Price Action Tahmin Değil Takip Sanatıdır

%title

Finansal piyasalarda uzun süredir Price Action ile birleştirdiğim Swing Trade tarzında al-sat yapıyorum. Benim Price Action tarzım, son zamanlarda popüler olan ve kripto tarafında sıklıkla kullanılan PA konseptleri dahilinden biraz daha farklı, ben biraz daha sadeleştirme tarafındayım ve sadece fiyat takibi yapıyorum.

Haliyle, oldukça fazla da soru alıyorum. Bu sorular hem farklı Price Action tarzlarını öğrenmeye çalışan yeni arkadaşlardan, hem de yıllardır trading’i aynı kalıplarla öğrenmeye alışmış diğer arkadaşlardan geliyor.

O yüzden Price Action ile ilgili bir ek yazı daha yazmak ve fiyatın tahmininden ziyade takibinin neden daha önemli, daha az riskli ve daha az stresli olduğunu anlatmak istedim.

Price Action nedir?

Etkilerin gözlemlenebilir, nedenlerin gözlemlenemez olduğu her durumda, oluşan sıkıntılara bizi aşan bir neden aramaya meyilleniriz.

Trading’de de bu böyle. Fiyat düştü, zararı görüyoruz, bize etkisini moral bozukluğu olarak gözlemliyoruz, keyfimiz kaçıyor, sinirleniyoruz.

Peki fiyat neden düştü? Bunu bilmiyoruz, gözlemleyemiyor, çözemiyoruz. O zaman benlik bunun sorumluluğunu almaktan uzaklaşır. “Spek, patron, pala, piyasa suçlu” deriz. Bir neden bulmaya çalışırız.

Fail biz olamayız çünkü hem o kadar yetkin değiliz hem de cesaretimiz/psikolojimiz buna uygun değil.

Halbuki zaten her şeyi anlamak, çözmek ve gözlemlemek hayatın hemen hemen hiçbir alanında mümkün değildir. Finansal piyasalarda da, arza ve talebe eklenen yeni aktörlerin, emirlerin, alım/satımların akışını ve debisini çözmek mümkün değildir.

O zaman, bu tuzağa düşmek yerine, toptan bir reddedişle, “bunlar zaten bilinemez, o zaman gözlemlenemez, o zaman olana bir fail aramak yerine, olup bitene göre bir yön çizmeliyiz” dersek, “yönü ve arkasındaki detayları düşünme” riskini ve zahmetini bertaraf ederiz.

İşte fiyatı tahmin etmek ve olası yanılmaların yaratacağı bu sıkıntılara maruz kalmak yerine, senin halihazırda gözlemlemek kudretinde olmadığın ve olamayacağın bu fiyat oluşumları tamamlandıktan sonra onu takip etmek çok daha akılcı değil midir?

İşte Price Action budur.

Bir grafiğe Price Action bakış açısıyla baktığınızda fiyatın “nedenleriyle” ilgilenmek yerine, gerçekleşen verilerle bir yol çizmeye başlarsınız kendinize. Böylece aslında “tahmin” derdinden kurtulursunuz çünkü tahmin her ne kadar eğitimli tahmin olursa olsun, içerisinde olasılık barındırır ve yanılgıyı arttırır.

Halbuki takip, en azından geçmiş fiyat hareketlerinin kesinliğini barındırdığı için, sonrasında oluşacak fiyatla ilgili yanılgınızı bir tık daha azaltır. Üstelik tahmin stresini de barındırmaz. Daha temiz, daha net bir bakış açısına sahip olursunuz.

Price Action ile ilgili diğer yazılarım için lütfen aşağıdaki linkleri kullanın:

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir