Açıklamalı Hisse Analizi: AKSA Hissesi

%title

Yazmayı en çok sevdiğim konulardan biri de, sizlere yararının çok olduğunu düşündüğüm bu açıklamalı hisse analizleri. Adım adım en başından hisse grafiğini alıp, neyi nasıl gördüğümü, nasıl çizdiğimi ve hisseye neye göre yatırım yaptığımı paylaşıyorum. Eğer dikkatli incelerseniz gerçekten öğrenecek çok şey var satır aralarında.

Şimdi, konumuz AKSA Hissesi. Bu kağıdı nasıl radarıma aldım, nerede girdim, ne kadar kazandım, hepsini yazacağım. AKSA benim haftalık taramama 16 Kasım 2018 Cuma günü takıldı. Grafiğe ilk baktığımda tertemiz aşağıdaki şekildeydi.

Aksa Hissesi - Açıklamalı Teknik Analiz
Aksa Hissesi – Açıklamalı Teknik Analiz

Harmonic Formasyonlarla yeterince uğraşırsanız, gözünüz o kadar alışır ki, hemen formasyonu tanır üzerinde çalışırsınız. Bu grafiğe baktığımda dedim ki “aha, sanırım burada bir adet Cypher Pattern var”. Hemen çizdim. Grafik aşağıdaki şekle geldi, harmonik pattern tam oturdu.

Aksa Hissesi - Açıklamalı Teknik Analiz
Aksa Hissesi – Açıklamalı Teknik Analiz

Ancak tek bir şey yetmez, grafik üzerinde biraz çalıştım. Bir adet düşen trend çizdim. RSI’ın çok diplerde olduğunu not aldım. Düşen trend de belli. Bu şu demek: düşen trend kırılmadan bu kağıda girilmez. Grafiği aşağıdaki şekle getirdim.

Aksa Hissesi - Açıklamalı Teknik Analiz
Aksa Hissesi – Açıklamalı Teknik Analiz

Eh, grafik gelişiyor, kağıdın kriterleri belli. Mesaj net, kağıt Cypher Pattern çalışırsa yükselmeye başlayacak. RSI dipten tepki verecek. Cypher Pattern’in D ayağı bu kağıdı yukarıya taşırsa ve düşen trend kırılırsa, bir de gövdeli bir mum bırakırsa bu kağıdı alırım. Başladım izlemeye. Tam 4 hafta geçti, her hafta yapmam gereken tek şey turuncu listedeki bu kağıt olgunlaşmış mı, ona bakmak. 5 dakikamı almıyor, son haftanın mumuna bakıyorum. Kağıt herhangi bir dönüş sinyali göstermiyor. Güncel grafik aşağıda.

Aksa Hissesi - Açıklamalı Teknik Analiz
Aksa Hissesi – Açıklamalı Teknik Analiz

Kağıda baktıkça, haftalar geçtikçe kafamda kural koyuyorum. “Bu kağıt heralde dönmeyecek” diyorum. Ancak takibi bırakmıyorum. Neden? Çünkü kurallarım var. Cypher Pattern’in bozulmasının kuralı şu, D ayağı, X ayağından daha aşağıda kapatmayacak.

Sonra RSI’ya bakıyorum, inanılmaz düşük seviyelerde. Kağıt bu seviyeyi en son 2008’de görmüş. “Mutlaka bir tepki gelmeli” diyorum, umutla bekliyorum, listeden çıkartacak kural oluşmadı, o zaman takibe devam. 4 hafta daha geçiyor. Kağıt 4 hafta kararsız mumlar bıraktıktan sonra sonunda düşeni kırıyor, Cypher Pattern çalışıyor, yukarıya dönüyor. RSI başını kaldırdı. Düşen trend gövdeli bir mumla kırıldı. Grafikte gördüğünüz hafta, bu kağıdı turuncu listeden kırmızı listeye alıyorum.

Aksa Hissesi - Açıklamalı Teknik Analiz
Aksa Hissesi – Açıklamalı Teknik Analiz

Neden alıyorum? Çünkü:

 • düşen trend kırıldı,
 • düşen trendi kıran mum çok güçlü
 • RSI dönmüş,
 • Cypher Pattern çalıştı.

Nedenlerim bunlar. Ancak bakın, hala kağıdı almadım, kağıt bende değil yani, hala izlemedeyim. “Abi deli misin, neden almıyorsun kağıdı?” diyorsunuz değil mi? Ama bu işin en önemli kısımlarından biri sabır dostlar. Burada eğer “kağıt kaçıyor, aman gireyim” derseniz, teyit beklemezseniz, malı kucağınıza verirler. Buna “fear of missing out” diyorlar. “kaçırıyorum korkusu”

Kağıt yükseldiğinde “aman kaçıyor, dur gireyim” derseniz kağıt size boğa tuzağı kurabilir, malı elinize alabilirsiniz. Bunun tek çaresi “teyit mumu”‘dur arkadaşlar. Bu bile kesin çözüm değildir ama riski azaltır. Yani beklediğiniz mum oluştuktan sonra, bir mum daha bekleyin.

Bir hafta sonra beklediğim teyit mumu oluştu. Grafiği aşağıda. Ok ile işaretledim. İşte dünyanın en rahat kararı, “bu kağıt alınır”. Artık bundan sonrası kısmet, para kazanamazsanız yapacak bir şey yok. Siz teknik analizin size sunmuş olduğu tüm bilgiyi kullandınız.

Aksa Hissesi - Açıklamalı Teknik Analiz
Aksa Hissesi – Açıklamalı Teknik Analiz


13) Bu aşağıdaki mum 21-25 Ocak haftası oluştu. Ben 26 Ocak’ta “bu kağıt alınır” dedim ve 28 Ocak’ta kağıda, piyasa açılır açılmaz girdim. O günden beri kağıdı taşıyorum. Kağıt 9.80’i gördü, %19 kardaydı. Ancak geri düştü, bu yazıyı yazdığım an %12 kardayım. Kağıdın güncel grafiği aşağıdaki gibi,

Aksa Hissesi - Açıklamalı Teknik Analiz
Aksa Hissesi – Açıklamalı Teknik Analiz

Bakın, dikkat ettiyseniz kağıdı takibe aldığımdan, kağıda girişime neredeyse 2.5 ay var. Sabırla izledim, sabırla takip ettim, doğru zamanı bekledim ve aldım. Siz kendinize şu soruyu sorun: “bu kadar bekleyebilir miyim? bu kadar takip edebilir miyim? bu kadar sabrım var mı?”

AKSA Hissesi Sabır Testi

İşte bu soruya vereceğiniz cevap borsadaki kaderinizi belirleyecek. “evet beklerim, takip ederim, sabrederim” diyorsanız kazanırsınız. “yok yapamam” diyorsanız kaybedersiniz. Bu iş sabır, takip, disiplin ve analiz işi.

“Aldığım kağıt 2 günde %10 yapsın” kafasındaysanız lütfen çoluğunuzun çocuğunuzun rızkını buralara harcamayın. Burası kumarhane değil, ancak “kumarhane” gibi görmek istiyorsanız, buradan kral kumarhane de bulamazsınız. Burası sabredenlerin sabırsızlardan para kazandığı yer.

İlmek ilmek öreceksiniz stratejinizi, bekleyeceksiniz, sabredeceksiniz. Teyit mumuna kadar bekleyeceksiniz gerekirse. Şimdi soruyorum size, 2.5 ay kağıdı beklemişim, dipte sadece bu kağıtta %12 kardayım. 2.5 aydır hanginiz %12 karda? Bu kağıt %12 ama mesela #logo, takip edenler bilir, şu an %30 kardayım, hala satmadım, tutuyorum. Hanginiz 2 ayda %30 karda? Sorum şu: 2.5 ay bekleyip her aldığınızın düşmesi ve maliyeti beklemeniz mi, daha garanti adımlar atıp 2.5 ayda %12 kar mı?

Yazı burada biter, umarım yararlı oldu. Bir şeyler öğrendiyseniz ne mutlu. Bana borçlu hissediyorsanız lütfen Twitter’da, Facebook’ta, Whatsapp’ta paylaşın, arkadaşlarınıza haber verin, kurda kuşa yem olmayın, öğrenin, kendi ayaklarınızın üstünde durun.

Sevgiler, saygılar arkadaşlar. Sitedeki diğer yazıları okumayı unutmayın!

 

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

29 Comments on “Açıklamalı Hisse Analizi: AKSA Hissesi”

 1. Hocam bilgi için teşekkürler, fakat stop ve kar al noktaları hakkında da bilgi verirseniz daha iyi olur kanısındayım.

  1. 18. yaşımı daha yeni doldurdum ortaokulda değerli bir hocamın yatırım borsa gibi işlere girdiğini biliyordum ondan değerli bilgilerini almak için yazdım o da bu sayfaya yönlendirdi iktisatı yeni kazanan bir genç olarak sizin değerli bilgilerinizi alıcam bakalım yazıları bitirdikten sonraki fikrim ne olucak 13.0.2021

 2. Merhabalar, sayfanız gerçekten çok güzel ve faydalı, çoğu yazıyı ikiden fazla okudum, okuyorum. Ama bu analiziniz sırasında gördüğünüz Cypher Pattern’iniz biraz hava da gibi? Bu giriş seviyesi olan D noktasını değişitirmez mi?

   1. B ve C noktalari mumlara cok uzak, B ve C noktalarini mumlarin kapanis ya da uclarina koydugumuz zaman D seviyesi daha yukarida oluyor gibi.

    1. Şimdi siz deyince fark ettim. Gerçekten öyle olmuş, aslında analizi olması gerektiği noktalardan yaptım ancak çalışırken kaymış sanırım formasyon. Uyarınız için çok teşekkürler, düzelteceğim.

 3. cok eski takipcinizim sadece twitlerinizi okuyorm ne beğeni ne rt ediyorm benim usengecligime verin lutfen.. en bastan kronolojik siraya gore okuycam bugun firsat bulabildim.. siz cok degerli bi insansiniz

 4. Uzun süredir yazılarınızı okumayı planlıyordum nasip bugüneymiş. Sanırım en eski makale bu, birikimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

 5. Bende sessiz takip edenlerdenim. Yeni başlayan için burası bir hazine. Her yazıyı sindire sindire okuyor notlar alıyorum. Emeğinize sağlık

 6. Gerçekten çok faydalı güzel bir site kurmuşsunuz. Sizin sayenizde yavaş yavaş biz yeni başlayanlar da borsayı öğreniyor, kendimizi geliştiriyor ve bilinçleniyoruz. Teşekkür ederim, hakkınız ödenmez.

 7. Elinize sağlık, günlük trade mantığı insanı gerçekten çok yoruyor ve çoğu zaman ettiğiniz endişeye telaşa değmiyor. Kesinlikle sabırla bekleyip 2,5 ay sonrasında almak en doğrusu gibi geliyor. Emeğiniz için teşekkür ederim

   1. Hareketli ortalamalar ile ilgili araştırma yaparken kendi branşım için kaynak bir site buldum. Nelere kadirsin sen WWW.
    Teşekkür ederim hocam. işiniz gücünüz rast gitsin.

 8. Merhaba,
  Ben de sessiz takipcilerinizdendin. Geçen gün twitterdaki “en başından okucayaksınız bu da soru mu?” atarlanmanızdan sonra tüm yazılarınızı okumaya karar verdim:)
  Şimdiden teşekkür ederim. Mümkün olduğunca da paylaşıcam sitenizi ve yazılarınızı.

  İlk sorum: filmin sonu ne oldu? Yüzde kaç kar ile sattınız acaba aksa’yı?

 9. Yazılarınızı yakından takip ediyorum. Emeğiniz için teşekkürler. Başarılar İbrahim Bey.

 10. iyi günler hocam bende yeni başlayanlardanım sabit gelirlinin bloğundan sizi keşfettim siteniz çok güzel bilgi bakımından gitmemiz gereken yolu kısaltacağını düşünüyor yazılarınız için teşekkür ediyorum.

 11. Twitter’da hayranlıkla takip ediyordum, okumaya başladım en baştan bakalım, emeğinize sağlık.

 12. Sitedeki bütün yazıları çalışma niyetindeyim, bitirdikçe yorum atacağım, en eski yazıdan başladım. Yıllar geçse de her bir analiz resmen altın değerinde, teşekkürler İbrahim Bey.
  #birincigün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir