25 Mayıs 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Arkadaşlar, endeks yorumumu ve borsa değerlendirmesi yazımı Twitter’da parça parça farklı tweetler altında paylaştım ancak çok dağıldı, herkes hem mention ile hem DM’den endeks fikrimi soruyor. Zincir olarak Twitter’da paylaştım, sitemde de dursun diye bu yazıyı ekliyorum.

Aylıktan günlüğe doğru analiz edeceğim. Aylıkta takip ettiğim ve başlangıcı 2012’ye kadar giden bir yükselen kanalımız var. Ayrıca grafik üzerinde önemli destek ve dirençleri de ekledim. Grafiği iyice incelemenizi rica edeceğim. (önceki tweette yanlış grafik koymuşum, sildim)

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Gördüğünüz gibi, 2012’den gelen kanalın dibi, aynı zamanda önemli bir destek. Oralar takribi 84.000 civarına denk geliyor. Zaten son iki gün buradan 2.500 puanlık bir tepki verdi ve son mumun aşağısındaki küçük gölge bu son iki günde oluştu.

Haftalık grafiğe baktığımızda, bizi çok uzun zamandır tutan 89.000 civarını bir çizgi ile grafiğe ekledim. Yukarıdan da bir düşen trend çizdim. Ortalamaların hepsi yukarıda. Son oluşan mum yeşil olsaydı bir Hammer olacaktı. Ancak bu haliyle de “yarı-hammer” diyebiliriz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Yani bence endeksin haftalıkta bıraktığı mum güzel. Altı gölgeli, satışların çoğunun (son iki günde) karşılandığı bir mum. Umut vaadediyor. Buradaki tek handikap,200 haftalık ortalamanın (sarı) altına (çok uzun zaman sonra) sarkmış olması. Kilit soru: “orada kalıcı olacak mı?”

Son olarak bir de günlüğe bakalım. Günlük grafikte daha kısa bir düşen trend, bir AB=CD formasyonu ve mumlarda Piercing mevcut. ABCD çalışmış, Piercing de teyit mumu bırakmış. Buralar aynı zamanda trendin de dibi bildiğiniz gibi. Günlük grafik aşağıda.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Ayrıca, hisselerin neredeyse tamamında dipten dönüş sinyalleri var. Peki tüm bunlar ne demek? Eğer borsa bir olasılıklar analizi ise (ki öyle), buradan yükselme olasılığını ben daha ağır görüyorum. Kendi yatırım stratejim açısından risk alınabilir bölge burasıdır.

Ancak, altını tekrar tekrar çizmeliyim, bu yazdığım “ENDEKS YÜKSELECEK, HİSSELER YÜKSELECEK” demek değil. “Endeksin yükselme olasılığı, düşme olasılığından daha yüksek” demek. Bu ikisi arasındaki farkı biliyorsunuzdur diye düşünüyorum.

Endeks grafiğine baktığımızda, eğer analizim doğruysa kazanacağım miktar, eğer analizim yanlışsa kaybedeceğim miktardan 3-4 kat daha yüksek gözüküyor. Çünkü hisselerin çoğunda ve endekste stop noktam, Perşembe günü başlayan yükseliş mumunun altı. Görsel olarak anlatayım:

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Peki ne yapacağım? Haftasonu tüm hisseleri analiz edip yine portföy şeklinde 5 veya 6 hisse belirleyip Pazartesi sabah açılışında alımlarımı yapacağım. Ayrıca, Pazartesi sabah #viop‘ta #xu030 endeksinde LONG pozisyon açıp, stopumu yine dünkü mumun altı belirleyeceğim.

Temel stratejim budur. Sizlerle açık açık paylaşmak istedim. Ancak lütfen şunu unutmayın, ben “her söylediği çıkan” borsa üstatlarından (!) değilim. Ben bu işe bir matematik, bir olasılık hesabıyla bakıp, teknik analiz ile birleştiriyorum.

Bu şu demek: yanılabilirim, stop olabilirim. Finansal piyasaların özeti zaten bu: Yanıldığında zararının düşük olacağı fiyat seviyelerinde eğer kazanç olasılığın daha yüksekse, pozisyona gir. Kazanırsan ne ala, kaybedersen zararın küçük olur.

Bu yazdıklarımın hiç biri yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi finansal yatırım kararlarını vermekle sorumludur ve risk kişinin kendisine aittir. Selamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

2 Comments on “25 Mayıs 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

 1. Sığ bilgim ve etkili hisselerimle diyorum ki:
  Borsa Ağustos ortasına kadar mehter yürüşüyle ancak 95.000’e çıkar. Yıl sonuna doğru tekrar 105.000 olur.
  Böylece Aralık 2018’e göre yüzde 25 net artmış olur.
  Bu arada ben de zararımından çıkmış olurum. Ancak reel kaybım enflasyon kadar olur.
  Borsa kumar işi deyip duruyorlar. Hükümet bu haram işini neden yasaklamaz ki. Keşke üç kuruş paramı Albaraka Arap’ın gelir ortaklığına yatırsaydım.
  Namusumla yaşayıp dururken şeytana uydum, harama karıştım. Gözü kor olsun şeytanında biraz da topalla uğraşsın!
  Bu şeydan ta on üç yaşımdan beri benim peşimde. O vakitler iri memeli kalın dudaklı bir kız olarak girmişti düşüme. İlk cenupluğa onda girdim.
  Sabah, şeytan kızını gördüm düşümde, gusul alacağım, su ısıt bana, deyince anacığım pek sevinmişti. Beşinci çocuğu olarak beni de kız doğursaymış babam üstüne erkek doğuracak bir kuma getirmesinden kaygı duyar dururmuş. Oğlum erkek oldu diye sevinerek kazanda su ısıttıydı bana. Bir de gün doğmadan gusul etmenin sevabından falan bahsetmişti.
  Bak şimdi görüyorsun ya, bu borsa adamın zihnini bozuyor. Ne diyoduk nere geliverdik hemencecik gayri.
  Velselam, BİST100 bu yıl sonu her hâlde 105.000 bulur. Şimdi alanlar en az yüzde 24 net kazanır. Bence 7 ay için mevduattan iyidir. Şimdi alın derim. Param olsa duraksamadan alırdım. 2020’de ise BİST100 en az yüzde 38 yükselir. Aklım değil; parapşisik hislerim böyle diyor.
  Uzun pozisyon için bir miktar alıverin diyom işte!

 2. Başarılı bir analiz olmuş.Tabi ki o zamanki piyasa koşulları psikoloji eminim bunları yazdırmazdı 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir