Açıklamalı Hisse Analizi: MAVİ Hissesi

%title

Arkadaşlar merhaba. “bir hisseyi alırken hangi kriterler önemli?” sorusunun cevabını adım adım grafik üzerinde gösterip size anlatacağım bir yazı hazırladım. Konumuz MAVİ hissesi. Öncelikle, tekrar tekrar söylüyorum, “bir hisseyi hangi kriterlere göre alıyoruz?” sorusunun cevabı öyle basit bir cevap değil. Birden fazla kriterin bir araya getirdiği onlarca farklı formül var. Hareketli ortalamalar, mumlar, RSI, Fibonacciler, Harmonikler, Psikoloji, His. Dolayısıyla, “şu kriterlere uygun hisseyi seç, al, yükselince sat” denilecek bir formül yok. Zaten olsaydı herkes zengin olurdu. Borsa bir olasılık oyunu. Siz onlarca farklı kriteri aynı anda bir hissede bir araya getirip, kazanç olasılığını yükseltirsiniz. Gerisi kısmet.

Uzatmadan analize geçeyim. #mavi hissesi üzerinden size adım adım teknik analiz paylaşacağım. Onlarca, yüzlerce teknik analiz metodu var, her teknik analistin de kendi yöntemi vardır. Bu benim kullandığım onlarca yöntemden biri.

Peki neden #mavi? Bu sorunun cevabını beraber verelim. Hisseyi en başından, sıfırdan beraber analiz edelim. Şimdi bir #mavi grafiği açtım. Grafik haftalık. Aşağıdaki gibi. Bildiğiniz gibi, #mavi Haziran 2017’de borsaya kote oldu. Grafik o tarihten başlıyor.

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Hisse yeni olunca, ne 100 haftalık, ne 200 haftalık ortalamalar oluşmuş (çünkü geçmişe doğru o kadar hafta yok, dolayısıyla veri de oluşmuyor). Sadece 50 haftalık ortalama oluşmuş. Kırmızı çizgiyle görebilirsiniz. Aşağıda işaretledim. Ekran tertemiz, sadece RSI ve MOV.

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Hisse 50 hft. ortalamanın üstünde, bu olumlu sinyal, demek ki aşağıya dönse bile 50 haftalıktan destek alacak. At cebe. Devam. Grafikte dönüş noktalarına, görebildiğiniz en üst ve en alt fiyatlara çizgi atın. Buralar destek-direnç olarak çalışabilir. Ben attım, grafik aşağıda:

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Bakın grafiğimiz oluşuyor. 4 çizgimiz var. 50 haftalık ortalamamız var. Haftalık grafik bakıyoruz. Şimdi tepelerden düşüş trendleri çizelim. Ben toplam üç düşüş trendi çizdim. Hisse üç düşüş trendini de kırmış, yukarıya devam etmiş. Son manzara aşağıdaki şekilde, inceleyin:

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Ama takip edenler beni bilir, ben tertemiz ekranda, olabilecek en az çizgiyle ve indikatörle çalışmayı severim. Gereksiz tüm çizgileri silerim. Dolayısıyla ilk iki düşüş trendini siliyorum, en dışarıdan gelen düşüş trend kalıyor. Güncel grafik aşağıdaki gibi oluyor:

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Grafik oluşmaya devam ediyor. Ortalamalar tamam, destek-dirençleri bulduk. Düşen trendleri çizdik, gereksizleri sildik. Şimdi bir de yükseliş kanalı çizelim. Çünkü bir kanal oluştu oluşacak gibi. O da şöyle:

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Yükselen kanal da tamam. Devam. Ne kaldı? Tabi ki MUMLAR. Grafiğe bir bakın. Hangi mumlar dikkatinizi çekiyor? Ben bakar bakmaz bir mum görüyorum, haftanın en düşüğünden başlayıp en yükseğinden kapatmış, dev bir gövdesi, çok iyi bir ivmesi var. Aşağıda sarıyla işaretledim:

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Bu mum çok iyi bir yükseliş mumudur arkadaşlar. Neden? Çünkü ivmesi çok iyidir, alıcılar çok iştahlıdır, tüm hafta alımla geçmiş, ondan önceki 7 haftalık düşüş mumunu içine almış, 7 haftalık kaybı 1 haftada telafi etmiş. Önceki mumları nasıl içine aldığını inceleyin:

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Bu mum bana yükselişin devam edeceğini söylüyor. Sonraki haftalarda kar satışları olmuş, alıcılar dengelenmiş, satıcılar gelmiş fiyatlar bir konsolidasyon sürecine girmiş. Ancak fiyat her hafta tatlı tatlı yükseliyor. Bitmedi, devam ediyorum. Bu içi dolu gövdeli mumun oluşturduğu bir flama formasyonu var. Direk oluştuktan sonra hisse konsolidasyon (alıcıyla satıcının dengelendiği, hissenin dinlendiği, kararsız dönem) sürecinde flama yapmış. Grafik aşağıda, hem günlük hem haftalık.

%title

Şimdi, haftalık grafik analizimizi bitirdik. Bir de günlük bakalım. Daha sade bakmak için diğer tüm çizdiklerimi sildim, aşağıdaki grafiğe odaklanın. Burada ne var? Bir çanak var, dönüş yapmış hisse. Kritik nokta neresi? Tam 4 kere deneyip geçemediği 39.70 (mavi yuvarlaklar)

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Grafiğin en sonuna gidin, 39.70’i geçtikten sonra dün tekrar buraya geri dönmüş. Kırılan direnç, destek olmuş. (Onaya gelmiş deriz). Dün buradan dönmüş, bugün ise %3 civarı bir yükseliş göstermiş. Yani desteğimiz çalışmış, onay alınmış. (mavi yuvarlak)

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Son olarak, günlükteki ortalamalara bir bakın. 50’lik aşağıda, 100’lük aşağıda, 200’lük aşağıda, hepsi yukarı doğru dönmüş, dönmek üzere, birbirlerini kesmişler. Yani yükselişin devam etme olasılığı, düşme olasılığından daha fazla.

MAVİ Hissesi
MAVİ Hissesi

Şimdi toparlayalım, neler var elimizde? günlük-haftalık ortalamaların üzerinde, düşeni kırmış, yükseliş kanalı oluşmuş, güçlü bir mum hareketi var, flama formasyonu var, dirençler destek olmuş. Her şey olması gerektiği gibi. Bu hisseye girilir mi? Girilir.

Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Hiç görenle görmeyen bir olur mu? Hiç analiz yapmadan alınan hisseyle, bu analiz sonucu alınan hisse arasında ne kadar fark olur? Karar sizin. Yorumlamayı öğrenirsek, kendi kararlarımızı veririz, kendi ayaklarımızın üzerinde yürürüz.

Tekrar tekrar söylüyorum, tüm bu analizleri yaparsınız, yarın hisse bir açılır, eksi yüzde 5, bir kapanır, eksi yüzde 10. Yani bu analizler “kesin çıkar” demek değil, “çıkma ihtimali, düşme ihtimalinden daha kuvvetli” demek. Dedim ya, borsa olasılık oyunu. Tek amacımız analizlerimiz sonucu yükseliş olasılığı en yüksek hisseyi bulup pozisyon almak. Şansımızı, kazanma olasılığımızı yükseltmek. Ona rağmen kaybedebilir miyiz? Kaybedebiliriz tabi. Ona rağmen zarar edebiliriz. Eh, orası da kısmet. Biz çalışalım, gelirse gelir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, yararlı bir ders olduğunu düşünüyorum, okuyun, sorun, izleyin, öğrenin. Millete “ağam, paşam” çekmeyin, kimseye muhtaç olmayın. Çakma üstatların sizi sömürmesine izin vermeyin arkadaşlar.

Selamlar, sevgiler. Yazıyı beğendiyseniz Twitter’da, Facebook’ta, Whatsapp’ta paylaşmayı unutmayın.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

9 Comments on “Açıklamalı Hisse Analizi: MAVİ Hissesi”

  1. Güzel sade ve anlaşılabilir bir seviye yazı olmuş elinize sağlık ben başlangıç aşamasında olduğum için ve ekran altında 5 tane indikatör ile yorum yapmaya çalıştığım ve kaybettiğim için daha yol katetmem gerektiğini ankadım

  2. hocam elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız. Bundan sonra ne olmuş diye baktım yüzde 30 a yakın bir düşüş olmuş ancak dediğiniz gibi tekniz analizde kesin diye bir yok stoploss koyup stop olunması lazımdı.

  3. Merhaba

    Yazı içerisinde RSIdan bahsetmemişsiniz (adıgeçmiş, ama kullanmamışsınız)
    RSI etkisi neoldu kararınızda?
    Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir