30 Ağustos 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

%title

Arkadaşlar, uzun zamandır detaylı endeks analizi ve borsa değerlendirmesi yapmamıştım. Twitter’da tek tweette hızlıca yaptığım kısa endeks analizleri hariç tabi. Artık zamanı geldi diye düşündüm. Şöyle bir geçmişimize bakalım, nereden geldik, nereye gidiyoruz endekste. Hadi buyrun sohbete.

Biliyorsunuz, haftalık mum oluştu (yarın tatil olmasından dolayı bugün kapandı haftalık mum). O yüzden, endeks ne yaptı, ne yapacak, kendi teknik bakış açıma göre bir analiz yapacağım. En sonda söyleyeceğimi, en başta söyleyeyim, işin olumlu tarafındayım. Tabi, “işin olumlu tarafındayım” eksik bir cümle, çünkü vadesi yok. Borsa’da zaman önemli. Size “olumlu bakıyorum” diyen birine “hangi vadede?” diye sormanız elzem. Cevabım ise şu: kısa vadede. Yani haftaya ekstra bir durum olmazsa (siyasi), bir yeşil mum daha bekliyorum.

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Buyrun şu testere kısmına yakından bakalım. Aşağıda kabaca dikdörtgen içine aldığım kısım testere kısmı. Bir nevi konsolidasyon da diyebiliriz. Nedir testere? Testere piyasası alıcılarla satıcıların uzun zamandır savaş içerisinde olduğu kısımdır. Fiyat yukarı aşağı dalgalanır.

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Neden oluşur peki? Ciddi bir düşüş veya yükseliş dalgasından sonra, dalga yönünde mal taşıyanlar “yeter abi bu kadar para” deyip kar satışlarına başlar, ters yönde işlem yapanlar ise fırsat görür, alıma/satıma başlar. Evet biraz havada kalmış olabilir. Şöyle anlatsam daha iyi olacak. Grafiği aşağıya bırakıyorum. Bakın, 25 Temmuz’dan 25 Ağustos’a kadar satıcılı dönem yaşadı bist. İvmeli, her gün daha aşağıyı gören ardışık mumlar. Açıkçılar, shortçular fiyatı sürdü aşağıya. Bu hafta ise boğalar piyasaya çıktı. Ancak savaşın galibi belli olmadı.

%title

Bu haftayı tamamen ayı boğa kapışmasıyla geçirdik. Dolayısıyla testere piyasası oluştu. Şimdi önümüzde ne var? Yine günlük grafikten devam edelim. Öncelikle iyi bir trend var. Fiyatın altında iki tane önemli HO var. (200 ve 100). Yukarıda ise 50 günlük ortalama bizi bekliyor.

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Haftalığa bakarsak, yine günlük manzaradaki HO durumu ortaya çıkıyor. Bu sefer 50 haftalık ortalama fiyatı tutuyor. Hemen aşağıda trend dibi var. Son oluşan iki mum yeşil.

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Bir de son yükseliş dalgasına FIBO çekersek, buraların fibo 0.38 düzeltmesine denk geldiğini göreceksiniz. Onun da temiz grafiğini aşağıya bırakıyorum.

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Dolayısıyla, ben önümüzdeki haftada bu trendin, fibo desteğinin ve aşağıdaki HO’ların fiyatı yukarıya çekeceğini düşünüyorum. Bu bir “educated guess”. Tam tersi de olabilir. Bir ihtimal. Fikrim budur. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var, o da şu:

22 Ağustos’ta gördüğümüz 94.349 dibi, “yüksek tepeler ve yüksek dipler” döngüsünü bozan bir dip. Bu ne demek? Biliyorsunuz, yükselen trendde fiyatlar yeni tepeler ve daha yüksek dipler yapar. Yani şöyle:

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Bunu #bist‘in günlük grafiğine uyarlarsak aşağıdaki gibi bir manzara çıkıyor. 5 dalgadan oluşan yükselişten sonra yeni dip (A noktası) bir önceki dipten (4 numara) daha aşağıda. (aslında daha yukarıda olması gerekir). Yani yükseliş dalgasının kimyası bozulmuş.

borsa değerlendirmesi
borsa değerlendirmesi

Bu da akla “acaba düşüş başladı da, son bir tepe yaptıktan sonra daha aşağıyı mı görecek?” sorusunu getiriyor. Gördüğünüz gibi grafikte Elliott dalga teorisinin en temel 5 adımlı itki dalgasını ve 3 adımlı düzeltme dalgasını koydum. B noktasının da 100.000 civarında olması, oraların güçlü bir direnç olmasından kaynaklı. Yani, özetle, şunu demeye çalışıyorum. Eğer bu bakış açısı doğruysa, #bist son bir itkiyle B noktasına ulaştıktan sonra yeni bir dip yapmak için daha da aşağıyı hedefleyebilir. Benim bakış açım bundan ibaret dostlar. Umarım işinize yaramıştır. Yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım tuşlarından kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. Ayrıca siteye destek olmak isterseniz toz alma/bakım yapma işini de atlamayın lütfen 🙂 Selamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

3 Comments on “30 Ağustos 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir