Açıklamalı Teknik Analiz: ASELS Hissesi

Arkadaşlar, iyi akşamlar. Twitter’dan beni takip edenler bilir, geçen haftasonlarına doğru borsamızın en bilinen şirketlerinden olan ASELS hissesinin teknik olarak dip oluşumunu tamamlanmak üzere olduğu görüşünü paylaşmıştım Twitter’dan. Gelen yoğun istek üzerine de bu kağıdı, aynı diğer kağıtlarda olduğu gibi, adım adım sıfırdan beraber çizelim istedim. Haydi başlayalım.

Aşağıdaki grafiğe bir bakmanızı rica edeceğim. Bizim meşhur başlangıç grafiğimiz. Tertemiz bir arka plan, ekranda haftalık mumlardan başka bir şey yok. Her zaman olduğu gibi, önce şu grafiğe bir iki dakikamızı ayırıyoruz. Fiyatı ve hareketlerini anlamaya çalışıyoruz.

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Bu temiz haftalık grafiğe bakarken dikkat etmeniz gereken şeyler şunlar: fiyatlar nereden dönmüş, dönerken hangi mumları bırakmış, mum formasyonları neler, üst üste kaç hafta nefessiz düşmüş veya çıkmış, en tepesi/en dibi neresi? Gapler nerede? En gövdeli mumlar hangileri?

Analize mutlaka bu soruları sorarak başlayın. Biraz zaman ayırın grafiklere, nefes alın. Hemen çizmeye başlamayın, önce biraz mumlarla konuşmaya çalışın. Kafanızda resmin kompozisyonunu çizmeniz gerekiyor. Ressam gibi düşünün, boş tuvale biraz bakın.

İlk adım her zaman destek-direnç çalışması olsun. Bu çalışma size grafikteki kritik yerlerle ilgili bolca ipucu verecek. Burada ne yapıyoruz? En dip ve en tepe olmak üzere, bir kere bile değip dönse fark etmez, tüm keskin dönüşleri ve zorlanıp kırılamayan yerleri işaretliyoruz.

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Sonra düşen ve yükselen trendlerle ve varsa bu trendlerin kanallarıyla ilgili çalışma yapacağız. Bulduğunuz dipleri ve tepeleri birbirine bağlayın. Burada tabi bir çizgi oluşması için en az iki dip-tepe gerekiyor. Ancak ne kadar fazla temas, o kadar iyi.

Burada size temiz çalışmanız için bir taktik vereyim. Belki çoğunuz yapıyordur ancak yine de altını çizmekte yarar var. Trend çizdiğinizde eğer fiyat, çizgiyi çok geçmişse ve çizgiyle işi bitmişse, o trendi çizmeyin, gereksiz kalabalık yapmayın. Örnek:

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Ben grafikte aşağıdaki düşen trendlerin/kanalların çalıştığını düşündüm ve sadece bunları çizdim. Ancak bu kadar yukarıdan düşen bir kağıtta bir sürü düşen trend çizebilirsiniz. Burası size kalmış. Ben aşağıdaki şekilde çizmeyi tercih ettim.

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Şimdi bir de aşağıdan yükselen diplerde trend çizebilir miyiz ona bakalım. #asels çok uzun süredir düştüğü için, düşen trend çokça çizilir ancak yükselen trend sadece çok geçmişten gelen bir trendi var. Onu da aşağıda çizdim, bu şekilde oldu grafik:

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Tabi, grafiğe çizgi eklemenin tek yöntemi tepeleri aşağı veya dipleri yukarı doğru birleştirmek değil. dipleri aşağı doğru birleştirerek de yeni çizgiler keşfedebilirsiniz. Eğer dikkatli bakarsanız, iki dibi aşağı doğru birleştirerek bir formasyon yakaladım: Alçalan Takoz.

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Fiyat henüz alçalan takoz’u kırmamış, bu kanal içerisinde ilerliyor, ancak yine de bu formasyon bir dip formasyonu, fiyatın bu oluşum içerisinde olması önemli bir tespit. Devam edelim, grafiğe bir RSI ekleyelim. Aşağıda:

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

RSI’da bir pozitif uyumsuzluk mevcut. PU neydi? Fiyatlar yeni dip yaparken, RSI buna katılmaz yukarı bir trendi fiyatlardan önce başlatır. Aşağıda işaretledim. Size bir taktik, PU ve NU’yu daha iyi görebilmek için grafiğinizi çizgi grafiğe geçirebilirsiniz.

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Devam ediyorum. Ne yaptık? Sırayla, önce mumlar, sonra destek-direnç, sonra aşağı-yukarı trendler ve son olarak RSI. Ne kaldı? Fibonacci’den devam edelim. Fiyatın geçmişte İLK CİDDİ HAREKETİNİ BAŞLATTIĞI yerden en tepeye fibo çekiyorum. Buyrun:

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Burada FIBO0.76 düzeltme seviyesine ciddi bir temas var. Bu seviye benim 0.61 seviyesinden bile daha çok önem verdiğim seviye çünkü 0.61 seviyesine gelen ayı tuzaklarını da kapsıyor. Yani geri döndürme ihtimali daha yüksek 0.76 seviyesinin. Bunu unutmayın. Attık cebe.

Devam. Bir de harmonik pattern görüyorum. Çok nizami bir butterfly harmonik pattern var grafikte. Onu da işaretledim. Sadece tek bir kuralı uymuyor, geri kalan tüm kuralları uyuyor. Harmonik bu kadar esnetilebilir 🙂 İnceleyin lütfen.

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Devam ediyorum, son olarak bir de HO atalım. Evet, dananın kuyruğunun koptuğu yerlerden biri. 50-100-200 SMA atınca, görüyoruz ki fiyat 200 haftalık SMA’nın dibinde, altında ve inanılmaz kritik bir yerde kapatmış. Buyrun:

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Bakın burası aynı zamanda önemli bir destek-direnç seviyesi. Fiyatların sürekli döndüğü önemli bir nokta. Tam da 200 haftalık ortalamanın civarları. İnceleyin, sonra toparlayalım yavaş yavaş.

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Toparlamadan önce en önemli konuyu sona bıraktım. Bakın son iki haftanın mumu gayet istekli, yukarıya doğru itkili, ivmeli yükseliş mumları. Aşağıdan döndüğü yer ikili dip yapmış. Bu bende bu kağıdın dip oluşumu yaptığı kanısını güçlendirdi. İnceleyin:

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

Şimdi, tüm bahsettiğim teknik argümanların eklendiği son grafiğim aşağıdaki gibi. Gereksiz tüm çizgilerden, HO’lardan vesaire kurtuldum. Sadece şu aşamada işime yarayan teknik analiz araçlarım var grafikte. Buyrun:

ASELS Hissesi
ASELS Hissesi

ASELS Hissesi Analizi: Özet

Evet, şimdi elimdeki tüm olumlu/olumsuz argümanları toparlıyorum, neler var elimde?

Olumlu:

 • 1. Alçalan Takoz
 • 2. Güçlü iki adet mum
 • 3. İkili Dip
 • 4. RSU PU
 • 5. Butterfly Harmonik Formasyon
 • 6. Yükselen Trend

Olumsuz:

 • 1. 200 HO Ortalama
 • 2. 19.00 Direnci
 • 3. Düşen Trend.

Peki stratejiniz ne olmalı? Bu sizin trade stilinize göre değişir. Eğer agresif bir tarzınız varsa buradan denersiniz, yok daha korumacıysanız, teyitçiyseniz en önemli kale 200 haftalık HO aşılmalı. Zaten o aşılırsa muhtemelen 19.00 direnci ve düşen trend de kırılır.

Benim tarzımı zaten biliyorsunuz, ben risk sevmeyen, teyitçi ve garantici bir adamım. O yüzden #asels için bir hafta daha bekleyeceğim. Bu sırada büyük bir hareketi kaçıracak olabilirim ancak olası dönüşte de malda olmam.

Evet, analiz burada biter. Bayağı kapsamlı oldu. Umarım yararlanmışsınızdır. Bu tür adım adım analizler çok kişinin işine yarıyor. Ancak unutmayın, bu benim bakış açım. Aynı şekilde çok farklı ve “doğru” bakış açıları olabilir. Yazıyı beğendiyseniz lütfen aşağıdaki tuşları kullanarak Whatsapp, Twitter veya Facebook’ta paylaşın. Selamlar, saygılar arkadaşlar. (Bu arada bu ve diğer tüm anlık paylaşımlarım için buraya tıklayarak beni Twitter’dan takip edebilirsiniz.)

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

10 Comments on “Açıklamalı Teknik Analiz: ASELS Hissesi”

 1. Hocam ellerine sağlık gerçekten çok öğretici konularda bizlerin ; bakış açımızı yeniden ayarlamaya yol açıp ufkumuzu gösterdiğiniz için ne kadar minnettar olsak yetersiz kalırız. Sayfanız muhteşem aydınlatıcı bilgilere sahip;
  inşallah daha da güzel olacak. Teşekkür ediyorum.

 2. Çok teşekkürler emekleriniz için. Ben şunu merak ediyorum: Bu analizleri yaparken sanki sadece hissenin ait olduğu şirketin durumu göz önüne alınıyormuş gibi geliyor. Şimdiye kadar bunları bunları yapmış öyleyse buradan şuraya gitmesi muhtemel diye düşünüyoruz. Peki ya piyasa, dış etkenler vs., analizimize bunların yansımasını nasıl idrak edeceğiz?

 3. Aslında günlük 50-100 ve 200 günlük Basit HO lara bakınca yumak oluşturmuşlar. Eksi hanesine ekleyebiliriz.

 4. garantici olmanın önemi.. 2 hafta sona gelen %9 dan kurtarmış..19 direcini geçsede etrafında dolaşıyor şu an (6 Ekim) 21.06 alçalan trendi kırması güzel olur..teşekkürler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir