Sadece Mum Analizi Yeterli mi?

Arkadaşlar, paylaşımlara biraz ara verdik, tekrar hızlanalım. Biliyorsunuz, mumlara giriş ve mum formasyonları derslerimiz devam ediyor. Çoğu kişi grafik paylaşıyor Twitter’dan. Seviniyorum. Pratik yapa yapa öğrenecek herkes. Ancak unutulmaması gereken bir şey var, ondan bahsedeceğim:

Mum formasyonları istatistiklere göre gerçekleşme olasılığı en yüksek senaryoları size sunar. Engulfing güçlü bir dönüş sinyalidir, Doji kararsızdır, yön için sabredin der, Hammer trendin sonunda olma ihtimalinin yüksekliğini belirtir vesaire. Ancak iyi bir teknik analist sadece mumlara bakarak işlem yapmaz. Mum formasyonları çoğu zaman kendi başına yeterli değildir. Açıklamalı hisse analizlerimi okuyanlar hatırlayacaktır, ben mumlara hareketli ortalamaları, Fibo’ları, Trendleri, destek-dirençleri, RSI’yı, harmonikleri de eklerim.

Mesela, aşağıda daha önce analizini yaptığım #banvt hissesi var. Grafiğe dikkat edin. Kırmızı dikdörtgen içine aldığım mum bir boğa engulfing. Dönüş sinyali. Ancak ben bu hisseye sadece buna dayanarak yatırım yapmıyorum. Başka sebeplerim de var.

Engulfing Mum formasyonunun yanında bu hisse 200 haftalık ortalamaya oturmuş (sarı çizgi). Ayrıca bu bölgeler bir destek bölgesi, daha önce sık sık bu fiyat bölgesinden yukarı tepki vermiş. Yani elimde birden fazla olumlu sinyal var.

Teknik analist, elindeki olumlu sinyallerle, olumsuz sinyalleri çarpıştırır. Eğer olumlu sinyaller daha fazlaysa belli bir risk-ödül stratejisi kapsamında hisseye girer. Sizden gelen grafiklerin bazıları çok çok güzel, bazıları gelişime açık. Ancak grafik çalışırken Mum formasyonlarının yanına trend, destek, ortalama, harmonik, RSI, Fibo gibi ek teknik analiz araçları eklemelisiniz. Böylece riski en aza indirip, yükseliş olasılığını en tepeye çıkartabilirsiniz. Ben bunların hepsini elimden geldiğince size anlatacağım.

Ancak beni beklemeyin, internette onlarca kaynak var, öğrenin, çizin, gönderin üzerinde konuşalım. Yardıma hazırım. Teknik analiz bir olasılıklar hesabıdır, yukarıya doğru gidiş olasılığını maksimuma çekmeniz lazım. Herkese kolaylıklar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

3 Comments on “Sadece Mum Analizi Yeterli mi?”

  1. price actionda arz talep bölgelerinin önemli olduğunu okudum . Bu bölgeler nasıl bulunuyor. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir