5 Mayıs 2021 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Dostlar herkese merhaba. Bir süredir borsamızda görülen testere hareketlerinden dolayı borsa değerlendirmesi yapmıyordum. Bu testere döneminde bir kaç kez ayağımı suya soktum, sokar sokmaz köpek balıkları parmakları kemirdi, o yüzden ayağımı hemen geri çekmek zorunda kaldım, anladım ki testere devam ediyor. Şimdi bazı şeylerin değiştiğini görüyorum, o yüzden yeni bir borsa değerlendirmesi yapma gerekliliği hissettim. Şimdi bu haftaki stratejimle ve ne yapacağımla ilgili bir iki kelam edeyim. Dün akşam yazacaktım, yetiştiremedim. Şimdi, detaylı onlarca grafik çizilir ama, en genel haliyle endeksi takip ettiğim grafik aşağıdaki grafiktir. Haftalıktır. Bir inceleyin:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Terazinin bir tarafında, iki adet fibo düzeltme seviyesi, bir yükselen trend ve bir adet 50 haftalık ortalama var. Bunlar fiyatı yukarı sürme potansiyeline sahip. Fiyat son hafta bir HARAMİ oluşturmuş. Evet, birebir değil ancak yine de kötü bir harami değil. Bullish Harami yapısı gereği bir “kararsızlık” mumudur. Yani boğalar fiyatı bir önceki haftanın fiyat aralığının ÜSTÜNE atamamıştır ancak yine de iyi mücadele etmişlerdir. Ayılar ise yorulmuş ve köşeye çekilmiştir. Bu haftaki yeşil mum, normal bir haramiden daha güçlü.

Piyasa şu an ortada, borsa değerlendirmesi karışık, yeni bir yükseliş dalgası başlayacak mı, başlamayacak mı onun arefesindeyiz. Ancak şunu söylemem gerekir ki, bu tür durgunluk piyasaları genelde boğaların daha da güçlenmesiyle bitiyor. İnsan psikolojisinin ve piyasa yapısının doğası gereği. Hisselerin de hepsine tek tek baktım, açıkçası, oldukça fazla yeşil haftalık mum yakan hisse var. Bu olumlu bir şey. Ancak mumların neredeyse çoğunun tepesinde bir gölge var. Bu da olumsuz bir şey. Bu ne demek?

Çoğu hissede fiyat hafta içerisinde gördüğü ZİRVEDEN, haftanın sonuna doğru geriye düşmüş. Bu manzara benim genelde çok hoşuma gitmez. Çünkü bitiş nasılsa genelde devamı öyle gelir. Arama tarama kriterlerimden biri de, son haftanın mumunun üst gölgesi, gövdeden büyük OLMAMALI. Yani, fiyat aralığı olarak yükseldiği yekün tutardan daha fazla yekün olarak düşmemeli fiyat. Toplam fiyat hareketi 20 kademeyse, 8 kademe gövde, 12 kademe gölge olmamalı. O yüzden çoğu hissede içime çok sinmediği için listeye almadım.

Ek olarak, Turizm ve Ulaştırma endeksinin hisseleri hariç neredeyse çoğu hissede lazım olan hacim yok. Hacim olmaması normal gibi gözükse de (çünkü yabancı işlemci/oyuncu sayısı çok azaldı), yabancının olmadığı son 3-4 haftadan da daha düşük hacimler söz konusu. Dolayısıyla, ben yine işin temkinli tarafındayım ve kendi yapacağım swing trade portföyümde yine yarım kasa pozisyon açacağım. Eğer bu hafta iyi giderse, diğer hafta kalan diğer yarısını oyuna sokarım, acelem yok, param değerli.

Teyit mumu beklemeden oyuna gireceksem, en azından pozisyon büyüklüğündeki riski yönetebilir tutmalıyım diye düşünüyorum. Özetle, bu hafta 4 hisseden yarım kasa swing portföyü yapacağım. Geçenkinde dayağımızı yemiş çekilmiştik. Umarım bu sefer de köpek balıklarına denk gelmeyiz 🙂 Evet borsa değerlendirmesi bitti.

Herkese mutlu ve kazançlı seanslar. Hayat kısa, kuşlar uçuyor. Kafaya taktığımız şeylerin en az %90’ını kendi kendimize üretiyoruz. Sevdiklerimize sarılalım, güzel zamanlar biriktirelim. Bunların hepsi birer anı. Görüşmek üzere. Diğer Borsa/Endeks değerlendirmelerim için tıklayın!

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “5 Mayıs 2021 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

  1. Hem hisse senedi hem de kripto para borsalarında boğa sezonlarında dahi portföyün bir miktarını nakit olarak tutmak, sizin de değindiğiniz gibi anlık düşüşlerde çok ciddi alım ve kar fırsatı yaratıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir