Açıklamalı Teknik Analiz: VESBE Hissesi

%title

Arkadaşlar, selamlar. Bildiğiniz gibi, endeks yorumumu hem Twitter’da hem sitemde paylaştım. Dönüşün başladığını ancak nereye kadar gideceğini yakından izleyeceğimi söyledim. Bu doğrultuda #viop endeks longlarımı aldım ve vesbe hissesi, arclk hissesi, tatgd ve sasa hissesinden oluşan portföyümü oluşturdum. Bu hafta şimdilik iyi de gidiyor. Umarım devamı gelir.

Twitter’da bir çok arkadaş daha önceleri yaptığım açıklamalı hisse analiz örneklerinden çok yararlandığını söyledi. Ben de bu 4 hisseden biri olan #vesbe’yi neden portföye aldığımı, hangi teknik gerekçelere göre işlem yaptığımı anlatmak istedim. Şimdi, aşağıdaki grafik tertemiz bir #vesbe grafiği. Tabi ki HAFTALIK. RSI dışında hiç bir şey yok grafikte. Sadece mumlar, fiyatlar.

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Bakın, şu tertemiz grafiği var ya, inanın hiç bir şeye değişmem. İndikatörlermiş, osilatörlermiş, gann’larmış, pitchforklarmış. Hepsi tam bir KAOS. Açın tertemiz grafiği, 5-10 dakika bakın ya şu grafiğe. Nereden dönmüş, nereye gitmiş, hangi fiyatta takılmış, neden takılmış?

Her gün yarım saat başka hisselerin şu tertemiz grafiğine baksanız, yorumlamaya çalışsanız, hangi mumlardan sonra ne olmuş onu anlamaya çalışsanız inanın bana çağ atlarsınız. Bir işin anahtarı sadelik. Bu işte ne kadar sade, o kadar iyi.

Bakmayın siz ekranı onlarca indikatörle doldurup “bu işi biliyorum” cakası atanlara. O ekranın yarısından fazlasını dolduran indikatörleri, diğer teknik analiz araçlarını “bilerek” kullanan inanın bana bir elin parmaklarını geçmez. Gerisi show business.

VESBE Hissesi Teknik Analizi

Neyse, biz işimize bakalım. Grafiği temiz bir şekilde açtıktan sonra ilk iş ne yapıyorduk? Kağıdın bantlarını, takıldığı rakamları, geçmekte zorlandığı seviyeleri buluyoruz değil mi? Önce yatay çizgileri çekin. Çekin ki kağıdın hangi fiyat aralıklarında takıldığını anlayın.

Buyrun, benim gözüme takılan önemli fiyat seviyelerini çizdim, aşağıdaki grafikte görebilirsiniz. En önemli seviye 9.00-9.10 aralığı, orayı 10 kere denemiş, sonra kırınca hızını alamamış tarihi zirve yapmış. Sonra geri dönmüş. Diğer destek-direnç noktalarına da iyi bakın.

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Unutmayın, önce temiz grafik açın, RSI’ı koyun, sonra da destek direnç çalışın. Bu işin sıralaması bu. Gördüğünüz gibi, kağıt çok uzun süredir konsalidasyonda. Yani uzun vadeli bir trend oluşturmamış. Belli bir bant aralığında gidip gelmiş. Bu bant kabaca 5.75 – 9 bandı.

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Konsolidasyon ne demek? Yani bir trendin oluşmadığı, fiyatın bir bant aralığında testere yaptığı durumlar. Eğer testereyi düzgün tutarsanız para kazanırsınız. Mesela bir Trader bu kağıtta 5.70’lerden hisse alıp, 9’larda satsaydı, 4-5 kere temiz döndürmüştü parayı.

Bu arada, bir kağıt her zaman diliminde farklı mikro konsolidasyonlar veya mikro trendler oluşturabilir. Yani ne diyorum? Haftalık olarak baktığınızda konsolidasyon sürecinde olan kağıt, günlükte misler gibi bir trend yaratabilir size. Bunun örneğini sonra vereceğim.

Şimdi, temiz grafiğe RSI koyduk, destek direnç çizdik. Sıra trend’de. Kağıtta yükselen veya düşen trend arayacağız. Ben bir adet düşen trend çizdim, iki tepeyi birleştirip. Bir adet de yükselen trend çizdim, kabaca 5 temas olmuş. Güncel grafik aşağıda:

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Şimdi, 5 temaslı yükselen trendimizi bir yükselen KANAL haline getirelim. Paralel bir çizgi daha çekelim. Kanalı biraz daha geriye çekersek, kanalın ÜST BANDININ da çalıştığını ve fiyatın bu üst banda aşağıdan ve yukarıdan yaklaşık 4 temas bıraktığını görebiliyoruz, değil mi?

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Devam edelim, sıra hareketli ortalamalarda. Biliyorsunuz, ben basit hareketli ortalama kullanıyorum ve 50-100-200 periyotlarını uyguluyorum. Grafiğin üzerine attım. Bu herhangi bir mesaj vermedi bize çünkü fiyat bunların üzerinde ve bunlara teması yok. Bunu pas geçtik.

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Şimdi bir de kutsal Fibonacci var. Bakın, özellikle çok güçlü yükseliş hareketlerinden sonraki düzeltme hareketlerinde fibonacci retracement (fibonacci düzeltme seviyeleri) çok önemlidir. Şu grafiğe bakın, sizce nerede güçlü bir yükseliş var? Evet, tabi ki işaretlediğim yerde:

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Bu güçlü yükselişi gördüğünüz yerde mutlaka fibonacci düzeltme seviyeleri uygulayın. Bu yükselişler öyle ivmeli yükselişlerdir ki, yükselişin belli bir düzeltmeden sonra bir tur daha devam etme ihtimali yüksektir (%90 değildir ama, %60’tır 🙂 )

Fibonacci düzeltme seviyesi yükselişin başladığı yerden, bittiği yere doğru çekilir. En önemli üç düzeltme seviyesi 0.76 – 0.61 – 0.38’tir. Ben bu üçü dışında bir düzeltme seviyesi kullanmıyorum. En favori seviyem ise 0.76’dır. Aşağıdaki grafikte çektiğim fibo’ya bakın.

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Kağıt 0.61 seviyesine yaklaşmış, neredeyse değmiş. Yani buradan tepki vermesi muhtemelen. Şimdi, geldik zurnanın son deliğine. Mumlar ve mum formasyonları. Son üç haftalık mumun oluşturduğu formasyonu hatırlayan var mı?

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Evet, bu bir Three Inside Up formasyonu. Üç mumlu formasyonları okuyanlar bilecektir. (okumayanlar için, link burada: https://borsaninizinden.com/mum-formasyonlari-ders-6-uc-mumlu-formasyonlar/ …) Three Inside Up bir dönüş formasyonudur ve yükseliş öngörür.

Three Inside Up & Down
Three Inside Up & Down

Şimdi, grafiği sadeleştirelim, gereksiz her şeyi silelim. Fibo için de 0.61 düzeltmesinin olduğu yere tek bir çizgi çekip üzerine fibo 0.61 seviyesi yazalım. Dedik ya, ne kadar sade o kadar iyi. Son durum şu şekilde:

VESBE Hissesi - Teknik Analiz
VESBE Hissesi – Teknik Analiz

Analizimizi yaptık, bundan sonrası grafiği haftalık olarak (kritik bölgelerde günlüğe geçerek) izlemek, analizimize uygun davranıyor mu bakmak. Aslında tüm yaptığımız iş yabancının “educated guess” dediği, “eğitimli tahmin” veya “çalışılmış tahmin”. Teknik analizin özü bu.

Ancak, tekrar tekrar belirteyim. Bu analizler bize “bu kağıt kesin yükselir” demez. Şunu der: “bu kağıdın yükselme ihtimali, düşme ihtimalinden daha kuvvetli”. Gerisi sizin risk algınıza, psikolojinize, sabrınıza ve kağıdın hareketlerine kalmış. Evet, yazı burada biter, umarım yararlı olmuştur. Yararlı olduğunu düşünüyorsanız lütfen aşağıdaki butonları kullanarak paylaşın.

Bu arada, açıklamalı hisse teknik analiz başlığında onlarca farklı analizimiz var. Okumak için tıklayın!

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

11 Comments on “Açıklamalı Teknik Analiz: VESBE Hissesi”

 1. Hocam Merhaba, hareketli ortalamadan uzak olduğu için onunla işimiz yok demişsiniz. Fiyatın hareketli ortalamaya gitmek isteyeceğini veya istemeyeceğini nasıl ayırt ediyorsunuz?

 2. 78.6 mı yoksa 76.4 mü? Bu konuda tartışma büyük siz neden 76.4 kullanmaya karar verdiniz merak ediyorum.

  1. Ben 76.4’çüyüm. Ancak 78.6 mı, 76.4’mü sorusuna çok takılmıyorum. her ikisi benim stratejime göre keskin bir çizgiyi değil, bir bölgeyi işaret ediyor. O bölgedeki fiyat hareketlerine bakıyorum.

 3. Özür dileyerek belki sizler için çok basit bir şey sormak istiyorum. Tradingview ile grafiği aynı bölgelere getirdiğimde sağdaki ölçü tablosu sizin bu sayfadaki ilk grafik ile aynı sayıları göstermiyor. Sizin farklı bir gösterim şekliniz mi var yoksa buradaki skala’nın zaman içinde değişme ihtimali mi vardır, veya nedir? Sayfanızı bir kaç haftadır takip edip, çalışıyorum, bu sayfayı oluşturduğunuz için ve sade, anlaşılır anlatımınız için teşekkür ederim.

  Ekran görüntüsü bağlantısı: https://www.tradingview.com/x/5WqU31sq/

    1. hocam bilgilendirme için çok teşekkürler.
     ama bu çok saçma değil mi ;(
     yani bunu bilmesem analizi yapıyorum ve rakamlar bambaşka.
     dzlt yapmadan önce 19 olan fiyat sonra 11.5 oluyor.
     bunun sebebi nedir? bilgilendirirseniz çok sevinirim

 4. Hocam siz ne güzel ne ulvi bir iş yapıyorsunuz ya, elinize emeğinize sağlık.
  Sadi Abi oldunuz hepimize , her hisse analizinizi öykü kitabı okur gibi okuyorum.
  “Eğitimli Tecrübe”nin aktarımı, mis gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir