KOZAA Hissesive Trading Üzerine Bir Kaç Ders

%title

Arkadaşlar, uzun zamandır elimde taşıdığım KOZAA hissesini geçen hafta Çarşamba günkü sert düşüşten sonra bile satmadım. “hocam neden satmadınız, nedir fikriniz?” gibi bolca soru geldi. Ben de #kozaa’yı neden aldım, neden satmadım ve bundan sonra ne yapacağım gibi sorulara cevap vermek için böyle bir yazı yazmak istedim. Başlıyorum. Şimdi, #kozaa‘nın güncel grafiği aşağıda. Sadece HO’ları, destek dirençleri ve RSI’ları koydum. Ben bu kağıda 22 Temmuz’da 6,67 ile girmiştim, şu an 8.13. %22 kardayım.

KOZAA Hissesi
KOZAA Hissesi

Kağıt, geçen hafta bayağı dalgalandı. Çarşamba günü, %12’ye yakın bir düşüşle sağlam bir mum bıraktı. Günlük grafik aşağıda. Ancak ben sistemim gereği o gün satmadım. Neden satmadım sorusunu sona bırakıyorum, önce başa dönüp “bu kağıdı neden aldım?” onu yazacağım.

KOZAA Hissesi
KOZAA Hissesi

Ben bu kağıda 4 ana sebepten dolayı girdim. Aşağıya işaretledim. 1. sebebim çok sağlam bir yükseliş dalgasından sonra kağıdın düzeltmeye girmesi. 2. sebebim fiyatın FIBO 0.61 seviyesine geri çekilmesi. 3. sebebim bu seviyenin 50 ve 100 haftalık ortalamalarla kesişmesi, dördüncü ve en önemli sebebim ise tam bu önemli fiyat seviyelerinde morning star mum formasyonunun oluşması. Yani bu ne demek? Mumlar bana şunu diyor: “abi fibo 0.61’e ve HO’lara geldim, düzeltme bitti, ben yavaş dönüyorum, al bu da morning star formasyonum”

KOZAA Hissesi
KOZAA Hissesi

3 mumlu formasyonları iyi okuyan hatırlar, 3 mumlu formasyonlar KENDİNDEN TEYİTLİ formasyonlardır. Yani bir hafta daha teyit beklemeye çoğu zaman gerek yoktur. Eğer bu konuları unuttuysanız mutlaka aşağıdaki yazıyı okuyun:

 • Mum Formasyonlari Ders 6 – Üç Mumlu Formasyonlar yazısını okumak için TIKLAYIN!

Tüm bu şartlar birleştiği için kağıda girdim. Şükür kağıt da sonraki haftalarda gayet iyi performans gösterdi. Ta ki geçen haftaya kadar. Zaten kağıtta, “fiyat buralarda yavaşlayabilir” diye takip ettiğim iki direnç vardı. 7.92 ve 8.97 Bunları aşağıda gösterdim:

KOZAA Hissesi
KOZAA Hissesi

Kağıt, ilk önemli direnç olan 7.92’yi bayağı sağlam bir mumla geçti. Ancak 8.97’yi aynı hızla geçemedi. Geçmeye yeltendi ancak satıcılar toplaştı, kar satışları hızlandı ve gerisin geri döndü. Şimdi hatırlarsanız #kozaa’yı bu hafta günlük takip ettim. Şimdi günlüğe geçelim.

#KOZAA günlük grafik aşağıdaki gibi. Dün size neden #kozaa’yı buradan (%12’lik düşüşün ardından) satmayacağımı söylemiştim. Birinci nedenim: fiyat trend dibinde. İkinci nedenim: fiyat son dalganın FIBO 0.38 düzeltmesinde. Üçüncü nedenim: fiyat sağlam destekte.

KOZAA Hissesi
KOZAA Hissesi

Satmam için ne gibi gerekçelerim var? Birinci neden: “%40 görmüşüm, ya tüm karı bırakırsam?” sorusu. Bu soru psikolojiyi yanıltan bir soru. %5 kazanırken inanılmaz sevinen bir yatırımcı, kazancı %40’tan %25’e gerileyince bunalıma giriyor. Halbuki %20 puan daha fazla kazanıyor.

Ben bu hissede zaten kardayım, evet sağlam bir düşüş olmuş. Ancak düştüğü yer dönme ihtimalinin olduğu yerler. Buradan satmak yerine, biraz daha alta stop koyarak (%5 altına belki) takip etsem, küçük bir riskle belki dalgada kalıp yeni zirve göreceğim. Bu riske değer. Satmak için ikinci nedenim ne olabilir? Çarşamba günkü inanılmaz ivmeli mum. “düşüşün devamı gelir” diye düşündürtüyor çünkü çok güçlü bir mumdu. Ancak çok kritik yerde kapattı. Yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı satmayıp bir iki günlük fiyat tepkisini izlemek gerekti.

Yukarıda bahsettiklerim satmak için nedenlerim. Ancak aslında gerçekte neden satmadım biliyor musunuz? Çünkü en başından beri kurduğum sistem bana sat sinyali vermedi. Sistemim şunu diyor: “kritik yerlerde günlüğe geç, günlükte de iki güçlü kırmızı mum gör”.

Aşağıda oluşan Perşembe ve Cuma mumlarına bakın. En kritik bölgede hızın yavaşladığını, ve fiyatın, doji-hammer karışımı iki mum bıraktığını göreceksiniz. Dolayısıyla satış için gerekli teyit mumu (gövdeli bir kırmızı mum) gelmedi. Ben de bu kağıdı tutup GÜNLÜK takip edeceğim .

KOZAA Hissesi
KOZAA Hissesi

Diyeceksiniz ki “abi buradan sat işte, %22 az para mı?”. Ancak ben bu sistemi kullandığım için, bu tuzaklara düşmediğim için (Bunun tuzak olup olmadığını bilmiyorum henüz, eski örneklerden bahsediyorum), sabredip düzeltmelerde dökülmediğim için öyle büyük balıklar yakaladım ki arkadaşlar.

Burada işte gerçek Trader, amatör Trader’dan kendini ayırıyor. “Sat çık abi, başka fırsat bak” mı diyeceksiniz? Yoksa “ya bu büyük balıksa? Biraz daha sabredeyim, küçük balıksa da %5 aşağıdan satarım!” mı diyeceksiniz? Zor bir psikoloji, zor sorular değil mi?

Şunu çok açık söylüyorum, “kar cebe yakışır” diye %5’le, %10’la sattığınız o kağıtların bazısıyla, gerçek trader’lar %60’la %70’le vedalaşıyor. Siz o kazandığınız %10’u bir sonraki trade’de kaybediyorsunuz. Adam %70’le, %7’lik 10 tane kayıp hakkı kazanıyor. Örnek: ben 🙂

Evet, KOZAA Hissesi ile ilgili görüşüm budur. Biliyorum, bazılarınız zincirdeki mesajları alacak, bazılarınız almayacak. Ancak bu işin doğasında var. Birileri kaybedecek, birileri kazanacak. Birileri başaracak, birileri elenecek. Dinlediğiniz için teşekkürler dostlar. selamlar.

Bu arada, eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen aşağıdaki Facebook ve Twitter butonlarından yazıyı kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Teşekkürler!

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

5 Comments on “KOZAA Hissesive Trading Üzerine Bir Kaç Ders”

 1. Dostum süpersin ya da tam bana hitap ediyorsun demeliyim. Acemiyiz ve teknikte %99 anlamam. Ama arasıra öğrenmek için uğraşıyorum. Senin anlattıklarına bir örnek vermek istiyorum. Aselsan maliyetim 19.30 TL / 1700 lot 21.08.2019 da Asels için haber düştü bilirsiniz ve o gün öğlene kadar %8 gordu yani 19.20 ye yakin gordu, yani benim maliyetim yaklaştı ve ben satmayı dusunmedim değil ama satmadim. ama yukarida sizin de anlattiginiz gibi o gun sabahtan olusan mumun seans kapanisinida alacagi sekli gormeden satmak istemedim. Eger o mumun govdesi kapanisa kadar twkrar dolsaydi ne olabilecegini tahmin etmek zor degil. Belki cok buyuk risk aldim ama pisman degilim. Sadece zarardayken bu riski almis oldum ve ayni zarara geri dondum. Sizin dediginiz gibi hissede karda olsaydim kesinlikle satmayi dusunmezdim zaten.Çünkü kendime bir hedef koymustum. ayni gun düşmeye başladı ve %2.5 yani 18.02 kapadi galiba ve ertesi gun %3.5 a yakin 17.52 den kapadi. Aslına bakarsanız acemi olduğum için teknigini ve hissede ne kadar bekleyebilecegimi ben de bilmiyorum. Ekside olduğum sürece beklerim diye düşünüyorum. Aslında hedefim 25.50 lerde ki gap orayı hızlı geçerse 28 lerde 2018 den kalma bir gap daha gördüm. . Satmamamin bir nedeni de az bir zararla çıkıp gidip başka hisseye dala çağımızın siz de ben de biliyoruz ve genelde her aldığım hisse önce düşüyor, yani zarar etme ihtimalim yüksekti. Böyle oldüğün sürece hem para kaybediyor üzgünüm hemde insanın psikolojisi bozuluyor.
  Hocam sonuç olarak satmamaya hata mı yaptım bunu ogrenmek istedim sizden.
  İyi günler dilerim.
  Not: Buna benzer bir durumu pgsus ve enjsada yasadim. Biraz urkutucu hisseler oldugu icin bütün paramla olmasa da 1000 tl civari parayla 28.80 den pgsus à girdim pgsus 32 oldu ben 10000 tl lik daha aldım ve 43 tl olana kadar elimde 5000 tl lik pgsus oldu. Ama arasira duzeltmelerde hic satmadim nasil olsa kardayim diye. Bazen icinden satip alttan alarak maliyeti dusurdum. Daha Sora 52 yi gordu ve sonra sert düşerken 50 den sattim çıktım. Pgsus 70 ı gordu ama benim hedefim 35-40 arasıydi zaten.

 2. Sizin yazarken duyduğunuz heyecanı ben okurken hissediyorum. Yazılarınızın devamını heyecanla bekliyorum. Ne olur yazmayı bırakmayın.

 3. Kendi vadesini bilen işine hakim olan rahat, kumar oynayan vur kaç kafasında olan kazanırken de kaybederken de mutsuz

 4. Bu iş çok hoşuma gidiyor git gide. Ben şöyle düşünüyorum da birkaç yazı önceki SİSTEM yazınızdaki gibi bir tablo yapmıştım. Şu indikatör AL diyorsa, güzelse 5 puan gibisinden… Sistemim tamamen indikatörlerden oluşuyordu. 1 aydır bundan vazgeçtim, kendimce buna SADELEŞTİRME HAREKETİ dedim. Her şey daha iyi olacak gibi 🙂

  Yazılarınız için çok teşekkür ederim. Not ala ala ilerliyor grafiklere uygulamaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir