16 Kasım 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Arkadaşlar merhaba. Son endeks yorumum ve borsa değerlendirmesi üzerinden belli bir zaman geçti, yeni endeks yorumu yapayım izninizle. Biliyorsunuz, buraya kadar yorumlarımla iyi geldiğimi düşünüyorum. Ara ara paylaştığım endeks analiziyle iyi ışık tuttum yolumuza. Üstelik 96.000 puandan neredeyse 106.000 puana, toplam 10.000 sürmüşüm trendi. Benim için ve takip edenler için güzel bir şey. Bu arada, eski endeks yorumlarıma da şuradan ulaşabilirsiniz.

  1. 25 Mayıs 2019 #BIST100 Endeks Değerlendirmesi
  2. 20 Haziran 219 #BIST100 Endeks Değerlendirmesi
  3. 30 Ağustos 2019 #BIST100 Endeks Değerlendirmesi
  4. 25 Ekim 2019 #BIST100 Endeks Değerlendirmesi

Önce endeksin aylık grafiğini koyayım aşağı. Bu aylık grafiğe ziyadesiyle önem veriyorum çünkü çok sağlam bir trend kanalı içerisinde ilerlediğimizi düşünüyorum. Gördüğünüz gibi, yaklaşık 16 aydır kabaca 90.000 ile 106.000 arası gidip geliyoruz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şu 16 aylık bir nevi “konsolidasyon” dönemini, yani trendsiz dönemi bir dikdörtgen içerisine aldım. Resmi aşağıda. Konsolidasyon dönemi, endeksin güçü bir trend içinde OLMADIĞI dönemlerdir. (Mikro trendleri saymıyorum, büyük trendlerden bahsediyorum (ünlü 2017 trendi gibi))

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Dolayısıyla, biz bu konsolidasyon döneminden nereye doğru çıkarsak, oraya doğru ciddi bir şekilde ilerleriz. E, grafik aşağıda, aşağı doğru çıkma ihtimalimiz, yukarı doğru çıkma ihtimalimizden daha düşük. Çünkü Kasım ayının mumu gayet güzel oluşuyor. Ancak tabi halen bir şey demek için erken. Her neyse, haftalık grafiğe devam ediyorum. Haftalık grafikte 106.000’in önemi daha da net, oldukça güçlü bir direnç. Direnç çizgisini bıraktım hemen oraya.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Direnç çizgisinin altında çeşitli oluşumlar var. TOBO da diyebiliriz, fincan/kulp da. Yani olası bir break-out’ta, bayağı yukarıları deneyeceğimiz aşikar. Orayı köşeye not alalım. Şimdi analizimize devam edelim. Aşağıya bir de günlük grafik bırakacağım. Onu da iyi inceleyin. Dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu, hem aylıkta, hem haftalıkta hem de günlükte oluşan mumlar çok sağlam, gövdeli, hacimli, güzel mumlar.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Dolayısıyla, fiyat bizden yana. Fiyat “ben yukarı çıkmak istiyorum” diyor. “beni bırakın, 106.000’i geçeceğim” diyor. Ben de ona katılıyorum ve aynı fikirdeyim. Yani bu endeksin 106.000’i kırıp yoluna devam etme ihtimali, buradan dönme ihtimalinden daha yüksek. Ancak, 106.000’i geçmemizin önündeki tek engel güçlü direnç değil. Orası aynı anda hem bir yükselen trendin direnci hem de AB=CD formasyonunun D ayağı. Yani aslında haftaya dananın kuyruğu kopacak. O yüzden, yakın bir şekilde fiyatı izleyip haftaya ne yapacağını takip edeceğim. Yukarıda bahsettiğim çizgilerin grafiği aşağıdaki gibi. Çizgilere, trendin aşağısına ve AB=CD’ye dikkat edin.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Peki ben ne yapacağım? Fiyat bana sat demedikçe, satmayacağım, gerekirse tuttuğum balıkların %5’ini geri denize bırakırım ama büyük balığı yakalama umudum cebimde kalır. Evet dostlar, fikrim budur, herkese önümüzdeki hafta bol balıklar 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “16 Kasım 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir