Açıklamalı Teknik Analiz: THYAO Hissesi

Arkadaşlar selam. Uzun zamandır açıklamalı hisse analiz derslerine ara vermiştik, sahalara geri dönelim istedim. Twitter’da sabahtan bir tweet atmıştım. THYAO hissesi uygun mudur diye sormuştum. Bayağı bir heyecan uyandırdı. THYAO hissesi biliyorsunuz, endeksimizin en önemli ve en hacimli kağıtlarından biri. Dolayısıyla açıklamalı hisse analiz derslerine uygun bir kağıt olduğunu düşünüyorum. Haydı, adım adım açıklamalı THYAO hissesi analizine başlayalım.

Şimdi, tabi ki, her zaman olduğu gibi dünyanın en temiz grafiğiyle başlıyoruz. Hiç bir indikatör yok. Hiç bir osilatör yok. Hiç bir HO yok, hiç bir çizgi yok. Sadece fiyat. Yani sadece MUMLAR. Hadi, bir yandan siz de açın, bekliyorum. Beraber ilerleyelim.

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Grafik haftalık. Beni biliyorsunuz, tüm analizlerimi haftalık grafiklerle yaparım. Sadece kritik yerlerde günlüğe geçerim. Günlük altı ise KESİNLİKLE bakmam. Nedenini niçinini çok anlattım. Tekrar anlatmayacağım. Onun yerine, grafiği açınca neler yapıyorum sırayla anlatayım. Bir grafiği açınca, önce fiyat nereden gelmiş, nereye gitmiş, nereden dönmüş, tarihleriyle birlikte iyice gözlemliyorum. Hiç bir çizim yapmadan, sadece mumlara bakıyorum. Dönüş mumlarını anlamaya çalışıyorum, kağıdın hareket kalıplarını çözmeye çalışıyorum.

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Sonra kağıdın mumlara tepkisine bakıyorum. Dönüşler hangi mumlarla olmuş, kağıt mum formasyonlarına uyuyor mu, dönüş karakteristiği nedir kağıdın? Dojilerle mi dönüyor, engulf-harami ile mi, spinning toplarla mı, yoksa herhangi bir sinyal vermeden mi? Buyrun notlarım:

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Gördüğünüz gibi, kağıtta dönüşlerin önemli bir kısmı dragonfly ve gravestone dojilerle olmuş. Bu çok önemli bir sinyal. Demek ki kağıt özellikle bunlara çok önem veriyor. Bu mumları takip etmeliyiz. Dragonfly & Gravestone doji nedir diyenler tıklasın: MUM FORMASYONLARI DERS 1 – DOJİLER

Ön çalışmamı yaptıktan sonra, grafiği tekrar temizleyip, bu sefer çizgilerle başlıyorum. Tüm grafiğin önemli dönüm noktalarına (tek temas olsa bile) çizgilerimi yerleştiriyorum. Buyrun, grafikte bulduğum önemli destek-direnç noktaları aşağıdaki gibi. Siz de inceleyin lütfen:

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Destek-Dirençten sonra sırada diğer çizgiler var, yani düşen ve yükselen trendler, trend kanalları. Grafikte minimum iki tepeyi veya dibi birleştirdiğinizde yükselen veya düşen trendler elde ediyorsunuz. Bakın basit bir örnek, 9 Nisan ve 24 Eylül tepelerini birleştirdim (mavi)

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Aynı çizginin bir paralelini alıp aşağı doğru çektiğimde, tertemiz çalışan geniş bir düşen trend kanalı oluşturduğunu görüyorum. Buyrun, kanalın aşağıdaki çizgisine çok temiz 4 temas var. Yani kanal çok iyi çalışıyor.

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Çizgilere devam. Bir de yine mavi ile çizdiğim bir alçalan takoz yakaladım. Onu da aşağıya bırakıyorum. Yani fiyat, çok net bir şekilde SIKIŞIYOR. Bir yere patlayacak. Bir kaç başka trend daha var ancak fiyattan uzaklar, o yüzden o kısmı geçiyorum. Grafiğin son hali bu:

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Sıra Hareketli Ortalamalarda. Ben BASİT hareketli ortalama ve sadece 50-100-200 kullanırım. Başka hiç bir HO bakmam. Bunları grafiğe koydum. Ne gördünüz? Evet, 200 haftalık HO’ya değip, salatalık görmüş kedi gibi zıplayan bir dragonfly doji. Allahım sana geliyorum.

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Devam, grafiğe RSI ve Hacim ekledim. Normalde hacim çok kullanmam, ama bu sefer kullanıyorum. RSI’da herhangi bir sinyal yok, onu geçtim. Hacim ise Ağustos’un ortalarından beri ciddi yükselişte. Attık bunu da cebe. Grafik aşağıda:

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Sıra teknik analizin prensi Fibonacci’de. Tüm grafiği temizledim ve Ekim 2017 – Nisan 2018 rallisine bir fibonacci attım. Fiyat bu fibonacci’nin 0.76 düzeltme çizgisinde. Hem de tam burada bir doji bırakmış. Attık bunu da cebe. Cebimiz iyice doluyor.

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Şimdi grafiği tekrar temizledim. Sadece mumlar kaldı. Hafta kapandı, son mumda ne görüyorsunuz? Sağlam bir dragonfly doji. Bu kağıdın dönüş karakteristiği neydi? Genelde dragonfly&gravestone dojilerle dönüyordu değil mi? Attım bunu da cebe.

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

Şimdi, cebimdeki tüm önemli argümanları aşağıdaki grafiğe ekledim. Ne var cebimde? Düşen kanal dibi, kanal dibinde oluşan takoz, 200 haftalık HO’ya temas, Fibo 0.76 düzeltmesi, önemli destek, hacim yükselmesi, tam da burada oluşan bir dragonfly doji.

THYAO Hissesi Analizi
THYAO Hissesi Analizi

THYAO Hissesinde Olumsuz Taraflar

Peki olumsuz neler var? Takozdan çıkmamış ve dragonfly doji’ye teyit gelmemiş. Tamaaam, grafik çalışmam tamamlandı. Şimdi ise strateji kurmam gerekiyor, bu grafiğe neye göre gireceğim, neye göre çıkacağım? Biliyorsunuz, ben teyitsiz iş yapmam. Parayı sokakta bulmadım. Tüm bu saydığım önemli ve güzel teknik analiz argümanlarının hepsi fiyata dayalı. Fiyat ise güzel bir mum bırakmış. Ancak “tamam abi ben gideceğim, işte teyidim de budur” demeden #THYAO‘da pozisyon almam.

Teyit nedir benim için? Dönüş mumundan sonra gelen güzel gövdeli, güçlü (en azından çelimsiz ve zayıf olmayan) bir yeşil mum. Demek ki bu kağıdın bir haftaya daha ihtiyacı var. Yani bu kağıt Turuncu Listelik. Turuncu liste nedir diyenler, okusun: YATIRIM YAPACAĞIM HİSSELERİ NEYE GÖRE SEÇİYORUM?

Bu kağıdı bu haliyle turuncu listeye atıyorum. Kendisine bir hafta daha veriyorum. Haftaya hafta sonu, piyasalar kapanınca istediğim mum gelmiş mi gelmemiş mi bakıp, kırmızı listeye alıp almayacağıma karar veriyorum. İşte giriş stratejim de budur. Çok önemli not: teknik analiz kesinlik içermez, olasılıklar sanatıdır. Bu kağıdın yükselişinin başladığına dair önemli sinyaller var, ancak bir kağıt her şeye rağmen düşüşe devam edebilir. İşte tam burada stop loss, para ve risk yönetimi devreye giriyor.

Benim stop sistemim dinamik ve mumlarla oluşuyor. Ancak çok basit bir şekilde şunu diyebilirsiniz, “ben teyit görünce (veya risk seviyorsanız şimdi) bu kağıdı alırım, stopum da dojinin alt gölgesinin biraz daha altındaki kapanışlardır”. Bu bir oyun planıdır. Ancak teknik analizde kasanıza, psikolojinize, halet-i ruhiyetinize, risk iştahınıza göre onlarca oyun planı kurabilirsiniz. Artık ben yolu gösterdim gerisi sizde. Dinlediğiniz için teşekkürler dostlar, bence yararlı oldu. Selamlar, saygılar.

Not: Eğer yazıyı sevdiyseniz lütfen aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarından sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

14 Comments on “Açıklamalı Teknik Analiz: THYAO Hissesi”

  1. Yeni yeni öğrenmeye gayret eden ben gibi kişiler için bile gayet açık olmuş hocam.

  2. Başkan teyit mumu geldi 🙂 düşen kırılımından çıkmış bir hisse mi ancak o riskli olabilir mi ?

  3. Adamın dibisin güzel kardeşim,bir grafik ancak bu güzel anlatılır su gibi berrak.Teknik analiz dışında anlatımında çok iyi .Heyecanla farklı hisse yorumlarını bekliyoruz.Selamlar ellerine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir