Açıklamalı Teknik Analiz: OTKAR Hissesi

Evet arkadaşlar, bizi biz yapan, https://borsaninizinden.com ‘un açık ara en çok ziyaret edilen kısmı olan “açıklamalı hisse analizleri” kategorisine yeni bir analiz daha ekliyorum bu akşam. Kağıdımız otkar. Başlamadan önce, Eğer yazıları yararlı buluyorsanız lütfen aşağıdaki paylaş butonlarını kullanarak paylaşın.

Bu analiz tamamen eğitim amaçlı olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Her koyun kendi bacağından asılır. Bana güvenip yatırım yaparsanız, batarsınız. Şimdi, ilk işimiz neydi? Bilen bilir. Tertemiz bir #otkar haftalık grafiği açıyoruz. Grafik aşağıda:

OTKAR Grafiği
OTKAR Grafiği

Bakın, şu tertemiz grafikten zevk almayan bu işi bıraksın 🙂 Dünyanın en zevkli işlerinden biri budur, “bu kağıt bana ne anlatmaya çalışıyor? Sadece mumlara bakarak ne anlayabilirim?” Soru bu. Dakikalarca bakın, ne yapmış, nereden dönmüş, en dibi neresi, en tepesi neresi.

Bu temiz grafik çok önemli, arka fon beyaz, hiç bir çizgi yok, sadece mumlarla başlıyoruz. İşin temelinden, yani fiyattan başlıyoruz. İkinci adımımız neydi? Fiyatın (bir kere bile) döndüğü seviyeleri işaretliyoruz. En tepeden en aşağıya. Grafik şu hale geliyor:

OTKAR Grafiği
OTKAR Grafiği

Ne yaptık? Destek – Direnç çalışması yaptık. Sağdan sola tamamına atmadık, ilk direncin çalıştığı yerden sağa doğru attık çizgileri. Böyle daha temiz. Amacımız dünyanın en sade ve temiz grafiğiyle çalışmak. Tepeden dibe 5 çizgimiz oldu böylece.

Şimdi sırada trendler var. Düşen ve Yükselen trendler, eğer varsa trend kanalları. Önce düşenlerden başlıyorum. Hissenin zirve yaptığı en tepe noktasından, ikinci bir tepeye bağlıyorum düşen trendi. Ne kadar tepe varsa birleştiriyorum. Grafik şu hale geliyor:

OTKAR Grafiği
OTKAR Grafiği

Toplam üç tane düşen trend keşfettik. Ancak amacımız neydi? Temiz grafik. dolayısıyla, işimize ARTIK yaramayan en alttaki iki düşen trendi kaldırıp, son düşen trendi bırakıyorum sadece. Yani şöyle oluyor grafik:

OTKAR Grafiği
OTKAR Grafiği

Devam, şimdi sırada yükselen trend keşfi var. Burada da olay aynı, en dipten tutup, daha yukarıda oluşan ikinci bir dip buluyorsunuz ve bu iki dibi birleştiriyorsunuz. Ben bir tane keşfettim, o da şu resimde, kırmızı ile işaretlediğim yükselen trend.

OTKAR Grafiği
OTKAR Grafiği

Evet, temiz bir grafik, üstüne destek direnç çalışması, üstüne düşen-yükselen trend çalışması. Grafiğimiz yukarıdaki gibi. Sırada ne var? Önce grafiğe bir RSI atalım bakalım. İndikatörlerin KRALI. Tüm indikatörlere hükmeden tek indikatör. RSI

OTKAR Grafiği
OTKAR Grafiği

RSI çok iyi şeyler söylememiş. Bariz bir negatif uyumsuzluk var. Fiyat yükselirken, RSI düşüyor. Bu tatsız bir durum. Attık bunu cebe, devam edelim. Sırada hareketli ortalamalar var. 50-100-200 BASİT ortalama, attım grafiğe, grafik aşağıdaki gibi oldu:

OTKAR Grafiği
OTKAR Grafiği

Gördüğünüz gibi, fiyat tüm ortalamaların üstüne çıkmış, 100 ve 200 haftalık ortalamayı dinamik destek yapmış ve üzerinde tutunmuş. Altta iki tane dev kale var. 100’lük ve 200’lük ortalama. Bu ne demek? Fiyat dönse bile bu ikisi fiyatı iktirebilecek güçte, yani savunmadalar. Bu gayet olumlu bir şey. Bunu da olumlu teknik gerekçeler hanesine yazdık. Devam edelim. Sırada formasyonlar var. Harmonik veya klasik formasyonlar. Harmonik herhangi bir formasyon keşfedemedim. Ancak klasik formasyonlarda çok dev bir formasyon göze çarpıyor, grafik aşağıda:

OTKAR Grafiği
OTKAR Grafiği

Evet, bu üst sınırını yeşil bir çizgi ile işaretlediğim bir DİRENCİN oluşturduğu bir fincan-kulp formasyonu. Tüm kurallar uygun. Son mum buradan çok temiz, güçlü, şiddetli bir breakout gösteriyor. Breakout stratejisi nedir, burada yazmıştım, tıklayın:

Breakout Stratejisi Nedir, Bu Stratejiye Göre Nasıl İşlem Yapılır?

Okumak için tıklayın!

OTKAR Hissesi: Genel Değerlendirme

Şimdi genel bir değerlendirme yapalım. Olumlu tarafta breakout, fincan-kulp formasyonu, büyük bir direncin aşılması, hareketli ortalamaların desteği, yükselen trendin desteği, düşen trendin kırılması gibi toplam 6 olumlu data var elimizde.

Olumsuz tarafta tek görebildiğim RSI’da gözüken negatif uyumsuzluk. Yani 1 olumsuz veri. Tabi endeksi saymıyorum, haftaya endeks siyasi-ekonomik gelişmelerden dolayı batarsa o ayrı. Ancak elde şu an RSI negatif uyumsuzluk dışında olumsuz veri yok.

Size anlatmaya çalıştığım, hep söylediğim “teknik analiz bir olasılıklar sanatıdır” cümlesi işte bu. Olasılıkları hesaplıyoruz. Yukarı gitmesi için 6 olumlu faktör, aşağı gitmesi için 1 olumsuz faktör. Bu hissenin yükselmesi, düşmesinden daha yüksek bir olasılık. Ama dikkat, bu, “hisse düşmeyecek” anlamına KESİNLİKLE gelmez. Hisse düşebilir, bu ihtimal her zaman masadadır. Biz analizimizi yaparız, gerisi piyasanın işi. Peki şimdi soranlar olacak, “hocam bu analize göre stop neresi?” diye. Bu konuya gelelim.

Benim stop stratejim değişken, anlık oluşan mumlara ve #priceaction‘a göre karar veriyorum. Hisseye ne hedef, ne stop koyuyorum. Bunun işe duygu kattığını düşünüyorum ve riskli buluyorum. “bu da ne demek?” diyorsanız, linkini bıraktım, okuyun:

Değişken Hedef/Stop Stratejisiyle İşlem Yapmak!

Yazıyı Okumak İçin Tıklayın!

Ancak “hocam bana net bir stop rakamı lazım” diyorsanız, en basit stopunuz fincan-kulp’un tepe noktası olan yeşil direncin aşağı doğru tekrar kırılması ve haftayı bu şekilde bir mumla KAPATMASI” olacaktır.

Evet, #otkar analizim burada biter. Ben kağıdın teknik duruşunu sevdim, ancak yine altını çiziyorum, “bu kağıt kesin yükselir” demek değil bu. Yükselme olasılığı düşme olasılığından daha yüksek demek. Umarım yararlı olmuştur analiz. Herkese selamlar, iyi akşamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

7 Comments on “Açıklamalı Teknik Analiz: OTKAR Hissesi”

  1. Merhabalar, sitenizi takip ediyoruz ve aynı çizimleri yapmaya çalışıyoruz pratiklik kazanmak için. Fakat sanırım sizin üzerinizde çalıştığınız OTKAR grafikleri adjust edilmemiş. Bu nedenle teknik analiz yaparken yanlış sonuca ulaşabilir miyiz. Kontrol ederseniz sevinirim.

    1. Sizinki adjust edilmemiştir. Ben adjust etmeden çalışmam yaklaşık 10 yıldır. Tradingview’de çalışıyorsanız sağ altta DZLT veya ADJ butonunun mavi olması gerek. Deneyin.

  2. Hocam bir soru soracam bilmem hatırlar mısın? Bugün otkar analizi kaçıncı defa okudum hatırlamıyorum tradingview de inceledim senin sistemine göre 8 ay sonra yüzde 30 civarı satmış olman lazım. Bu kadar bekledin mi onu merak ettim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir