Mum Formasyonları Ders 6 – Üç Mumlu Formasyonlar

%title

Arkadaşlar, selamlar. Mum formasyonları konumuzun son dersine başlıyoruz. Bu dersle birlikte Mum Formasyonları konusu kapanmış olacak. Sonra yeni konulara başlayacağız. Amacım bu derslerin herkese ulaşması. Bu konuda yardımcı olmak istiyorsanız yapmanız gerekeni biliyorsunuz 🙂

Şimdi, bugünkü konumuz “üç mumlu formasyonlar”. Biliyorsunuz, tek mumları (doji, hammer, shooting star vs.) anlattık, iki mumlu formasyonları (harami, engulfing vs.) anlattık, şimdi de üçlü formasyonlar var. Bu konuyu çok uzatmadan tek bir derste bitireceğim hepsini.

Ben bu üç mumlu formasyonları aslında “teyitli formasyonlar” olarak da anlatıyorum. Neden? Çünkü aslında bu formasyonlar kendi içlerinde teyit de barındırıyor. İlk mumdan sonra oluşan ikinci mum dönüş sinyali, sonrasında oluşan üçüncü mum ise teyit mumu olarak algılanıyor.

Fazla kafa karıştırmadan, grafikle anlatayım. Bu üç mumlu formasyonların en önemlileri Morning Star ve Evening Star’dır. Aşağıdaki şekilde 3 mumdan oluşur. Genelde trend sonlarında görülür. Grafiğe iyi bakın.

Üç Mumlu Mum Formasyonları
Üç Mumlu Mum Formasyonları

Morning Star’dan başlayalım. Düşüş trendinin sonunda oluştuğu için, ilk mum önceki düşüş trendinin devamı şeklinde oluşuyor. Kırmızı ve gövdeli. Sonrasında oluşan mum zayıf gövdeli, bazen doji kadar küçük ve kararsız. Piyasadaki satış isteğinin yavaşladığına önemli bir sinyal.

Normalde üçüncü mumu görmediğimizi farz edersek, zaten ilk derslerden hatırlayacaksınız, ikinci mumun doji olmasından ötürü “piyasa yavaşlıyor, alıcılarla satıcılar dengede, bir sonraki mumu bekleyelim yön için” diyecektik.

İşte  üç mumlu formasyonlar “sonraki mumun” oluştuğu formasyonlar. Dojiden veya güçsüz bir mumdan sonra oluşan üçüncü mum yeşil, gövdeli ve ilk mumun açıldığı yere yakın (hatta daha yukarıda) kapanıyorsa, teyit almış oluyoruz ve Morning Star oluşuyor.

Aşağıdaki grafik biraz daha detaylı. Bir düşüş trendi sonrasında oluşan doji-vari güçsüz, küçük gövdeli denge mumu (kırmızı veya yeşil olabilir), sonrasında güçlü ve yukarı istekli yeşil bir mum. Bu mum ne kadar yukarıda kapatırsa o kadar iyi.

Üç Mumlu Mum Formasyonları
Üç Mumlu Mum Formasyonları

Evening Star da, önceki resimlerde görebileceğiniz üzere, Morning Star’ın tam tersi. Yükseliş trendinde, tepede oluşuyor. Bunu detaylı anlatmıyorum çünkü şu ana kadar ne anlattıysam tersini alabilirsiniz.

Bazı teknik analistler, morning star – evening star’da oluşan ikinci mumun GAP’li, yani ilk mumun kapanışından daha aşağıda açılması gerektiğini savunur, benim için çok fark etmiyor. Ben bu iki formasyonda sadece şunlara önem veriyorum:

İkinci mum zayıf ve kararsız olacak. Üçüncü mumun kapanışı, ilk mumun açılışına yakın veya onu geçmiş olacak. Eğer grafik bu iki maddeyi sağlıyorsa formasyon benim için tamamdır. Şimdi, morning star ve evening star tamam, diğer formasyona geçelim.

Sırada Three Inside Up ve Three Inside Down var. Bunlar da “reversal pattern” yani “dönüş formasyonları” kategorisinde. Dönüş sinyali verir. Bu formasyonlar da aynı şekilde teyitlidir. Aslında formasyonu ikiye böldüğümüzde, “bir adet harami ve teyidinden” oluşur.

Grafik aşağıda, dikkatlice bakarsanız, düşüş (veya yükseliş) trendinden sonra oluşan bir iç mum var. (yani gövdesi, bir önceki mumun gövdesinin sınırlarını AŞMAMIŞ bir mum). Biliyorsunuz, buna Harami formasyonu diyoruz. Harami’den sonra da bir adet teyit mumu oluşuyor.

Üç Mumlu Mum Formasyonları
Üç Mumlu Mum Formasyonları

Three Inside Up ve Down formasyonlarının teyit mumunda (yani üçüncü mumda) dikkat etmeniz gereken en önemli şey şu, teyit mumu mutlaka ilk mumun açılışını (veya kapanışını) geçmeli. Bunu aşağıdaki grafikte çizgili halde anlattım:

Üç Mumlu Mum Formasyonları
Üç Mumlu Mum Formasyonları

Bakın grafikte Three Inside Up formasyonunda üçüncü mum, ilk mumun en üst noktasından da yukarıda kapatmış. Aynı şekilde, Three Inside Down formasyonunda üçüncü mum, ilk mumun en alt noktasından da aşağıda kapatmış. Bu detay, bu formasyonun en önemli kısmı.

Three Inside Up&Down’ı özetlersek, bir adet harami, sonrasında ilk mumun en üst-en alt noktasını da aşan üçüncü bir mum teyit mumu. Bu şartlar oluştuğunda formasyon tamamlanmış ve dönüş ihtimali olabildiğince güçlenmiş oluyor.

Evet, son olarak Three White Soldilers ve Black Crowns formasyonları var. Ben bu formasyonlardan sonra genelde bir düzeltme geldiği için bunları sinyal olarak almıyorum ancak bilmenizde yarar var. Grafiği aşağı bırakıyorum.

Üç Mumlu Mum Formasyonları
Üç Mumlu Mum Formasyonları

Dönüşten sonra üç periyot (gün, hafta, saat vs.) üst üste yeşil veya kırmızı mum oluşmuşsa bu formasyonlar oluşmuş oluyor. Bu ciddi bir dönüş ibaresi olarak algılanıyor. Ancak ben bu formasyona, daha önce de belirttiğim gibi, mesafeli yaklaşıyorum. Neden?

Çünkü bu kararlı yükseliş çoğu zaman bir düzeltmeyi de beraberinde getiriyor. Pozisyona dipten girenler “iyi yükseldi, biraz düzeltmeye girer, satayım ben” deyip düzeltmeyi başlatıyor, sonra ayılar oyuna giriyor derken kağıt fibo 0.38-0.76 düzeltmesine kadar geri çekiliyor.

Ben düzeltme seviyelerinden almayı daha çok tercih ediyorum. Daha teyitli ve risksiz bir giriş seviyesi barındırıyor benim için. Siz de grafiklerde tüm bu formasyonları çalışa çalışa kendi stratejinizi oluşturursunuz.

Mum Formasyonları Reel Örnekler

Şimdi bir kaç reel grafik örneği verelim. Aşağıda #alctl’in 21-22-23 Kasım 2018 mumları var. Tam bir morning star örneği. İlk mum düşüş mumu, ikincisi doji, üçüncüsü ise ilk mumun açılış seviyesine kadar yükselmiş ve orada kapatmış bir yeşil mum. Yükseliş devam etmiş.

Üç Mumlu Mum Formasyonları
Üç Mumlu Mum Formasyonları

Şimdiki örneğimiz yine #alctl’in 5-6-7 Eylül mumlarının oluşturduğu Three Inside Up. Gördüğünüz gibi, ikinci mum bir doji ve önceki mumun içinde harami olmuş. Sonrasında oluşan güçlü yeşil mum ise ilk mumun en üst noktasının da üstünde kapanmış.

Üç Mumlu Mum Formasyonları
Üç Mumlu Mum Formasyonları

Three Inside Up’a bir de #garan hissesinden örnek vereyim. İlk grafik. İkinci grafikte ise size bahsettiğim Three White Soldiers ve düzeltme örneği var. Yine #garan. Gördüğünüz gibi, üç yeşil mumdan sonra hisse fibo 0.38’e kadar düzeltme yapıyor.

Evet, arkadaşlar, bu son ders ile birlikte toplam 8 derslik Mumlara Giriş ve Mum Formasyonları dersimiz bitiyor. Pek tabi daha onlarca mum formasyonu var, Kicker var, Abondoned Baby var, Spinning  Top var, Sandwich var, bobinler var.

Ancak onlar hem nadir denk geliyor, hem de başarı oranları ilk anlattıklarım kadar yüksek değil. Şimdi sizden ricam, eğer önceki dersleri kaçırdıysanız aşağıdaki linkten sırayla tüm dersleri okumanız, sonrasında bol bol pratik yapmanız. https://borsaninizinden.com/category/mumlar/

Bundan sonraki ders konusunu anket ile belirleyeceğim, o yüzden takipte kalın. Öğrenmeye, okumaya, izlemeye devam. Durmak yok. Eğer kendi zamanımdan feragat edip saatlerce hazırladığım bu derslerin karşılığı olmalı diyorsanız paylaşım yapmayı unutmayın. Paylaşım butonları en aşağıda. Ayrıca, mum formasyonları için İngilizce bir kaynak da paylaşmış olayım. Tıklayın!

Okuduğunuz için çok teşekkürler,uzun bir eğitimin daha sonuna geldik, çok daha güzel işlerde sizlerle beraber olmaya devam edeceğim. Çok güzel projelerim var, çok yakında yavaş yavaş duyurularını paylaşacağım. Selamlar, sevgiler.

Bu ders, Mumlara Giriş ve Mum Formasyonları konusunun son dersiydi. Buradan Hareketli Ortalamalara Giriş Ders 1’e devam edebilirsiniz. Bu derse devam etmek için aşağıdaki linke tıklayın!

%title
Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

23 Comments on “Mum Formasyonları Ders 6 – Üç Mumlu Formasyonlar”

 1. Üstat selamlar,

  Eğitim serisini baştan sona okudum, çok faydalı oluyor emeğine sağlık. Yalnız ders 6 daki grafikler görünmüyor bilgine.

  Kolay gelsin,

 2. Değerli Kardeşim.

  Bende bu kadar değerli Mum Formasyonlarının bütün bölümlerini okudum. Allah senden razı olsun.
  Başarılarının ve eğitim yazılarının devam etmesi umudu ile tekrar çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

 3. Hocam uzun yıllara dayalı bilgi birikiminizle , kıymetli zamanınızı harcayarak herkese açık bir kitaplık oluşturmanız ne kadar muhteşem .. bilgi eksikliği olanlar için kalici , uzun vadeli , değer katan yardım , yardımların en iyisidir. Teşekkürler

 4. Çok teşekkür ederiz emeğinize sağlık hepsinin görüntüsünü kesip kaydettim tekrar okumak için sağolun

 5. hocam emeklerıne saglık bu saat e kadar mum egıtımlerıne calıstım ınsaallah sayende ogrenıcez

 6. Süper dersler, elinize sağlık. Yanlız, Ders 6’da formasyon çizimi ve grafikler gözükmüyor

 7. Emegıniz için teşekkürler hocam. Size bir sorum olacak bu mumlardan hariç birde sayısal veriler yani mumların içindeki sayısal verilerin oldugundan bahsedenler var bu daha etkili diye duydum sizin yorumunuz nedir hocam bu konuda..

 8. selamlar,

  harika bir dizi olmus, elinize emeginize saglik.

  teyid mumlari icin verebileceginiz ek bilgiler var mi? nelere dikkat etmeli? mumun rengi/gucu disinda puf noktasi var mi bakmamiz gereken?

 9. VERMİŞ OLDUGUNUZ EĞİTİM İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM . ÇOK NET VE SADE ANLAŞILIR Bİ ŞEKİLDE OLMUŞ TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM

 10. tamamını okudum,emeğinize sağlık.son derece anlaşılır kısa ancak öz olmuş.teşekkürler.

 11. Hocam merhaba, yazınında;
  “Three Inside Up ve Down formasyonlarının teyit mumunda (yani üçüncü mumda) dikkat etmeniz gereken en önemli şey şu, teyit mumu mutlaka ilk mumun açılışını (veya kapanışını) geçmeli. ” diyor. (veya kapanışını) kısmını tam anlayamadım. İlk mumun kapanışını geçerse formasyon tam olmuyor sanki? Yazılarınız harika bu arada her şey için Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir