20 Haziran 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Arkadaşlar selam. Bir borsa değerlendirmesi yapalım. Twitter’da takipçilerimle sohbet ederken #bist100 endeksin dün bıraktığı günlük mumu sordum herkese, ismi nedir, anlamı nedir, neden orada böyle bir mum oluştu? Hem sabaha dinç başlayalım, hem bilgilerimizi tazeleyelim diye. Websitesi takipçilerim için de aynı soruyu sorayım, ama öncesinde #bist100 endeksin bıraktığı dünkü mumu aşağıya bırakayım:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Gelen cevaplar arasında spinning top, doji, öncesinde morning star, genelde oluşan bir çanak – fincan&kulp gibi cevaplar vardı. Ben de bu vesileyle hem bir endeks analizi yapayım, hem de analizin sonunda kendi fikrimi belirteyim dedim.

Öncelikle, gelen yorumlar arasında “FED faiz indirimi nedeniyle kararsızlık”, “dolardan çıkanlar borsaya girdi”, “seçimi fiyatlıyorlar” gibi, çoğunluğu “temel analiz” ile ilgili olan tüm yorumlara saygım sonsuz, ancak hiç birini dikkate almıyorum. Onları dikkate almamam, onların yanlış yorumlar olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Ancak benim trade disiplinim gereği, tüm haberleri yok sayıyorum ve hepsinin öncesinde fiyatlarda olduğuna/olacağına inanıyorum. Adı üstünde, ben kendimi Teknik Analist olarak görüyorum.

Öncelikle yine her zamanki gibi, dünyanın en güzel grafiği olan, indikatörsüz (RSI hariç tabi ki), çizgisiz, trendsiz, ortalamasız tertemiz grafiğimizi karşımıza alalım. Bakın ne de güzel değil mi, en sevdiğim:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Sonra en güncel fiyattan sola doğru grafiğimizi inceleyip gerekli gördüğümüz yere çizgilerimizi çiziyoruz. Aşağı yukarı şöyle bir şey ortaya çıkıyor (tüm çizgilerimizi ve çalışmamızı bitirdikten sonra sadeleştireceğiz):

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Sonrasında trend çizgilerimizi de koyalım. Aslında haftalık grafikte 3-4 bariz trend var geçmişten gelen ancak günlük baktığımız için en güncel iki trend oluşumunun çizgilerini çizdim. Grafik şöyle oldu:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Sonra grafiği sadeleştirip (güncel fiyata çok uzak olan destek-direnç çizgilerini sildim), grafiğin üzerine ortalamalarımı attım. 50-100-200 dışında ortalama kullanmıyorum. Gördüğünüz gibi fiyat yukarıda 200 ve 100 günlük ortalamalara çok yakın.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Hatta biraz önce açılış 200 günlük ortalamanın dibinde açtı. Kritik yerler yani. Şimdi grafiğin güncel hali oluştu. Bir de mumlara bakalım (en önemlisini en sona bırakıyorum). Tüm çizimleri silip sadece mumları görelim diye temizliyorum grafiği.

Çoğunuzun fark ettiği gibi, geçen hafta Perşembe-Cuma ve bu hafta Pazartesi’den oluşan üç mum Morning Star (gap’li olması gerekiyor ancak çok şart değil). Bu sağlam bir yükseliş (dönüş) formasyonu. Aşağıya bıraktım.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Dünkü mum ise benim fikrime göre Doji. Neden Spinning Top değil, çünkü gövdesi çok küçük, spinning top için gövdesinin biraz daha büyük olması gerekiyor. Ancak zaten Doji ve Spinning Top’un anlattığı hikaye az çok aynıdır, çok takılmayın ona.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Peki neden orada Doji bırakmış? Çünkü geçmişte bir çok defa o seviyelerde aşağıya veya yukarıya giderken takılmış, geri dönmüş. O seviyenin bir anlamı var. Yine oraya gelmiş ve duraksamış. Bugünkü boğa veya ayı performansına göre teyit alacak.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bugün zaten %1 gapli yukarıya açtı. Bu bir yandan iyi bir şey, bir yandan tuzak da olabilir. Çünkü günlükte RSI’da kısada bir negatif uyumsuzluk var. Bir de bu tür gapli açılışlar beni korkutur. Temkinli olmakta yarar var, gün sonunu bekleyip oluşacak muma bakacağız.

Özetle ben aşağıdaki grafiği izliyorum. Diğer tüm -şu an için- gereksiz çizgileri, ortalamaları vs. sildim. Güncel grafiğim aşağıdaki gibi. (bu arada, çizmedim ama, bir önceki güçlü düşüşe fibo çekerseniz, buralar 0.76 düzeltme seviyeleri). Geri kalan yorum sizde. Selamlar.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Not: Arkadaşlar, bu zinciri paylaştıktan sonra soranlar oldu, sanırım sonlara doğru fikrimi net ifade edemedim. Fikrim şu: Buralar hem 200 günlük ortalama seviyeleri, hem öncesinde ciddi dirençlerin olduğu bölge, hem önceki düşüşün 0.76 FIBO düzeltmesi. Gapli yukarı açılışlar her zaman “iyi” değildir. Dikkat etmekte fayda var.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “20 Haziran 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

  1. Gapli mumla güzel bir satış yapmışlar sonrasında trend devam etmiş.Temkinli olunacak yermiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir