Yüksek Enflasyon Ortamında Traderlık

%title

Dostlarım, herkese selam. Malum, uzun zamandır bir paylaşım yapmıyordum. Ralli revaheti bir yandan, Kasım ayı boyuna devam eden yüksek enflasyon ortamı ve 23 Kasım ekonomik krizi bir yandan, iyice atalete kapıldık. Bu şartlar altında oturup bir şeyler üretmek, yazı yazmak, kafa patlatmak her zaman mümkün olmuyor ne yazık ki. Ancak, biraz kendimi toparlayıp, bir şeyler yazmak istedim.

Biliyorsunuz, Ekim’den itibaren hepimiz iyi kötü rallinin içerisindeydik. Rallinin fitilini, yükselişin nereden ve hangi teknik gerekçelerle başladığını, 4 Ekim’de sitede paylaştığım ŞU YAZIDA bulabilirsiniz. Bu ralli dönemi boyunca, Atölye grubumuza özel Telegram kanalımızda mesajlaştığım bir çok kişi kasasını 2’ye 3’e katladığını söylüyor. Bu çok sevindirici. Ancak bir yandan da, yukarıda bahsettiğim gibi, ne yazık ki ülkedeki yüksek enflasyona karşı savaşıyoruz. Üstelik bu yüksek enflasyon denen şeytan çok çok güçlü ve mermisi hiç bitmiyor.

Dolayısıyla, Kazançlarınızı dolar bazlı hesapladığınızda ya kafa kafaya ya da düşük kazançlar elde etmiş oluyorsunuz. Dolar karşısında kasasını, TL’nin değer kaybından daha fazla büyüten sayısı az. Bu pek tabi üzücü ancak beni yakın takip ediyorsanız, buna karşı az çok önlem almışsınızdır diye düşünüyorum. Biraz bununla ilgili gevezelik yapacağım şimdi. Cevabını arayacağımız ana soru şu: “bu kasıtlı fakirleştirmede ve yüksek enflasyon projesinde, elimizdeki birikimleri nasıl koruyacağız, trade ederek nasıl enflasyondan daha fazla gelir elde edeceğiz?”

Öncelikle, bu enflasyon kıskacında, elinizdeki paranın kaldıracını kullanmanız neredeyse zaruri hale geldi. Yani, VIOP’a şimdiye kadar mesafeli duran herkesin yavaş yavaş VIOP tarafına gelmesi ve kendini ısındırması gerekiyor. Herkesin, tüm Küçük Yatırımcıyı bilinçsizce korkuttuğu bir ortam VIOP. Yapamayan, anlamayan, beceremeyen dönüp “kimse yapamaz” diyor. Halbuki, VIOP demek bilinçli bir şekilde yapıldığında bir hazine demek. Herkes “kaldıraçlı piyasa, aman dikkat” diyor ama kimse tüm kaldıracı kullanmak zorunda olmadığınızı söylemiyor. Siz gidip, pozisyon büyüklüğünü ayarlayarak 1’e 3 veya 1’e 4 kaldıraç şeklinde işlem yapabilirsiniz. İlla size sunulan kaldıracın tamamını kullanmak şartı yok. Bunu unutmayın.

Bir örnek verirsek, elinizde 100.000TL varsa, gerekli ayarlamaları yaparak, 300.000TL’lik pozisyon açabilirsiniz. Bu 1’e 3 kaldıraç kullanmanız anlamına geliyor. Toplam kasada %10 kazandığınızda, ana paranızdan %30 kazanmış olursunuz (tam tersi de vardır tabi). Bunu hesaba katın. VIOP, ekstra bir risk yönetimi gerektiren bir alandır. Kafa göz dalmayın, ancak araştırırsanız bir hazineye doğru kapı açabilirsiniz, bunu da unutmayın.

(Bu arada, VIOP ile ilgili bir eğitim hazırlıyorum ancak ben hazırlayana kadar zaten ortalık sakinleşir, o yüzden size önerim sitemizdeki 3 yazıyı okumanız, bol bol araştırmanız, mümkünse Atölye’ye gelip VIOP grubuna dahil olmanız.)

Ek olarak, artık her portföyde mutlaka 2 veya 3 kaldıraçlı USDTRY bulunmalı. Ben 3 Kasım’dan beri taşıyorum, bozmayı da düşünmüyorum. ilgili Tweetleri hatırlayacaksınızdır, aşağıdaki şekildeydi:

Enflasyon Mücadelemiz
Enflasyon Mücadelemiz

Artık USDTRY kontratı bir TRADE enstrümanı değildir. Sizin için bir “hedge” mekanizmasıdır. Dolayısıyla mutlaka portföylerde %25-%30 payında bulunmalı ve hep yeni vadeye taşınmalı. Aralıkta faiz indirileceği neredeyse kesin. O yüzden USDTRY’nin üst sınırı belirsiz. Tek olasılık, 26 Kasım’da Osman Kavalanın serbest bırakılma ihtimali. O zaman dolar biraz düşebilir. Oradan da toplama fırsatı olacaktır. Onu takip etmenizi öneririm.

Enflasyon, Enflasyon Diyoruz ama Nedir Bu Enflasyon?

Wikipedia’daki Enflasyon Başlığını Okumak İçin Tıklayın!

Onun dışında, ben bizim endekste ve hisselerde enflasyon rallisi diye adlandırdığımız (illa bir isim koymak gerekirse bunu demiştik) rallinin devam edeceğini düşünüyorum. Cesaretli olun, korkmadan pozisyon alın ve pozisyon taşıyın. Bu tarz trade fırsatları ayda yılda 1 gelir. Ekim başlarında hatırlarsanız “cesaretli olun, agresif olun” demiştim. Çok kişi de kullandı bu öneriyi. Halen devam ediyorum, cesaretli olun ve ralliyi maksimum faydayla sürmeye çalışın.

Ülke yeni bir virajdan geçiyor, sonu mutlaka aydınlık olacaktır, neler atlatmadık. Ama bu aşamada önce kafa sağlığınızı, sonra cüzdanınızı koruyun. Her kriz içerisinde çeşitli fırsatlar barındırıyor. Bu fırsatlardan bazıları bizim için de vardır ve yüksektir. Bunları keşfetmeye çalışın.

Enflasyonla Mücadelede Döviz Limanı

Ek olarak, belirtmeden geçemeyeceğim, lütfen trade ettiğiniz marketleri çeşitlendirmeyi unutmayın. Mesela tüm bu Dolar atağı karşısında, tüm süreçte kripto marketinde trade eden biri, TL’nin hiç bir değersizleşmesine maruz kalmamıştır. Çünkü ana olarak USDT, yani Tether, yani bir nevi DOLAR trade ediyordur. Kasası Dolardır. O yüzden, mutlaka paranızın bir kısmı da bence kripto piyasasında olmalı.

Bu aralar, malumunuz, çok paylaşım modunda değilim, kimse değil. O yüzden, arada bazı gecikmeler olacaktır, maruz görünüz. Herkese bol kazançlar. Tüm bu badireleri atlattığımızda, “ne günlerdi ama” deyip karşılıklı biralarımızı tokuşturacağız, merak etmeyin. Görüşmek üzere.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “Yüksek Enflasyon Ortamında Traderlık”

  1. Teşekkür ederim İbrahim bey. Yazılarınızdan oldukça faydalanıyorum. Emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir