#XAUUSD Ons Altın Long – Açıklamalı Teknik Analiz

Herkese merhaba. Uzun zamandır açıklamalı teknik analiz yapmıyorduk. Aşağıda #XAUUSD’nin günlük olarak çıplak grafiğini görebilirsiniz. Şöyle adım adım, açıklamalı bir analiz yapalım, bu sefer çok uzun tutmayacağım, eskisi gibi detaylı bir “açıklamalı analiz” olmayacak, ancak yine de pası tozu atmamız açısından iyi olacaktır. Şimdi, aşağıdaki günlük grafiğe iyice bakın, en başından en sonunda dalgalara bir göz gezdirin, önce nereden nereye düşmüş, nereden dönmüş bir bakın, analize başlamadan önce temiz ve çıplak grafikle bir süre zaman geçirin.

Grafiği çizmeye nasıl başlıyorduk? Eski öğrencilerim hatırlar. Grafiği çizmeye önce fiyatın en üst ve en alt sınırını tespit ederek başlıyoruz. Çok fazla geriye gitmenize gerek yok, ortalama 1 yıl kadar geriye gitmeniz yeterlidir. Bu grafikte ONS’un en tepesi 2.075$ iken, en aşağısı 1.680$

Sonra, biraz ara çalışması yapmak lazım. Yukarı ve aşağı fiyat aralığının ortasında kalan ve önemli destek-direnç olarak çalışmış yerlerin tespitine bakalım. Ben koydum, buyrun, aşağıda:

Sonra, fiyata yakın olan düşen trendleri çizeceğiz. Normalde en tepede bir düşen trend daha var ama fiyatın uzağında, sadece iki tane önemli düşen trend çiziyorum grafiğe, buyrun, aşağıdaki gibi.

Bir de yükselen trend bakalım. Altın Ons son zamanlarda uzun bir süre düşüşten sonra bol bol testere yaptığı için, çok fazla yükselen trend yok, bir tane, yeşil çizgiyle çizdiğim bir trend yakaladım. Ekliyorum grafiğe.

Bu yeşil yükselen trendin bir paralelini alıp, yukarı doğru sürükleyip çok hafif eğdiğimizde bir adet de çapraz trend elde ediyoruz, bir nevi aşağıdaki kısa yeşille bir kanal oluşturuyor, attık grafiğe:

Grafiği sadeleştirip, fiyata çok uzak olan her çizgiyi siliyorum. Sonra biraz yaklaşıyorum ve hareketli ortalamaları atıyorum. 50-100 ve 200 günlük ortalamalar. Fiyat hepsinin tam üstündeyken tepki vermiş ve bugün güzel yeşil bir mum bırakmış. Attık cebe. Yeşil trendden aldığı tepkiyi de cebe atmıştık. Devam:

Şimdi, grafiği sadeleştirip fibo çalışalım biraz. Son dalgaya A’dan B’ye bir fibonacci düzeltme çektim. Gördüğünüz gibi, oluşan yeşil mum tam bu düzeltmenin %76’sında oluşmuş. Harika.

Ondan önceki dalgaya da bir fibo çekelim (C-B dalgası). Gördüğünüz gibi, mum bu dalganın da %61’inde oluşmuş. Harika, atıyoruz bunları cebe.

Bir de dalga çalışması yapalım, gördüğünüz gibi, fiyat daha düşük tepeler ve dipler yaparken, hikaye dönmüş, artık yeni yüksek tepeler ve yeni yüksek dipler yapılıyor. Dow Teorisini hatırlayın.

Ek olarak, tam net çizilemese de bir dip TOBO’su mevcut. Bir önceki kalem gibi çizilmiş harika TOBO patlamıştı, bu biraz daha yamuk yumuk ama fiyatın yeni dip yapamadığı da kesin.

Bir de fiyatın kendisine bakalım. Fiyat, dikdörtgen içinde çizdiğim alanda net bir morning star bırakmış. Üstelik bugünkü mum eğer böyle kapatırsa, güzel bir yerden kapatmış olacak (morningstar’ın ilk mumunun daha üstünden). (oradaki iki muma takılmayın, hikaye aynı)

Özetle, EĞER BUGÜNKÜ MUM BÖYLE KAPANIRSA, fiyat şunu diyor: “BENİM BURADAN YÜKSELME İHTİMALİM, DÜŞME İHTİMALİMDEN DAHA FAZLA. Neden? En üstten sırayla gidelim. Fiyat bir kere düşeni kırmış, sonra kırdığı düşene gelip onay almış. Onay aldığı yer, yeşil ile çizdiğim yükselen trendin hemen üstü. Üstelik, tüm önemli hareketli ortalamaların da tam oraya denk gelmiş, bir de iki güzel fibo düzeltme seviyesinin orada. Üstelik, dalga yapısı da bullish olarak güncellenmiş, yükseliş lehine dönmüş.

Özetin özeti, mum böyle kapatırsa, Pazartesi sabahtan misler gibi bir XAUUSD Longum olacak. Şimdi açmam, çünkü ONS Altın için 10-12 saat bile çok önemlidir, birden terste bırakabilir. Yani, sinyal bu gece kapanışıyla gelecek bana. Okuduğunuz için teşekkür ederim, detaylı olmaz dedik, detaylı oldu, iyi oldu, pas attık, toz attık. Herkese bol kazançlar, selamlar, saygılar

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “#XAUUSD Ons Altın Long – Açıklamalı Teknik Analiz”

  1. Selam sıfırdan başlayalım dedim iyi de oluyor ancak general mobile eba tabletim var grafik cizemedim elimle bastırıyorum olmuyor bilen biri varsa çift mi tıklayıp elimi kaldırmadan çizgi çizeceğim dene dene olmadı pc alacak imkan şu anda yok, emeklinin neyi var ki, iyi bir tablet pc si olsun mause hareketleri lağzım Teşekkür ederim edebiyatın, iletişim tarzın on numara, çizginin gectiği yerlere a,bc,d, versen bunuda anlatırken a,b,c de deki noktalar dersen tablette o yolu takip ederim, goz g9ze olsak ne yapmak istedigini algılayabiliriz ancak ekranın mimikleri malesef yok belirtmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.