İPEKE Hissesi Örneği Üzerinden Bir Çıkış Stratejisi

%title

Arkadaşlar, bugün 21 Mayıs 2019. Endeks ciddi düşüşte. Haliyle İPEKE hissesi de bu düşüşten nasibini aldı. Bu kağıt benim portföyde olduğu için ve sizlerle ara ara gelişmeleri paylaştığım için olacak, DM’den ciddi mesajlar geliyor “hocam elimde İPEKE Hissesi var, kardayım, zarara geçmeden satıp parayı cebe atsam mı?” şeklinde. Bu sorulara istinaden Twitter’da kısa bir zincir yaptım. Zamanda kaybolmaması için buraya da yüklemek istedim. Şimdi bu tür sorulara aslında cevabım belli, beni takip edenler bilir az çok. Ancak tekrar, eğitici olması açısından bakış açımı yazıyorum.

Şimdi öncelikle, portföyümdeki kağıtlara bakalım. Elimdeki kağıtlar ve dünkü kapanış fiyatlarıyla birlikte kar durumum şöyle: #banvt %14,57 Kar, #ipeke %7,86 Kar, #alkim %11,87 Kar, #mrshl %10,56 Kar. Yani zarar edenleri stopladıktan sonra kar edenler iyi gidiyor. Ancak tabi kağıtların daha da yükselmesine endeks izin vermiyor. Endeksin de kıpkırmızı olması, seans izleyenler veyahut elindeki karı kaçırmak istemeyenler için psikolojik bir baskı yapıyor ve kendilerini “karar vermek zorunda” hissediyorlar. Endişe, korku ve tedirginlik hakim oluyor, psikoloji bozuluyor. Mantık çıkıyor, duygular giriyor.

Ben ne yapacağımı söyleyeyim, gerisine siz karar verin. Şimdi ben İPEKE Hissesini Nisan ortasında 4,71’den aldım. Bayağı bir oyaladıktan sonra geçen hafta iyi bir yükseliş sergiledi. %10 karı gördüm. Elimde tuttum. Bu haftaya ise kötü başladı. Bugünkü mum ciddi bir düşüş mumu. Bugünkü grafiği aşağıya bırakıyorum:

İPEKE Hissesi Grafiği
İPEKE Hissesi Grafiği

Hatta bugün sabah yine twitter’da aşağıdaki tweeti paylaşmış ve #ipeke’nin hem günlük hem haftalık grafiği paylamıştım. Neden buradan tepki verdiğine ve dönüşe geçtiğine dair bir iki tespit yapmıştım. Tweetim şöyle:


#ipeke‘nin hızlı yükselişi günlükte 200’lük ortalamaya, 5.05 direncine, haftalıkta ise 50 ve 100 haftalık ortalamaya takılmış gibi gözüküyor. İlk grafik günlük, ikinci grafik haftalık. Günlükte engulfing mum kapanışı olacak böyle giderse.

Şimdi burada, önceki tweetlerimde bahsettiğim kriz yönetimine geçeceğim. Yani haftalık baktığım grafiğe artık günlük bakacağım. Bugünün mumu bu şekilde kapatırsa bir düşüş engulfing formasyonu oluşmuş oluyor. Buna yarın da teyit gelirse kağıttan çıkarım. Çünkü teyitli engulfing düşüşü işaret eden bir formasyondur. Endeks de rahat durmadığı için, risk oluşmuştur deyip pozisyonu kapatırım.

Ancak, bir önceki yükselişin başladığı yerden geçen haftaki zirveye bir Fibonacci Retracement çizersek, bugün dönüp düştüğü ve sonra tepki verdiği (gölge bıraktığı) yerin Fibo 0.38 düzeltme noktası olduğu görülecek. Grafik aşağıda. Bu “hala umut var” demek.

İPEKE Hissesi Grafiği
İPEKE Hissesi Grafiği

Dolayısıyla ben bugünkü ve yarınki kapanışı bekleyeceğim. Belki yarınki kapanış o kadar sert ve aşağıda olacak ki, %10 karı gördüğüm kağıttan kafa kafaya, hatta belki zararla çıkacağım. Ancak bu duruşum beni çoğu kez fake düşüşlerden, seans içi panik kararlardan uzak tuttu.

Dolayısıyla disiplinimi bozmayacağım ve stratejimi uygulayacağım. Hep beraber bugün yarın olacaklara bakarız zaten. Hepimiz için de öğretici bir süreç olur. Benim yapacağım strateji budur, sorunuz varsa sorabilirsiniz. Selamlar, iyi çalışmalar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “İPEKE Hissesi Örneği Üzerinden Bir Çıkış Stratejisi”

  1. Sonrasında sert satış gelmiş, hisse büyük swingler atmış.Üstünde durmak ciddi boğanın üstünde duran rodeo olmak ister 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir