Trading Neden Diğer Meslekler Gibi Değil?

%title

Herkese merhaba.

Sizden bir ricam var. Bugün biraz beyin fırtınası yapalım, sohbet tadında Trading konuşalım. Yakın arkadaşlarınızdan oluşan çevrenize şöyle bir bakmanızı isteyeceğim. Tek tek hatırlayın, kimdir, nedir, ne yapar. Bu arkadaşlarınızın çoğunluğu bir meslek sahibidir, çalışıyordur, işinde ve gücündedir, değil mi? Bir şekilde hayatlarını ikame ettirirler. Ay sonu maaşlarını alır, alışverişlerini yapar, ihtiyaçlarını görür, bir sonraki ay için tekrar çalışmaya dönerler.

Bu arkadaşlarınızın kaçına “gerçekten başarılı” dersiniz? Bir insan eğer kendi mesleğindeki bilgisini, işini ve kazancını geliştiremiyorsa başarılı mıdır? Onların meslek sahibi olmaları, aynı anda başarılı olmaları anlamına gelir mi?

Ben cevap vereyim. İnsanların meslek sahibi olmaları onların başarılı olduklarını göstermez. Mesela, Doktorlar ortalama basit ameliyatlara girip, basit muayeneler yapıp ömürlerini doktor olarak tamamlayabilirler. Ancak yurt dışı makaleler yayınlayan, çığır açan, yeni bir şeyler bulan, büyük operasyonlara katılan, ismini sektöre yazdıran doktor sayısı %5’i geçmez.

Avukatlar çok basit davalara girip çıkarak para kazanabilirler. Ancak bir avukatlık firması kurup büyük global müşterilerle çalışan, konusunda uzmanlaşan, danışılan, danışmanlık ücreti çok yüksek olan Avukat sayısı azdır.

Mühendislerin çoğu rutin işler yapar, finansçıların çoğu zengin olamayacaktır. Satışçıların çoğu satış rekorları kıramayacaktır. Ancak bunların hepsi mesleklerini ömrünün sonlarına kadar, emekli olana kadar veya istedikleri ana kadar devam ettirebilirler.

Trading
Trading

Peki Traderlar? Traderlık da bir meslektir, ancak tüm bu diğer mesleklerden farklıdır. Trader olarak siz bu işi ömrünüzün sonuna kadar yapamazsınız, çünkü bu işi sürekli kendi sermayenizle beslemeniz gerekir. Bu iş bir meslek olduğu kadar, bir girişimciliktir. Girişimcilerin kurduğu her 10 şirketten ancak 2’si 1-2 yıl sonra ayakta kalabilir. Traderlar da öyledir, bu işe giren ve deneyen her 10 trader’ın 3-5 yıl sonra 1 tanesi, hadi 2 tanesi ayakta kalabilir. Diğer 8 tanesi BATAR. Parasını bitirir. Sermayesini eritir.

O yüzden, bu meslek diğer tüm mesleklere göre çok daha tehlikeli, çok daha sıkıntılı, çok daha stresli bir meslektir. Hatayı affetmez, sürekli ayık olmak gerekir, kalabalıklara karışıp gün sonunu getiremezsiniz, piyasa sizi tanır, ayırır, tokatlar ve geri bırakır. Ne yaparsanız yapın ay sonu maaş aldığınız bir bankamatik yoktur karşınızda, paranızı kendi ellerinizde topraktan kazımanız gerekir, eğer siz bir şey yapmazsanız, para yoktur ortada, mutlaka bir çaba gerekir.  

Trading’de Başarısız Olunamaz

Traderlığı seçtiğiniz anda “başarısız olmak” gibi bir seçeneğiniz yoktur. Çünkü o seçenek aynı zamanda sizin bu meslekte, trading’de YOK OLMANIZ anlamına gelir. Bir doktor başarısız olabilir, bir mühendis başarısız olabilir, bir avukat başarısız olabilir. En fazla istifa eder, kovulur, gider yeni bir iş bulur, tekrar para kazanmaya başlar, çünkü bu mesleklerin bir giriş sermayesi yoktur, üniversite sonrası alınan diploma, başvurulan çoğu işin giriş belgesi olarak çalışır. O varsa elinizde, mutlaka bir iş bulursunuz. İyi veya kötü, az maaşlı veya çok maaşlı fark etmez, mutlaka bir iş denk gelir.

Ancak Trader olarak, Trading sırasında üst üste yaptığınız hatalar sonucu siz direkt oyun dışı kalırsınız. Bu bir istifa gibi veya bir işten atma gibi değildir. Bu direkt “ölmek” gibidir. Ölürsünüz, yok olursunuz, bu mecrada artık isminiz bile anılmaz. Arkanızdan “yav bir İbrahim vardı, iyi adamdı, bizle çalıştığı zaman boyunca az çok bir şeyler yaptı” diyecek bir iş arkadaşı bile bulamazsınız.

O yüzden, sevgili Trader arkadaşlar veya Trading’den para kazanmayı kafaya takmış dostlar, siz siz olun kasanıza ve kendinize saygı duyun. İşlem yapmakta acele etmeyin ama öğrenmekte acele edin. Yeni şeyler öğrenin, gereksizleri filtreleyin, elde kalanlarla bir sistem kurun ve parayı çevirin. Paranın bitmemesi, o “doğru zaman” için her defasında hazır olması bir Trader olarak sizin en büyük başarınız olacak. Çünkü o beklediğiniz DOĞRU POZİSYON veya DOĞRU RALLİ geldiğinde, o elinizdeki para ile çok çok büyük işler başaracaksınız ve kazandığınız parayla yeni bir hayat kuracaksınız. O zamana kadar, sakın pes etmeyin.

Bana güvenin.

Eğer Trading ile ilgili derli toplu bir eğitim, iyi bir topluluk, iyi bir yol gösterici ihtiyacınız varsa, Atölye üzerindeki eğitimlerime de göz atın.

Kolay gelsin, ayağınıza taş değmesin, mücadeleye devam.

Not: Bu yazıyı sevdiyseniz, bir de şu yazıma göz atın!

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir