Trend Çizgisi Nedir, Trend Çizgisi Nasıl Çizilir?

%title

Eğer teknik analiz ile biraz aşina olduysanız, teknik analizin belki de en bilinen aracı olan trend çizgilerini mutlaka hepiniz duymuşsunuzdur. Hatta bir çoğumuz Tradingview’da veya Matrikste grafiği açıp rastgele trend çizgileri dahi çizmiştir. Ancak bu kadar aşina olduğumuz materyali ne kadar biliyoruz ve doğru kulllanıyoruz? Çaylar hazırsa, bu yazıda size trend çizgisi nedir, trend çizgisi nasıl çizilir sorusunun cevabını vereceğim.

Piyasalarda herhangi bir hissenin, kriptonun, veya forex paritesinin grafiğini analiz ederken kullanabileceğimiz onlarca teknik analiz aracı vardır. Trend çizgisi de bunlardan biridir, belki de kullanımı en kolay olanıdır. Sonuçta fareye iki kere tıklıyoruz ve ekranda yamuk bir çizgi beliriyor değil mi? 

Ancak tabi, trend çizgilerini bu kadar hafife alırsak yanlış yapmış oluruz, zira teknik analizi dünyaya benzetirsek trend çizgisi de ancak dünyayı oluşturan katmanlardan biri olur.  Alet çantasındaki onlarca aletten yalnızca biri yani.

Trend çizgisi nedir sorusunun cevabına devam edelim. Bizim bu iki tıkla oluşturduğumuz ve adına trend çizgisi dediğimiz bu yamuk çizgi bazen bize ilgilendiğimiz hissenin veya coinin yukarı veyahut aşağı yönlü ilerleme potansiyelinin halen olduğunu ya da fiyatın şu aralar testerede (yatay konsolidasyonda) olduğunu anlatır. Bazen de günlerdir takip ettiğimiz, onunla yatıp kalktığımız bir hissedeki breakout mumuyla alacağımız güzel bir pozisyonun yardımcısı olur. 

Trend Çizgisi Nedir Sorusunun Oluşturduğu Yeni Sorular

Trend çizgisi nedir sorusunu biraz daha genişletirsek, trend çizgisi nasıl çizilir sorusunun cevabını da bulabiliriz. Trend çizgilerini düzgün ve etkili çizmeye çalışırken dikkat etmemiz gereken birkaç önemli husus vardır. 

Bunlardan ilki trendimizi çizerken hangi noktaları baz alacağımızdır. Yani, hangi noktaları birleştireceğimiz. Çoğumuzun da yanlış yapmaya meyilli olduğu konu budur. Zira bir grup traderlar maksimum temastan yanayken bazıları da gürültüsüz ve temiz bir trend çizgisi görmek ister. Bizim için en iyi olan bu iki tekniği harmanlayarak kullanıp maksimum verim elde etmektir. Bu yöntemin faydası, fiyat dalgalanması sırasında oluşan fake hareketlerden olabildiğince kaçınmaktır.

Trend Çizgisi Nedir?
Trend Çizgisi Nedir?

İkinci püf noktamıza gelecek olursak, trend çizgileri düşen piyasalarda bir direnç olarak, yükselen  piyasalarda bir destek olarak çalışır. Yani, eğer market “bullish” ise ve yükselen bir trend çizilmişse, fiyatın bu trend çizgisine değmesi orada bir TALEP yaratır ve fiyatı tekrar yukarı doğru fırlatır. Aynı şekilde, eğer market “bearish” ise ve düşen bir trend çizilmişse, fiyatın bu trend çizgisine değmesi orada bir ARZ yaratır ve fiyatı tekrar aşağı doğru ittirir.

Bu çizgiler marketin anlık durumunda trader psikolojisi ve yorumlamasının önemini çok iyi anlatır. Zira fiyat, trend çizgileri dahil hiçbir aracı gerçekte tanımadan hareket ederken biz traderlar iki noktayı yamuk bir çizgiyle birleştirerek oluşturduğumuz bu trend çizgisine bir anlam yükleriz. Üstelik bunu bizim gibi düşünen yüzbinler, milyonlarca trader yapar.

Bitcoin/USD grafiğini açtığınızda gözünüze takılan o iki noktanın birleşmesiyle oluşan trend çizgisini sizinle beraber kaç kişi görüyor ve grafiğine ekliyor bir düşünsenize. Bu yüzden fiyat bu bölgelere geldiğinde sizin gibi düşünen onbinlerce kişi AL veya SAT emri veriyor, fiyat bu  sayede yükseliyor veya düşüyor.  

Trend Çizgisi Nedir?
Trend Çizgisi Nedir?

İşte tam da bu yüzden bu farazi olarak çizdiğimiz çizgilere birden anlam yükleniyor ve bu bölgeler bu kadar önem arz ediyor. Yukarıya eklediğim grafiğe bakarsanız düşen bir trend çizgisinin kırılımıyla fiyatın yükselmeye başladığını görüyoruz.

Evet, trend çizgilerine kabaca bir giriş yapmış olduk. Sitemizde daha onlarca eğitici yazı ve video var ve tamamı ücretsiz bir şekilde sizlere sunuluyor. Lütfen diğer tüm yazılarımızı da okuyun. Ek olarak, eğer bu işi profesyonel bir rehberle ve yetkin traderların oluşturduğu bir toplulukla öğrenmek istiyorsanız lütfen Borsanın İzinden Atölye’deki eğitimlerime göz atın. 

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir