borsada ralli bitti mi gibi soruların cevaplarına hep beraber bakacağız.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: geçen hafta Salı, Çarşamba ve Perşembe ile başlayan düşüşün oluşturduğu tehlike geçmiş değil, Cuma günkü yükselişe rağmen, beni içeriye alacak şartlar oluşmamış. Neden? Biraz detaya gireyim.

Endeksimizin haftalık grafiğiyle başlayalım. Aşağıda, BİST100 endeksinin haftalık mum grafiğini görebilirsiniz. Malum, ben 50-100-200 Standart Ortalama kullanıyorum, her zaman diliminde. Başka ortalama mümkün mertebe bakmıyorum. Bunların iyi de çalıştığını düşünüyorum.

Borsada Ralli Bitti mi?
Borsada Ralli Bitti mi?

Grafikte de görebileceğiniz gibi, fiyatı en yakından takip eden ortalamamız olan 50’lik ortalama, yani bu zaman dilimi için, 50 haftalık ortalama, fiyattan çok aşağılarda kaldı. Geçen hafta görülen en yüksek puan, 50 haftalık ortalamanın %81 üstünde.

BİST100 endeksine 01 Ocak 2000’den itibaren baktım. Şu anki %81’lik uzaklık, bu tarihten itibaren gördüğümüz en yüksek 2. uzaklık. 50’lik HO’dan bu kadar uzaklaştığımız tek bir tarih var: Ocak 2000. Grafik aşağıda. Ocak 2000’de, 50’lik ortalamadan tam %165 uzaklaşmışız.

Borsada Ralli Bitti mi?

Üstelik bu uzaklaşma sırasında tek bir haftalık kırmızı mum bile bırakmamış endeks. Bıraktığı ilk kırmızı mumdan sonra da düşüş başlamış. Bunu not olarak alalım.

50-100-200’lük hareketli ortalamalara bir de günlük bakarsak, 50 günlük ortalamanın iyi çalıştığını göreceğiz. Yeşil oklarla işaretlediğim yerler, 50’lik ortalamanın fiyata etki ettiği noktalar. Son düşüşte birebir temas olmadı ancak 60 puan kadar ufak bir fark kaldı.

Borsada Ralli Bitti mi?

Dolayısıyla, 50 günlük ortalamanın altına tam olarak inmeden ipler çok kopmuş sayılmaz. Ama belirtmem gerekir ki, 50 günlük ortalamanın altına tekrar hareket etmesi de çok canlar yakar. O yüzden, önlem alınacaksa önceden alınmalı. Devam edelim.

Teknik Analiz’in en sade ama en etkili öğelerinden biri olan trend çizgilerini çalışalım grafikte. Günlük grafikte mevcut iki adet trendimiz var. Biri 29 Eylül 2022’den başlayan kısa vadeli trend. O kırıldı. Diğeri 14 Temmuz 2022’de başlayan orta vadeli trend.

Borsada Ralli Bitti mi?

14 Temmuz trendi şu an için doğrusal olarak 4.370 puanlardan geçiyor. Aşağı doğru %24’lük bir düşüş demek. Pek tabi, düşüş eğer olursa, zamansallıktan dolayı bu %24’lük makas azalacaktır çünkü trend çizgisi yukarı doğru yükselmekte. “Bu düşüş devam eder ve bu trend çizgisiyle buluşur” diyemem ama olasılık her daim masada olmak zorunda. Şimdi biraz daha düşük zaman dilimlerine bakalım.

Aşağıda gördüğünüz grafik, 2 saatlik grafik. Gördüğünüz gibi, sert düşüşün başladığı zirve A noktası, bittiği dip B noktası. Cuma günü gelen tepki yükselişinin bittiği yer ise 29 Eylül 2022 trendinin ve son düşüşün fibo 0.61’inin hemen altı. Fiyat orada bariz zorlandı.

Borsada Ralli Bitti mi?

2 saatlik grafikte fiyatın bıraktığı son mum bir gravestone doji. Yani Mezartaşı. Tabi ki, bu grafik gün içi grafik olduğu için, geçerliliği günlük veya haftalık grafik kadar sağlam değildir, ancak bir sinyal verir.

Günlük grafikte mum yapılarına bakarsak, En tepede oluşan ilk kırmızı mum bir dark cloud. Gapli yukarıda açıp, komple satılan bir mum. Tehlikelidir. Kabul, çok sert bir dark cloud değil, sert olması için en azından önceki yeşil mumun ortasından daha aşağı inmesi beklenirdi

Borsada Ralli Bitti mi?

Ancak yine de kötü bir sinyaldir. Zaten, ikinci mumda da bu dark cloud’un teyidi geldi. Biz orada nakite geçmiştik hatırlarsanız. Sonraki gelen mum ise iki devre kesmeli, sert satışlı, %7 düşüşlü bir marubozu.

Borsada Ralli Bitti mi?

Bu kadar sert satışa, bu ortamda Cuma günü gelen yeşil agresif mum, her ne kadar ivmeli ve gövdeli de olsa, önemli seviyeleri tam olarak geçememesinden dolayı bana bir “dead cat bounce” ihtimali olarak geliyor.

DEAD CAT BOUNCE, yani ÖLÜ KEDİ ZIPLAMASI, teknik analizde, “bu kadar yüksekten ölü bir kediyi bile atsan, yere değdiğinde zıplar yahu” demektir. Yani, kedi aslında ölü, ancak o kadar yüksekten düşüyor ki, yere değdiğinde bir tepki geliyor.

Borsada Ralli Bitti mi?

Cümlelerimin hiçbiri kesinlik içermiyor, bunların hepsi olasılık. Ancak bu senaryoda tatsız olasılıklar bana daha fazla geliyor. Bir de haftalık muma bakalım.

Haftalık mum, aşağıda oldukça iyi bir gölge de olsa, yüksek hacimli bir engulfing. Bu tür hacimli düşüşlerde, devam eden mumlarda genelde bu aşağı gölge doldurulur.

Borsada Ralli Bitti mi?

Ancak bu sefer daha net konuşamamamdaki sebep, ülkenin içinde bulunduğu yüksek enflasyon sarmalı ve borsa dışında paranın gideceği bir yer olmaması.

Son olarak, dalga yapılarına da bakalım. Burada da çok iyi bir haber yok. Kırmızı ile işaretlediğim dalga, bir önceki son yüksek dibi, yani Higher Low’u aşağıya kırdı. Ve uzun süren trendde ilk düşük dip, yani Lower Low oluşmuş oldu.

Borsada Ralli Bitti mi?

Dow Teorisine göre artık bundan sonra gelen her yükseliş, bir satış fırsatı olarak algılanacak. Gördüğünüz gibi, senaryolar genelde olumsuz. O yüzden, ben fiyatın beni ikna etmesini bekleyeceğim ve terazinin olumlu tarafı daha ağır basana kadar izlemede kalacağım.

Teknik Analiz bir olasılıklar sanatı. Terazinin diğer tarafı da her daim çalışabilir. netlik ve kesinlik içermez. O yüzden herkes kendi analizini yapsın. Umarım yararlı olmuştur. Herkese şimdiden iyi haftalar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “9 Ocak 2023 Haftası – Borsa Değerlendirmesi – Borsada Ralli Bitti mi?”

  1. şu yazı nasıl mail kutuma düşmez:(

    sabah durduk yere yeşili görüp alış yaptık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir