Borsa Yükselecek mi? 4 Ekim 2021 Haftası Değerlendirmesi

%title

Dostlar selam. Uzun zamandır bir endeks analizi yapmıyordum. Bu ortamda endeks analizi yapmak mayınlı tarlada yürümek gibi bir şey, ancak çizgimizi bozmayalım, iyi günde burada olan, kötü günde ortadan kaybolan höstad tayfadan olmayalım, gördüğümüzü yazalım. Borsa yükselecek mi, borsa düşecek mi bir masaya yatıralım. Başlıyorum.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, endeks ile ilgili olumluyum. Evet yurt dışı sıkıntılı, market yapısı bearish. Özellikle SP500’de sorunlu ancak ben yabancı endekslerin baskısına ve bozulma ihtimaline rağmen, genel olarak olumlu ayrışma ihtimalimizin olduğunu düşünüyorum. Endeksle ilgili stratejimi de bu bullish senaryoya göre çizeceğim. Şimdi bu görüşümün teknik gerekçelerini sıralayayım. Endeksi kabaca bu şekilde takip ediyorum. Bu bizim BIST100, yani, nam-ı diğer XU100 endeksi. İyice incelemenizi rica ederim.

Borsa yükselecek mi?
Borsa yükselecek mi?

Endeksimiz, Mart 2021’den, yani Naci Ağbal’ın görevden alınışındaki sert düşüşten beri çeşitli dalgalarla (ağırlıklı bullish dalgalar) ilerledi ve şu an geldiği yerde artık buna bir yükselen takoz formasyonu diyebiliriz. Fiyat gördüğünüz gibi bu takozun en altında ve yaklaşık 10 gündür bu takozu aşağı doğru tam olarak kıramadı. Üstüne 27 Temmuzda (A noktası) başlayan ve 1.470’leri geçemediği 2 Ekim’e kadar gördüğümüz yükselişin 0.76 Fibo düzeltmesi de takozun dibine denk gelmekte.

Alt zaman dilimlerine bakıldığında, bu sarı ile işaretlediğim 10 günlük konsolidasyon bölgesi tanım olarak “dip çalışması” tanımına uyuyor. Dip çalışması nedir? Konsolidasyondan farkı nedir?

Borsa yükselecek mi?
Borsa yükselecek mi?

Dip çalışması, dalgaların dengesizleştiği, yeni yüksek tepe ve yeni yüksek dip tarzı oluşumlardan ziyade yeni yüksek tepe-yeni düşük dip gibi dengesiz dalgaların oluştuğu, tam dikdörtgen olmayan, ayı ile boğanın savaşının devam ettiği bölgelerdir, en kaba tanımıyla. Burada genelde yine düşük zaman dilimlerinde çeşitli formasyonlar oluşabilir. Bu sarı bölgeye de alt zaman dilimlerinde bakarsanız çeşitli formasyonlar (çok çok düzenli olmasa da) göreceksiniz.

Özetle, fikrimce, bu bölge, yukarı doğru bir atak için gerekli gücün toplandığı, yukarı ataklarla arzın temizlendiği ve talebin biriktiği bölge bence. Şimdi Bir de diğer önemli endeksimiz olan #XU030‘a, yani BİST30’a bakalım, buyrun inceleyin:

Borsa yükselecek mi?
Borsa yükselecek mi?

Burada, fiyatın son yükseliş kanalı bir kaç farklı şekilde çizilebiliyor. Benim için en sağlıklısı, dipten maksimum temaslı bu yeşil kanal. Gördüğünüz gibi, burada da fiyat bir yükselen kanalın dibinde, AB dalgasının fibo 0.76’sında bir dip çalışması yapmış. XU030’un son iki günlük mumu, XU100’e göre daha agresif. Hacmi de daha yüksek. Ek olarak burada farklı bir detay da var. Düşen onayı şeklinde işaretlediğim yer, en tepeden, zirveden gelen en geniş düşen trendin onayı. Fiyat oraya gelip, oradan onay almış görüntüsü mevcut.

Ancak, XU100’de çok altında kaldığımız pandemi trendi, XU030’da halen önümüzde engel. O trendi de kırmızı ile çizdim. O engele paralel aynı yerlerde çeşitli H.O. engelleri de var. Bu engeller mevzusuna sonra geleceğiz, şimdilik endeksimizin DOLAR BAZLI grafiğiyle devam edelim. Endeks, dolar bazlı şekilde böyle gözüküyor. Dibi bir kaç ihlalli şekilde ancak yine de gayet iyi gözüken bir yükselen kanal. Fiyat da yaklaşık Mart ayı sonundan beri yatay konsolidasyonda.Yine trendin en dibindeyiz, inceleyiniz:

Borsa yükselecek mi?
Borsa yükselecek mi?

Dolar bazlı endeks grafiğimizin günlük görüntüsü de aşağıdaik gibi. Uzunca bir süredir içerisinde dolaştığı dikdörtgen konsolidasyon bölgesinin en dibindeyiz, Cuma günü zayıf da olsa bir tepki vermiş gözüküyoruz.

Borsa yükselecek mi?
Borsa yükselecek mi?

Gördüğünüz gibi, hem TL bazlı, hem DOLAR bazlı grafiklerimiz diplerde ve tepki vermeye uygun yerlerde. Yine de, çok rahat bir şekilde “ralli başlıyor” diyemiyorum. Neden? Çünkü özellikle XU100 ve XU030 TL grafiklerinde gördüğünüz üzere, fiyatın önünde çok önemli dirençler var (XU100 için 1.420, XU030 için 1.530). Üstüne, benim en çok korktuğum mevzu, 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların hemen hemen hepsi aynı bölgede birikmiş.

Tüm bunların üstüne bir de bearish bir dalga yapısına bürünmüş yabancı piyasalar, artık yabancı marketler için her yükselişin bir “sell the rallies” yükselişi olması, kırılgan ortam işi çok da kolay bir hale getirmiyor.

Toparlayalım, Borsa Yükselecek mi, Düşecek mi?

Toparlamak gerekirse, kendi borsamız için fiyat şu an yukarı doğru risk alınabilecek güzel bölgelerde. Her grafikte neredeyse dipteyiz ve dip oluşumlarımız mevcut. Risk ise, stop seviyesi çok yakın olduğu için gayet yönetilebilir. Dip oluşumunun altında oluşacak bir mum kapanışı beni direkt olarak oyun dışına çıkartabilir. Böylece, düşük bir riskle, yukarı doğru iyi bir dalga yakalanabilir. Ancak, tekrar ediyorum, yükseleceksek de tereyağından kıl çeker gibi olmayacak. 2 ileri 1 geri şeklinde yükselme ihtimalimiz daha yüksek. Dolayısıyla, eğer yukarı doğru pozisyon alacaksanız, atınıza iyi tutunun derim. Yorumum bu şekilde, önümüzdeki hafta için olumluyum ve long pozisyonlarıma bir kaç pozisyon daha ekleyeceğim. Spotta da mal alacağım.

Dikkat, ortam çok kaygan, beni dinlerseniz para kaybedebilirsiniz. O yüzden lütfen kendi analizinizi yapıp kendi kararınızı verin derim. Herkese iyi hafta sonları, görüşmek üzere, saygılar, sevgiler.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir