25 Ekim 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi

Dostlar herkese iyi akşamlar. Uzun zamandır yapmıyorduk, sanki bazı şeyler de değişiyor gibi. Dolayısıyla bir genel endeks analizi ve borsa değerlendirmesi yapayım, neredeyiz, ne yapıyoruz, hangi senaryolar mümkün diye kendi kendime sorup, cevaplarını arayayım istedim. Aylıktan başlayıp önce haftalık, sonra günlük bakacağım, bakarken de sizlerle paylaşacağım. Başlıyorum.

Şimdi geçmiş tweetlerimden birinde, endeks ile ilgili kötü bir olası senaryo çizmiştim. Bayağı bir aradım ancak bulamadım. Hatırlayan olacaktır. 88.000’lere kadar uzanan bir düşüş, orada D ayağı tamamlanan harmonik formasyon ve güçlü destek ile bir dönüş senaryosu. Bu kötü senaryo ya tamamen rafa kalktı, ya da bir süre ertelendi. Neden böyle söylediğimi birazdan tek tek yazacağım ama önce endeksimizin aylık manzarasına bakalım. Gördüğünüz gibi, temiz bir kanalın diplerinde, 50 aylık ortalamanın hemen üstündeyiz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Hemen üstümüzde ise dev bir savunma hattı olan 106.000’er var. 2019’un başından beri öyle ya da böyle tam 5 kere bu hattı geçmeye çalışmışız. Bir türlü geçememişiz. Manzarayı biraz daha geriden izleyelim. Trend kanalımız 2009’tan gelme.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bu aylık grafikte mutlaka altını çizmemiz gereken 4 şey var.

  • Fiyatın 50 aylık hareketli ortalamaya (kırmızı çizgi) verdiği tepki
  • 106.000’i geçersek, olası yukarı potansiyel
  • Yukarı marjın, aşağı marja göre daha fazla olması (fırsat, riskten büyük)
  • Son olarak da RSI’daki düşen trendin kırılması

Şimdi bir derece daha yakınlaştırdım grafiği ve haftalık grafiğe geçtim. Manzaranın haftalık yakın çekimi aşağıdaki gibi. Burada 106.000 kalesi iyice belirginleşti. Aşağıda ise 89.000’ler var. Yani fiyat aslında 2018 Temmuz’dan beri 89.000-106.000 arası gidip geliyor.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Yukarıdaki haftalık grafikte altını çizmemiz gerekenler nelerdir peki? Onlar da şöyle:

  • Fiyatın 200 haftalık ortalamaya verdiği tepki
  • Trend dibinde ve 200 haftalık ortalamaya temasla oluşan mum formasyonu (morning star diyemeyiz ama dragonfly+teyit mumu)

Şimdi son olarak da günlük grafiğe bakalım. Haftalıkta değil günlükte göstermeyi tercih ettiğim önemli bir kale daha var grafikte. 100.000 kalesi. Bu kale aynı zamanda psikolojik bir kale. 100.000’in nasıl çalıştığını aşağıdaki kırmızı/yeşil oklara bakarak da görebilirsiniz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Bu 100.000 kalesi aynı zamanda son düşüşün 0.61 fibosuyla da destekleniyor. Aşağıda günlükteki son düşüşe fibo çektim. 0.61 düzeltmesi 101.000’e geliyor. Yani kabaca 100.000-101.000 hattı kuvvetli. Zaten bunu son iki gün oluşan mumlardan da anlayabilirsiniz.

Borsa Değerlendirmesi
Borsa Değerlendirmesi

Şimdi toparlayalım. Uzun vadede endeks aslında çok sağlam fırsat fiyatlarında ancak kısa vadede aşmamız gereken iki önemli savunma hattı var. Önce 100.000’leri aşıp üzerine yerleşeceğiz, sonra da 106.000’leri. Bizim yapmamız gereken fiyatı takip etmek, ona yön biçmek değil. Ancak bazı formasyonlarla eğitimli tahminler yapabiliriz. Ben hareketli ortalamaların (50 aylık – 200 haftalık), trend dibinin ve mum oluşumlarının bizi daha yukarı atacağını düşünüyorum.

Yani ülkece başımıza çok uç bir şey gelmezse, Ekim’in sonu ve Kasım ayının iyi geçeceğini öngörüyorum. Pozisyonlarımı bu hafta başı itibariyle ona göre aldım. VIOP’tan çıktım. Portföy oluşturdum. Bu hafta portföyüm de iyi performans gösterdi. Bu hafta sonu özlediğimiz “turuncu listelere” geri döneceğiz. Sizlerle muhtemelen Pazar akşamı turuncu listemi de paylaşacağım. Hep beraber forum’da üzerinde beyin fırtınası yaparız. Bir de eklemem gereken bir şey var, biliyorsunuz her şeyi şeffaf yönetiyorum, bunu da yazayım:

Geçen hafta başı (Pazartesi), yukarıda bahsettiğim olumlu senaryoların fiyatla da desteklenmesinden dolayı (yani fiyatın 200 haftalık HO’ya ve trende değip dragonfly doji bırakmasından dolayı), normalde teyit bekleyerek oluşturduğum portföy için bu sefer teyit beklemedim. Yani ara ara, endekste veya kağıtlarda çok fazla güçlü olumlu sinyal varsa biraz risk almayı deniyorum. Bu çok sık yaptığım bir şey değil, ancak yapınca ve hele böyle iyi sonuçlar alınca da seviniyorum.

Evet dostlar, endeks görüşüm bu şekilde. 4’lü portföyüme de baktım, haftaya aynen devam, yeni ekleyeceğim veya satacağım kağıt yok. Ancak sizlerle Turuncu Liste’yi paylaşmak için tüm kağıtlara tekrar bakacağım. Bakalım neler çıkacak. Okuduğunuz için teşekkürler.

Not: Yazıyı sevdiyseniz, aşağıdaki butonları kullanarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Diğer açıklamalı borsa değerlendirmesi yazıları için tıklayın!

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

3 Comments on “25 Ekim 2019 Haftası – Borsa Değerlendirmesi”

  1. Analiz ve yorumlariniz cok aciklayici anyi zamanda da cok ogretici.
    Zaman ayirip ubu bilgileri bizler ile paylastiginiz icin tesekkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir