Breakout Nedir? Bu Stratejiye Göre Nasıl İşlem Yapılır?

%title

Arkadaşlar, bir akşam daha beraberiz, çayımı koydum, keyfim yerinde. Sizin için breakout nedir sorusunu cevaplayacağım. Zincir başlıyor.

Sabahki ankette size 4 konu başlığı sordum, çoğu kişi #hekts açıklamalı hisse analizi zinciri tercih etmiş. Saygım sonsuz, ancak bu konu zaten içerisinde çok sağlam bir Breakout Nedir dersi barındırdığı için, size önce Breakout Nedir, bu strateji nasıl kullanılır onu anlatacağım.

Sonrasında neden #hekts’ı aldığımı zaten anlayacaksınız. O yüzden, tek taşta iki kuş, tek zincirde iki ders yapmış olacağız. Yine çok basit, anlaşılabilir tutmaya çalışacağım ve bol bol grafik kullanacağım. Dersin sonunda çok kolay ama çok etkili bir stratejiyle tanışmış olacaksınız.

Evet, Breakout Stratejisi nedir? Öncelikle, Türkçe hassasiyetimi biliyorsunuz, bu stratejiye Türkçe bir isim tam bulamadım, bulan varsa denk gelmedim, tam karşılayan bir kelime de yok. Dolayısıyla bu İngilizce kalacak. Kusura bakmayın. Breakout Stratejisi yeni bir strateji değil, yıllardır kullanılıyor. O yüzden size yeni bir keşif anlatmayacağım, ancak çok az kişinin bu başarılı stratejiye gereken önemi verdiğini gördüm, o yüzden biraz bilinçlendirme çalışması yapacağım.

Breakout aşağı yukarı “patlak verme, çıkış yakalama, şiddetli kırılım” anlamına geliyor. Tanımdan da anlayacağınız gibi, buradaki olay belli bir direncin, desteğin, trend kanalının veya formasyonun ŞİDDETLİ bir şekilde kırılımını gerektiriyor. Bu strateji en iyi yatay direnç veya desteklerde çalışıyor. Grafiğe baktığınızda önce çok denenmiş bir yatay direnç/destek bulmanız gerek. Burada önemli şey şu: bu destek/direnç ne kadar fazla denenmiş ve kırılamamışsa, o kadar iyi. Çünkü kırıldığında o kadar güçlü kırılıyor.

Eğer üstüne bir de kağıt tarihi zirvelerini test edip onu güçlü bir şekilde kırmışsa, yeme de yanında yat. Başarı oranı çok yükseliyor. Çok yazı yazdık, biraz grafikle anlatayım. Buyrun, aşağıda #alkim var. Alkim Nisan 2017’de tarihi zirvesini test etmiş.

Breakout Nedir?
Breakout Nedir?

Sonrasında tarihi zirveyi tam 3 kere daha test etmiş. Mayıs 2019’da ise tarihi zirvesini sağlam bir yeşil mum ile geçmiş. Geçtikten sonra düzeltme başlamış, dikkat edin, düzeltme bir önceki direnç seviyesi olan 24.26’lara kadar sürmüş ve orası destek olarak çalışmış. Sonrasında zaten #alkim topuklamış. Çok hızlı bir şekilde yükselişe devam etmiş. Dikkatli gözler görecektir, burada ters-omuz-baş-omuz da bulabilirsiniz, çanak da, fincan kulp da. En güzeli de bu formasyonlarla bir araya gelen breakout’lardır. Daha garantilidir.

Burada dikkat etmeniz gereken şeyleri yazıyorum. 1) mutlaka ivmeli, güçlü, gövdeli bir mumla geçilmeli direnç 2) takip ediyorsanız, hacim artmalı (ben etmiyorum) 3) direnç daha önce mutlaka birden fazla denenmiş, geçilememiş olmalı.

Başka bir örnekten devam edelim. Buyrun, aşağıda #bimas hissesinin grafiği var. Kasım 2015’te tarihi zirve görülmüş, kağıt dönmüş. Nisan 2016’da aynı zirve tekrar görülmüş, geçilememiş. Mayıs 2017’de ise o ana kadarki en güçlü, gövdeli yeşil mum ile o tarihi zirve (58’ler) geçilmiş.

Breakout Nedir?
Breakout Nedir?

Bakın, tarihi zirvenin geçildiği mumun gücüne bakın, çok uzun, hacimli, gövdeli bir yükseliş mumu. O kadar güçlü ki, kağıt teyide bile gelmemiş, direkt yükselişe devam etmiş. İvmesi yüksek. Burada kırdığı dirence onaya gelmesini bekleyenler avuçlarını yalamış.

Breakout Stratejisi illa yatay destek-dirençlerde olmak zorunda değil. Yükselen ve düşen trendlerde de çalışabilir. Başka bir örnek daha, ekte #bizim hissesi var. Çizdiğim yükselen kanalı kırmayı 4 kere test etmiş. Grafik aşağıda:

Breakout Nedir?
Breakout Nedir?

Sonrasında görüyorsunuz, 5. Denemesinde çok ciddi ivmeli bir kırmızı mumla aşağı kırılmış kanal. Sonrası gelmiş. Tabi senaryo her zaman olumlu olmuyor. Bazen kağıt breakout’u gerçekleştirdikten sonra, bir iki kapanış bile olsa, geri dönüp düşüyor. Buna boğa tuzağı diyoruz.

Buna yine #bizim kağıdından, hem de yukarıdaki grafikten sadece haftalar sonra görebileceğiniz bir örnek vereceğim. Bakın, daha öncesinde breakout ile kırdığı çizgiye tekrar gelip, 3 kere daha deniyor. Toplam 7 denemeden sonra 8.’ide yukarı kırıyor. Ancak tutunamayıp dönüyor.

Breakout Nedir?
Breakout Nedir?

Yani breakout çalışmıyor. İşte buna boğa tuzağı diyoruz. Yani “tamam, kırdı, hadi giriyorum kağıda” diyorsunuz ancak satışlar başlıyor ve kağıt dönüyor. Boğa, Ayıya av oluyor. Boğa tuzağına düşmemek için teyit beklerseniz, riskiniz azalır. Ancak kaçan balığı tutamama ihtimaliniz de var.

Breakout Nedir? Detayları

Tek bir konu, breakout, ancak yazacak o kadar çok şey var ki. Trader’ların bir kısmı %3 kuralı uyguluyor, fiyat kırılım seviyesinden %3 yukarıya çıksın diye bekliyor, bazısı teyit mumu bekliyor, bazısı onay bekliyor, bazısı ivmeye ikna oluyor, direkt giriyor. Bazısı breakout’ta formasyon arıyor, bazısı aramıyor. Bazısı sadece tarihi zirve/tarihi dip breakout’larını takip ediyor (sadece bunu takip edip bundan para kazanan trader tanıyorum). Onlarca varyasyonu var.

Beni sorarsanız, ben formasyon aramıyorum (olursa harika olur ama şart değil), %3 aramıyorum, onun yerine haftalık grafikte teyit mumu bekliyorum. Onay bekleyip beklememeye mumun gövdesinin, ivmesinin büyüklüğüyle karar veriyorum.

Tarihi zirve-dip breakout’larını hiç kaçırmam, siz de kaçırmayın derim. En sevdiğim stratejilerden biridir. Şimdi #hekts’a gelelim. Hiç uzun uzadıya neden #hekts’a girdiğimi anlatmayacağım. Size tek bir grafik koyacağım, zaten siz anlayacaksınız.

Breakout Nedir?
Breakout Nedir?

Gördüğünüz gibi, anlatmaya gerek yok. 5 test, sonra breakout mumu ve onay. #hekts’a bu yüzden girdim ve takipteyim. Evet, dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum, umarım yararlı olmuştur. Lütfen RT/FAV ve Site bakımını unutmayın ki ailemiz büyüsün. Selamlar.

Not: Dostlar, #HEKTS geçtiğimiz aylarda bedelli bölündüğü için yukarıdaki grafiğin aynısını artık #HEKTS grafiğinde göremezsiniz. Aklınızda olsun.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

14 Comments on “Breakout Nedir? Bu Stratejiye Göre Nasıl İşlem Yapılır?”

 1. Merhabalar,

  Bu Breakout Stratejisi ne göre ENKAI bana göre 17 Haziranda olmuş. Lütfen kontrol etmenizi rica ederim.
  Teşekkürler.

  Saygılarımla

 2. Merhabalar,

  Breakout Stratejisine göre;
  FROTO da takip edilmesi gerekiyor. 65 üstü kırılmış olur.
  ISDMR 7,40 üstü kırılmış üstü kırılmış olur.
  KCHOL 18,20 üstü kırılmış olur.
  KOZAA 8,01 üstü kırılmış olur.
  KOZAL 55,90 üstü kırılmış olur.
  SODA 7,65 üstü kırılmış olur.

  Lütfen kontrol edip, bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürler

  Saygılarımla,

 3. İbrahim bey,
  Katkılarınız için çok teşekkür ederim.Strateji geliştirmekte cok faydalı oluyor.Burayı ve twiteri ilgiyle takip ediyorum.Ellerinize sağlık.
  Bol kazançlar,

  Yavuz Ceryan

 4. Merhaba, yaptığınız çalışmalar bizler için çok yararlı oluyor. Bildiklerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Hayatta paylaşımcı insanların daha mutlu ve huzurlu olduğunu gördüm. Umarım sizde başarılı ve mutlu olursunuz… Sevgiler, selamlar…

 5. hekts bedelli veya bedelsiz mi bölündü hocam
  investing’te bulamadım google’da fiyat dip yapmış gibi görünüyor.

  bölünme nasıl oldu ne zaman oldu bu konuda yardımcı olur musunuz?

 6. İbrahim bey sizi tebrik ediyorum.
  Çok bilinçlendirici ve zihin açıcı çalışmalar yayınlıyorsunuz. Oldukça da açık ve anlaşılır yazıyorsunuz. O yüzden gerçekten hiç bu işlerle uğraşmayan kişilerin dahi, anlayabilecek bir dil olduğundan herkese hitap eden yazılar olduğunu düşünüyorum. Umarım forumdaki arkadaşlar bu deneyimlerden okuyarak ve düşünerek faydalanıyorlardır.

 7. Sadece sizin derslerinizden öğrendiklerimle teknik analiz konusunda bilgi sahibi oldum. #hekts breakout (yarma harekatı) konusunda şöyle bir yorumum var. Breakout mumundan üç hafta öncesinde zaten bir harami var ve breakout mumu üç beyaz asker (three white soldiers) mumunun üçüncüsü konumunda. Kısaca breakout ben geliyorum diye bağırmış. Yanılıyor olabilirim, lütfen düzeltin.

 8. Hocam eke bir excel sayfası kaydetmeye çalıştım ama eklendimi emin olamadım. grafiklerden 30 tane örnek buldum doğru mudur acaba?

 9. İbrahim Bey, emeğinize sağlık

  Toplu Kaçış (TK) Stratejisi, Firar Stratejisi gibi isimler öneriyorum..

 10. Destek için sağ ol hocam. Karşılığını hayatta hep yüzün gülerek görürsün umarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir