Öğrendiklerinizi Tradingview ile Pratiğe Çevirin!

Eğer hazırsanız, teknik analiz çalışmaya aşağıdaki Tradingview ekranından başlayabilirsiniz. Bu ekranla ilgili detaylı açıklamayı sayfanın en altında bulabilirsiniz.


Bu hizmeti size tradingview.com aracılığıyla sunuyorum. Tradingview.com benim tüm analizlerimi yaptığım site, kullanışından oldukça memnunum. Ancak Pro üyeliği biraz tuzlu (özellikle doların artmasından sonra). Ekranı kısaca özetlemem gerekirse:

  • Ekranda standart olarak XU100 (Bist100 Endeksi) açılıyor. Siz başka bir hissede çalışma yapmak istiyorsanız “XU100” yazan kısma istediğiniz hisse, endeks, parite veya kripto parayı yazarak grafiği yükleyebilirsiniz. (mesela: PETKM, ASELS, THYAO, USDTRY, EURUSD, BTCUSD vesaire.) Ancak unutmayın, Borsa İstanbul ve dahilindeki tüm hisseler 15 dakika gecikmelidir)
  • Grafik standartta günlüktür, değiştirmek için yukarıda XU100’ün yanındaki zaman aralıklarını seçebilirsiniz.
  • En sağda grafik çizim kısayolları var, oradan istediğiniz öğeyi tıklayıp grafiklerinizi çizmeye başlayabilirsiniz.
  • İndikatör eklemek isterseniz (Hareketli ortalamalar, MACD, Stoc, diğerleri) Yukarı kısımdaki dalgalı çizgi-artı butonuna basıp çıkan ekrandan istediğiniz indikatörü seçip ekleyebilirsiniz.
  • En sağdaki fiyat eksenini ve en alttaki tarih eksenini mouse ile sürükleyip grafiği büyütüp küçültebilirsiniz. Aşağıdaki “otomatik” kısmına tıklarsanız sistem otomatik oranlamayı bırakacak ve grafiği daha rahat yönetebileceksiniz.
  • Çalıştığınız grafiği kendinize göndermek veya bilgisayarınıza kaydetmek istiyorsanız ekranın en sağ üstündeki fotoğraf makinesi tuşuna tıklamanız yeterli.
  • Kurcaladıkça eliniz alışacaktır, çok işlevsel ve temiz bir arayüzü var. Sorunuz olursa bana twitter’dan sorabilirsiniz. @borsaninizinden