Sadece Mum Formasyonları Yeterli mi?

%title

Arkadaşlar, paylaşımlara biraz ara verdik, tekrar hızlanalım. Biliyorsunuz, mumlara giriş ve mum formasyonları derslerimiz devam ediyor. Çoğu kişi grafik paylaşıyor Twitter’dan. Seviniyorum. Pratik yapa yapa öğrenecek herkes. Ancak unutulmaması gereken bir şey var, ondan bahsedeceğim:

Mum formasyonları istatistiklere göre gerçekleşme olasılığı en yüksek senaryoları size sunar. Engulfing güçlü bir dönüş sinyalidir, Doji kararsızdır, yön için sabredin der, Hammer trendin sonunda olma ihtimalinin yüksekliğini belirtir vesaire. Ancak iyi bir teknik analist sadece mumlara bakarak işlem yapmaz. Mum formasyonları çoğu zaman kendi başına yeterli değildir. Açıklamalı hisse analizlerimi okuyanlar hatırlayacaktır, ben mumlara hareketli ortalamaları, Fibo’ları, Trendleri, destek-dirençleri, RSI’yı, harmonikleri de eklerim.

Mesela, aşağıda daha önce analizini yaptığım #banvt hissesi var. Grafiğe dikkat edin. Kırmızı dikdörtgen içine aldığım mum bir boğa engulfing. Dönüş sinyali. Ancak ben bu hisseye sadece buna dayanarak yatırım yapmıyorum. Başka sebeplerim de var.

Mum Formasyonları Yeterli mi?
Mum Formasyonları Yeterli mi?

Engulfing Mum formasyonunun yanında bu hisse 200 haftalık ortalamaya oturmuş (sarı çizgi). Ayrıca bu bölgeler bir destek bölgesi, daha önce sık sık bu fiyat bölgesinden yukarı tepki vermiş. Yani elimde birden fazla olumlu sinyal var.

Sadece Mum Formasyonları Yetmez

Teknik analist, elindeki olumlu sinyallerle, olumsuz sinyalleri çarpıştırır. Eğer olumlu sinyaller daha fazlaysa belli bir risk-ödül stratejisi kapsamında hisseye girer. Sizden gelen grafiklerin bazıları çok çok güzel, bazıları gelişime açık. Ancak grafik çalışırken Mum formasyonlarının yanına trend, destek, ortalama, harmonik, RSI, Fibo gibi ek teknik analiz araçları eklemelisiniz. Böylece riski en aza indirip, yükseliş olasılığını en tepeye çıkartabilirsiniz. Ben bunların hepsini elimden geldiğince size anlatacağım.

Ancak beni beklemeyin, internette onlarca kaynak var, öğrenin, çizin, gönderin üzerinde konuşalım. Yardıma hazırım. Teknik analiz bir olasılıklar hesabıdır, yukarıya doğru gidiş olasılığını maksimuma çekmeniz lazım. Herkese kolaylıklar.

Not: Sitedeki diğer konuları detaylıca okumanızı öneririm. Ana sayfayı ziyaret ederek diğer tüm yazılara göz gezdirebilirsiniz.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

4 Comments on “Sadece Mum Formasyonları Yeterli mi?”

  1. price actionda arz talep bölgelerinin önemli olduğunu okudum . Bu bölgeler nasıl bulunuyor. Teşekkürler

  2. şubat 2019 dan beri sitedeki yazılarınızı okudum. dikkatimi çeken şeylerden biride şu. hep yükselen trendi kovalayıp işlem açıyorsunuz. mesela viopta short pozisyon veya açığa satış işlemlerindeki kazanç/risk oranları dahamı risklidir yoksa düşüş trendlerinde ürünün öngörülebilirliği daha mı zordur.

    soruyu 1 adım daha öteye taşırsam düşen hissenin toplam psikolojisi(traderler ve hisse sahiplerinin psikolojisi) üzerindenmi daha kolay kazanç sağlanabilir yoksa piyasadaki çoğunluğun temel stratejisi olan yükselen hisseye girme ve sonrasındaki toplam psikolojisinden mi.

    veya farklı maceralara hiç gerek yok bildiğn yol en iyi yoldur mu diyorsunuz.

    teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir