%45 Karlı GUBRF Trade’im ve Üzerine Bazı Notlar

Dostlar, son yazıyı daha bu haftasonu paylaşmış olmama rağmen, Twitter ve burada yazı paylaşımları öyle bir bağlılık yaptı ki, sanki 1 aydır yazı yazmamışım gibi hissediyorum. Bugün sabah da biraz zamanım varken, sizlerle bir şeyler paylaşmak istedim. Size #gubrf üzerinden kısa bir yazı yazacağım. Pasımızı, tozumuzu atalım. Hazırsanız başlayalım.

Aşağıda gördüğünüz gibi, #gubrf en önemli engeli olarak gördüğüm 200 haftalık HO’yu da geçmiş bulunuyor. 200 haftalık ortalamayı, beni Twitter’da takip ediyorsanız, daha önceleri de “önemli bir direnç seviyesi” olarak not etmiştim. Eğer bu bir boğa tuzağı değilse, ve fiyat bu seviyenin üzerinde kalıcı olursa, #gubrf‘de yeni bir faza geçtik diyebiliriz.

GUBRF Hisse Grafiği
GUBRF Hisse Grafiği

Biliyorsunuz, #gubrf‘yi 22 Temmuz’da, 3.03 fiyatla, hali hazırda %20’ye yakın primliyken portföye almıştım. Dün kapanış itibariyle %44 kardayım. Çoğu kişinin 22 Temmuz’da, bu kadar yükselen kağıda girmeye cesaret edemeyeceğini düşünüyorum. “Yürek mi yedin” diyenler bile vardı o zamanlar. Dünkü kapanışlarla birlikte güncel portföyüm ve kar zarar durumum aşağıdaki gibi:

Aşağıya bir grafik daha bıraktım. Kalın bir ok var. Okun işaretlediği mumun yükselişinden sonra girdim #gubrf‘ye. Hatta “hocam bu kadar yükselişten sonra riskli değil mi?” diye soran bir arkadaşa “bu kadar hızlanmış bir topu kolay kolay durduramazsın” demiştim. Hatırlayanlar olacaktır mutlaka.

GUBRF Hisse Grafiği
GUBRF Hisse Grafiği

Trade etmeyi en çok sevdiğim mumlardan biri bu yüksek ve güçlü gövdeli, az gölgeli, kararlı ve ivmeli mumlar. Özellikle belli bir formasyonu bitiriyorsa, (alçalan takoz, fincan kulp, obo, tobo vs.) benim için vazgeçilmez oluyor. Bakın, bu örnekte, aylarca süren bir alçalan takozu bitiren ve takozun üst çizgisini çok kararlı bir şekilde geçen bir mumdan bahsediyoruz. Grafiği aşağıya bırakıyorum.

GUBRF Hisse Grafiği
GUBRF Hisse Grafiği

Bu zaten başlı başına sağlam bir nedenken, bir de 5 dalgalı bir düşüşün sonunda takozu güçlü bir mumla kırması işin tuzu biberi oluyor. Onu da aşağıya koydum. Buna ek olarak o dönemlerde bir de RSI uyumsuzluğu vardı.

GUBRF Hisse Grafiği
GUBRF Hisse Grafiği

Kağıda girme nedenlerim bundan ibaretti. Ancak kağıda girişten ziyade, %40’lara kadar neden satmadığım daha önemli. İşte, size zaman zaman anlattığım “dalga yakalama ve bitene kadar bırakmama” yani başka bir deyişle “trend takipçiliği” olayı bu. Hatta en başından beri beraber takip ettiğimiz için ve bizzat pozisyonda olduğum için size bildiğiniz canlı bir ders gibi oldu. Belki çoğunuz “abi %10 yeter” deyip inecektiniz %10’da. %10’da inmeyen %20’de inecekti. Şimdi %45’teyiz ve ben hala inmedim. Neden?

Çok basit, çünkü fiyatta (yani mumlarda) dönüş görmedim. Bakın, inanın bu kadar basit. Mumlarda dönüş görmeden inmenin bir anlamı var mı? At koşuyor, yorulmamış, terlememiş. Neden inmeye çalışıyoruz? Bırakın trend sizin lehinize işlemeye devam etsin. Michael Covel’in başucu kitabı “Trend Following”‘in kapağında neden ata binmiş bir kovboy var ve atı sürüyor? Hep bu örnekleri veriyorum. Çünkü piyasada belli bir zaman pişmiş herkesin buluşacağı nokta burasıdır arkadaşlar. Bunun başka bir açıklaması yok.

Michael Cowel - Trend Following
Michael Cowel – Trend Following

Ömrünüz boyunca scalp veya day trade yapamazsınız. Kazançlı olsanız bile yapamazsınız. Sürekli ekrana bak, düşüş, çıkış, stop, take profit, aman haber geldi, aman fed karar açıkladı, şu oldu bu oldu. Akşam 6’da bilgisayar başından bir kalk, tam bir enkaz. Psikolojik olarak yıpranmış, kafası şişmiş, dışarıyla bağlantısı kesilmiş, odaklanma sorunu yaşayan, bir sonraki seansı hayal ederken içi sıkılan, özel yaşamına zaman ayıramayan yaşayan zombiler olmak istiyorsanız bilemem.

Ancak ben #kozaa‘da yüzde 20 kazanırken İtalya’da bira içiyordum, #gubrf‘de %45’teyken de şu an İzmir Kordon’da kahvaltı yapıyorum. Keyfim de çok yerinde. Formül çok basit, bir yükseliş dalgası bulun ve ona sıkı sıkıya tutunun. Tabi ki bu iş hemen olmuyor, bende oturması için 5-6 yıl geçti, Swing Trade’in keyfini son 3-4 senedir yaşıyorum. Ancak işte size anlatıyorum. Bu süreci ne kadar hızlı atlatırsanız o kadar iyi. Trade psikolojisine de çok ağırlık verin, sürekli okuyun gelişin.

Olmayacak iş değil. Olunca da çok güzel oluyor. Yolun belki sonundan değil ama (çünkü yol bitmiyor), size oranla daha ilerisinden bildiriyorum. Buralar çok güzel, bana güvenin. Kendinize güvenin. Bu işi yapacak olan sizsiniz ve bunu yapabilirsiniz. Selamlar, bol kazançlar. (Yazıyı sevdiyseniz lütfen aşağıdaki paylaşma butonlarından sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Siteye destek olmak istiyorsanız da toz alma/bakım yapma işini unutmayın 🙂 )

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

7 Comments on “%45 Karlı GUBRF Trade’im ve Üzerine Bazı Notlar”

  1. Süreklilik arayışı ve çözüme ulaşmanız en önemlisi. Gençken, zamanımız çokken sürekli ekranda olabiliriz ancak ya sonra! Sürdürülebilirlik en iyisi. Tebrikler

  2. Teknik analiz okulu olsa ders diye okutulması gereken bir yazı 🙂
    (trade taklaşık %500 kar ile sonlanmış)

  3. Bağımlılık yaptı yazılar resmen 🙂 Buralar çok güzel bana güvenin… Aslında çok motive edici bir söz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir