Teknik Analiz Nedir? Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

%title

Herkese merhaba. Bu yazıda size Teknik Analiz Nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Bildiğiniz gibi, finansal piyasalara olan ilgi, günümüzde gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda kripto paraların da popüler olmasıyla, bu piyasaya yatırım yapan ve bu para biriminde trade eden insanların sayısı da bir hayli arttı. Kripto paraların yanı sıra hisse senetlerine olan talep de artmaya devam ediyor. Kimi insan kısa zamanda zengin olma umuduyla finansal piyasalarda işlem yaparken, kimisi de ek gelir sağlama amacıyla bu yola giriyor. Farklı hayallerle, farklı düşüncelerle bu yolculuğa çıkan tüm insanların bir şekilde karşılaştığı ortak bir şey var: Teknik Analiz. Peki, Teknik Analiz nedir?

Teknik Analiz, finansal piyasaları yorumlamada kullanılan iki analiz çeşidinden biridir. Bir diğeri Temel Analizdir. Ancak konumuz teknik analiz, bu taraftan ilerlemeye devam edelim.

Teknik Analiz Nedir sorusunu basitçe açıklamak gerekirse, teknik analiz, finansal bir ürünün geçmiş fiyat hareketlerini ve hacim bilgilerini kullanarak, geleceğiyle ilgili eğitimli tahminler yapmaya yarayan bir analiz tarzıdır. Yatırımcılara ve traderlara herhangi bir paritede, hisse senedinde, emtiada ya da kıymetli madende işlem yaparken, geçmiş fiyat hareketlerine göre, alım ve satım yerleri hakkında fikir verir.

Bu alım ve satım yerleri, fiyat hareketleriyle, çeşitli indikatörler ve grafikler aracılığıyla tespit edilmeye çalışılır. Grafikler fiyat dalgalanmalarıyla oluşmaktadır. Şu an kulağa çok basit ve sınırlı bir şeymiş gibi gelse de, teknik analiz çok kapsamlı ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Farklı grafik türlerini ve yüzlerce indikatörü içerisinde barındırır. Yani teknik analizdeki her grafik türünde ya da her indikatörde uzmanlaşmak ve tüm detaylarını bilmek mümkün değildir.

Engin bir deniz düşünün ve bir kaptanın bu denizin her noktasını bildiğini hayal edin. İmkansız gibi geldi, değil mi? O kaptan denizde farklı yollar denediyse bile kendisine en kolay gelen ve en çok verim aldığı yolu kullanmaya başlar ve bir zaman sonra o yolu gözü kapalı bir şekilde gidebilecek seviyeye gelir. Teknik analizde de durum aynıdır ve tek bir doğru yoktur.

Örneğin bir trader mum grafiklerde uzmanlaşırken, bir başkası çizgi grafiklerde şansını deneyebilir. Kısacası teknik analiz, finansal piyasalarda işlem yapan herkese kendi stratejisini kurma şansı verir. Teknik Analiz bir alet-edevat çantasıdır, usta bu çanta içerisinden o an kendisine lazım olan 3-5 aleti alır ve ilerler. Hepsini aynı anda kullanması gerekmez.

Teknik Analiz Nedir?
Teknik Analiz Nedir?

Artık biri size gelip “Bu teknik analiz nedir?” diye sorduğunda kabataslak bir cevap verebilirsiniz. Ama teknik analizin ne olduğunu iyice anlamak için, teknik analizin ne olmadığını da anlamak gerekir. Yani, “teknik analiz nedir?” sorusu kadar, “teknik analiz ne değildir?” sorusu da önemlidir. Biz biraz da ondan bahsedelim.

Her şeyden önce, teknik analiz size geleceği görme yeteneği vermez ya da gelecek hakkında kesin yargıda bulunmanıza imkan tanımaz. Yapılan tek şey olasılıkları değerlendirmektir. Her bir teknik gerekçe ile kendi lehinize olan olasılıkların yüzdesini arttırmaya çalışırsınız ve buna göre pozisyon alırsınız. Ancak burada aklınızdan çıkarmamanız gereken şey, piyasalarda her zaman çalışan kesin bir doğru olmadığıdır.

Her şey sizin lehinizeyken rüzgâr bir anda ters esebilir ve kendinizi akıntıya karşı kürek çekerken bulabilirsiniz. Böyle bir durumda da derhal yönünüzü değiştirmeli ve pozisyonunuzu şartlara göre ayarlamalısınız. Yani aldığınız bir hisse senedinde, coinde ya da emtiada fiyatı takip etmeli ve fiyatın estiği yöne göre kendinizi ayarlamalısınız. İlk başta karmaşık bir şey gibi gelse de, fiyat ve grafiklerin dilini çözmeye başladıktan sonra “Teknik analiz nedir?” sorusuna tam anlamıyla cevap verebileceksiniz.

Özetle, Teknik Analiz Nedir?

Şimdiye kadar bahsettiklerimizi toparlayalım ve bu yazıyı bitirelim. Teknik Analiz, size piyasayla ilgili eğitimli tahminler yapma olanağı veren, geçmiş fiyat-hacim hareketlerinden beslenen, veriye dayalı bir analiz tarzıdır. Sizi falcı, kahin veya geleceği gören biri yapmaz, size olasılıklar arasında tercih yapma imkanı verir, sizi risk yöneticisi yapar.

Evet, bu yazıda “Teknik analiz nedir, ne değildir?” gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Bu yazıyı okuduktan sonra herkesin dilinden düşmeyen “Bu teknik analiz nedir ya?” sorusuna bir iki cümle de olsa cevap verebilirseniz, finansal piyasalardaki uzun yolculuğunuzda bir adım daha öteye gitmiş ve kendinize bir şeyler katmışsınız demektir.

Eğer kendinizi teknik analizde geliştirmek istiyorsanız, şu an çok doğru bir sitede, çok doğru bir içerikle karşı karşıyasınız. Ben olsam, ilk olarak aşağıdaki şu ücretsiz dersten başlardım:

Mum Grafiklerine Giriş Ders 1

Okumak için tıklayın!

Ayrıca, teknik analizi öğrenmeye ayıracağınız bir bütçeniz varsa, Atölyemizi de ziyaret etmeyi unutmayın:

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “Teknik Analiz Nedir? Teknik Analiz Nasıl Yapılır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir