Açıklamalı Teknik Analiz: LKMNH Hissesi

%title

Arkadaşlar selam. Twitter’da bir arkadaşımız DM atmış, LKMNH hissesinde zararda olduğunu, 2019 Ocak Şubat’taki yükselişe güvenerek girdiğini ancak yükselişin devamının gelmediğini belirtmiş. “LKMNH Hissesinde potansiyel yoksa, Ocak Şubat’ta neden yükseldi o zaman?” diye soruyor. Ben de sadece ona cevap vermek yerine, herkesin görebileceği bir yazı hazırlayıp, “LKMNH Hissesi Ocak – Şubat’ta neden yükseldi?” sorusuna teknik analiz penceresinden cevap aramak istedim. Şimdi aşağıdaki zincirde, #lkmnh hissesi üzerinden yaptığım teknik analiz çalışmasını paylaşacağım. Hazırsanız başlıyorum:

LKMNH Hissesi grafiğini tradingview’in geçmişe gitme özelliğiyle 3 Kasım 2018 haftasına aldım. (Bu özelliği bilmeyenler şu linke tıklayıp özelliği öğrenebilirler: (https://borsaninizinden.com/tradingview-ile-hisse-pratigi-tuyosu/ …). Şimdi aşağıda görmüş olduğunuz grafik o tarihin grafiği. Gördüğünüz gibi tertemiz grafik.

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

İlk iş ne yapıyorduk? Geçmiş analizleri okuyanlar hatırlayacaktır. Önce hissenin bantlarını, hangi fiyat aralıklarında işlem yaptığını ve ara bantlarını belirlemek için destek direnç çalışması yapıyoruz. Anlık fiyattan geçmişe doğru “fiyatların döndüğü” yerleri tespit ediyoruz:

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

Gördüğünüz gibi, tek bir destek-direnç için tüm ekrana çizgi çekmiyorum, destek ve direncin başladığı yerden sağa doğru çiziyorum çizgileri. Grafiği temiz tutmak amacım. Böylece hissenin destek-dirençlerini (veya olası destek dirençlerini) belirlemiş oldum.

Bu grafikte en önemli destek-direnç noktası 4.10 civarı. Grafikte kırmızı yuvarlaklarla işaretledim. Neredeyse 2013’ten beri çalışmış bu çizgi. Bazen destek olmuş bazen direnç. 2017 Ocak’ta bu çizgiyi geçen kağıdın ivmesine bakın. Diğer çizgilere göre çok daha önemli bir çizgi

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

Şimdi destek-direnç cepte. Çizdik, üzerinde düşündük, notlarımızı aldık. İkinci aşamaya geçelim, hareketli ortalamalar. Grafiğe 50-100-200 basit hareketli ortalamayı koydum. Amacım kendime ipucu bulabilmek. Grafik aşağıdaki gibi şekillendi.

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

Hissenin hareketli ortalamalara tepkisine bakıyorum. Hisse mavi ortalamaya (100’lük) çok tepki vermiyor ancak 50 ve 200’lük ortalamalar (sarı ve kırmızı) nispeten daha iyi çalışıyor. 200’lük ortalama aşağıda, fiyat ona daha yakın. Yani yukarıya daha fazla marjı var hissenin.

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

Şimdi sıra düşen-yükselen trendlerde. Burayı ister kanal olarak, ister tek çizgi çizebilirsiniz. Amaç yükseliş için en dipten en tepeyi, düşüş için en tepeden en dibi işaretlemek. Genelde 3 temas aranır ama ben 2’ciyim. Önce bir düşüş trendi çizelim.

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

Bakın kitap gibi çalışan bir düşüş trendimiz var. Bu trend bize diyor ki, “beni geçmeden bu hisse gitmez aga”. Fiyat 4-5 kere temas etmiş bu trende, her defasında daha dibe dönmüş. Ancak üçgen daralıyor, aşağıda 4.10 gibi sağlam bir kale var. Karar anı yaklaşıyor.

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

Şimdi bu kağıdı sizin mutlaka takibe almanız gerekir. Her hafta ne yaptı, düşen trendi kırdı mı, direnç kırıldı mı, fırsat oluştu mu bakmanız gerekir. Benim Turuncu Liste dediğim şey bu. Bu kağıt karar anına yaklaştı, yukarı kırarsa ekmek çıkar diye düşünmeniz lazım.

Şimdi bir de yüklselen trend çizelim. Bunu biraz kalın çiziyorum iyice belli olsun diye. Yükselen trend de bu bölgelerin önemini kanıtlıyor. Toplamda 2 üçgenimiz oldu. Fiyat yükselen trendin yakınlarında dalgalanıyor.

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

Şu ana kadar destek-direnç, hareketli ortalama ve trend kanallarını ekledik grafiğe. Sıra geldi RSI’ya. RSI’da bir pozitif uyumsuzluk söz konusu. Fiyatlar düşerken, RSI dipten yükseliyor. Grafiği aşağıda kırmızı ile işaretledim. Attık bunu da cebe.

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

Bakın her şey güzel gidiyor ancak hisseye halen girmedik, takipteyiz, sadece analizimizi yapıyoruz. Girmek için bir kaç eşiğin aşılmasını bekleyeceğiz. Devam ediyorum. Şimdi grafiğe bir de dipten tepeye Fibo atalım. (fiboyu daha net görmeniz için önceki bazı çizimleri sildim)

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

Ben fibo’da üç rakam kullanıyorum. 0.38, 0.61 ve 0.78. Geri kalan tüm rakamları sildim. Temiz bir fibo geri çekilme grafiğim var. Sadelik önemli. Şimdi bu ana yükselişin geri çekilmesi Fibo 0.61’e kadar gelmiş. Dikkat ederseniz Fibo 0.61 de 4.10-4.20 civarlarında.


Yani buradan bir tepki gelebilir. Şimdi sayalım, elimizde bu kağıdın yukarı tepki olasılığı için kaç tane güçlü ibare var? 1) 4.10 desteği 2) 200’lük ortalama 3) RSI PU 4) Fibo 5) Yükseliş Trendi. Peki yukarı gitmemesi için kaç engel var? 1) Düşen trend. Başka da yok.

O zaman çok basit bir şekilde şunu diyebilir miyiz? “bu kağıt düşen trendi kırarsa, teknik analizin bize vermiş olduğu yetkiye dayanarak bu kağıdın yukarı gitme ihtimali var”. Bu stratejiyi de kurduktan sonra tek yapmamız gereken düşen trendi kırmasını beklemek.

Şimdi grafiği günümüz fiyatına getirdim. Farkı görün diye. Düşen trend kırıldıktan ve bir iki hafta orada tutunduktan sonra açtığınız pozisyon 6 haftada size %32 getiri getirebilirmiş. Tabi ki tepeden satamazsınız, döndüğünde satın, %25 alın. 6 haftada kim %25 verir size?

LKMNH Hissesi Analizi
LKMNH Hissesi Analizi

İşte LKMNH Hissesi analizi bu şekilde. “geçmişten analiz yapmak çok kolay, bir de gerçek piyasada yap” diyenler olacaktır. Gerçek piyasada yapamamanızın nedeni korkularınız, psikolojiniz, ekran izlemeniz. Bunları yönetirseniz, gerçek piyasada da yapabilirsiniz. İnanın tahmin ettiğinizden daha kolay. Teşekkürler, yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan paylaşmayı unutmayın. LKMNH Hissesi analizi bitti.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

8 Comments on “Açıklamalı Teknik Analiz: LKMNH Hissesi”

 1. Bilgileriniz için teşekkür ediyorum. Sizdeki tradingview pro edition mı? Çünkü grafikte farklılıklar var. Ücretsiz versiyonda haftalık grafikte 22.01.2018 deki zirvesi 8.07 ve kapanış 7.60 gözüküyor. Başka yerden baktım böyle değil sizdeki gibi. Başka grafiklerde de karşılaştığımı hatırlıyorum.

  1. Selamlar. Bendeki pro edition ancak yine de rakamlarda farklılık olmaz. Siz yüksek ihtimal temettü,bedelsiz,bedelli bölünmelerden sonra grafiği düzelt butonunu kullanmıyorsunuz. Ekranın en altında ADJ – DÜZENLE tuşu olacak. Ona tıklayın, düzelecektir. Düzelmezse benimle twitter’dan irtibata geçin, çözelim. @borsaninizinden hesabım.

 2. Merhabalar

  Sitenizi yeni keşfettim ve çok begendim. Sürekli takip etmeye çalışıyorum çünkü basit ve etkili anlatıyorsunuz. Elinize sağlık. Lütfen kesmeyin bırakmayın ve bu güzel anlatimlariniza devam edin. Teknik analiz konusunda gerçekten faydalanmak ve yeni, farklı ve doyurucu bilgiler edinmek istiyorum. İçimdeki analiz tutkusunu sizin yazılarınızla beslemek, geliştirmek istiyorum. Tekrar tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Yazıda geçen “#lkmnh grafiğini tradingview’in geçmişe gitme özelliğiyle 3 Kasım 2018 haftasına aldım. ” kısmındaki tarih sanırım 3 kasım değil, 3 aralık olması gerekiyor.

 4. Çok güzel açıklayıcı olmuş, elinize sağlık.
  Tüm yazıları okumayı düşünüyorum sırayla gidiyorum 🙂
  Teknik eğitim almış olsam bile piyasada görmüş geçirmiş birisiniz 8 yıldı sanırım. Ve herkesin birbirinden alacağı şeyler vardır illa ki.
  Kolay gelsin! Sevgiler, saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir