Borsadan Para Kazanılır mı? 2021 İlk 6 Ay Performansı

%title

Dostlar herkese merhaba. Bugün, muhtemelen daha önce Twitter Borsa camiasında kimsenin yapmadığı bir şey yapacağım ve borsadan para kazanılır mı sorusunun cevabını direkt olarak buradan yayınlayacağım. Bunu gelenekselleştireceğim. 6 aylık zaman dilimlerinde kar-zarar tablomu direkt aracı kurum ekranlarından paylaşacağım ve bunu her 6 ayda bir tekrarlayacağım. İsteyene detaylı rapor şeklinde de göndereceğim. Kar veya zarar fark etmez, tüm performansımı sizlerle paylaşacağım.

Bunu neden yapıyorum? Neden eskiden borsadan para kazanılır mı sorusunu çok umursamıyordum da, şimdi bu borsadan para kazanılır mı sorusu daha önemli hale geldi? Biraz bundan bahsedeyim ve sonra detaylara girelim.

Bunu şimdi yapıyor ve gelecekte geleneksel olarak yapacak olmamın amacı, kurduğum eğitim sitesinin, Borsanın İzinden Atölye’nin üzerime yüklediği sorumluluktandır. Eskiden tek başımaydım, kimseye sorumluluğum yoktu. Şimdi artık Atölye’de onlarca kişiye eğitim satıyorum, onlarca kişi bana güveniyor ve para yatırıyor. Trade işinden gerçekten para kazanılabileceğini ve benim kendi yöntemimle aktif olarak para kazandığımı sizlere göstermek artık benim ve şirketim için bir zorunluluk. Ayrıca benim için bir vicdan meselesi.

Yani, eğer “bu işten düzenli para kazanılabiliyor arkadaşlar, alın bu da eğitimim” diyorsam, bunu sizlere kanıtlamakla mükellefim. Yoksa diğer ortalama eğitim satanlardan ne farkım kalır? Hayal satmıyorum diyorsam, kazancımın reel verilerini de masaya koymalıyım. Bunu yaparak, aynı zamanda, “borsadan para kazanıyorsan neden eğitim satıyorsun ki” diyen vizyonu küçüklere de bir cevap vermiş olacağım. Şimdi hikayeye başlamadan önce iki yazımı okumanızı rica edeceğim.

Birincisi, son zamanlarda herkesin teknik analiz eğitimi verdiği ortamda bizim ATÖLYE’nin ve benim ne farkım var, neden diğerlerinden daha iddialıyım ve neden Atölye’min arkasındayım onu yazdığım şu yazıyı okuyunuz:

İkincisi, 2020 yılının komple muhasebesini yaptığım ve benim için çok önemli kriterleri takip ettiğim, trade sistemimle ilgili performans datalarını paylaştığım şu yazıyı okuyun lütfen.

Borsadan Para Kazanılır mı Sorusunu Cevaplayalım

Şimdi, zincirin detaylarına girelim yavaştan. Bundan sonra, Borsanın İzinden İbrahim olarak ve Atölye’nin sorumluluğunda sizlere her 6 ayda bir kar-zarar tablosunu paylaşacağım. Ek olarak, yıl sonlarında ise biten yılın komple muhasebesini paylaşacağım. İlk olarak, 2021 yılının ilk ay ayının performansını paylaşayım. Bunu 2 farklı başlık altında detaylandıracağım. VIOP ve SPOT. Bir de kriptoyu eklemek istiyorum ancak BTCTürk’ün kar-zarar kısmı kötü çalışıyor, doğru veri vermiyor. Kripto kısmına ayrı bir formül düşüneceğim.

VIOP ile başlayalım. Aracı kurum olarak kullandığım firmanın internet şubesine girdim. Tarih olarak aşağıda gördüğünüz gibi 01.01.2021’den, 15.06.2021’e kadar olan süreci seçtim.

Borsadan para kazanılır mı?
Borsadan para kazanılır mı?

Bu ekranın en altına gidiyorum ve tablonun genel özetini paylaşıyorum. Gördüğünüz gibi, VIOP’taki tüm işlemlerimden ilk 6 ayda, yıl başından bugüne kadar 332.172TL kazanmışım. Ek olarak 17.870 Faiz geliri, 11.929 komisyon gideri var. Dip toplamdaki kazancım ise 338.113TL.

Borsadan para kazanılır mı?
Borsadan para kazanılır mı?

Dediğim gibi, isteyene detaylarıyla birlikte işlemleri de paylaşayabilirim. Ben olsam, eğitim alacağım kişinin veya şirketin aynı bu şekilde geriye doğru detaylı performansını mutlaka isterdim. Şimdi devam ediyorum, SPOT tarafa bakalım bir de. Yine, aracı kurumumun online web şubesine girip hisse başlığı altında gerçekleşen işlemler kısmına giriyorum. Tarihi 01.01.2021-15.06.2021 arası olarak belirleyip raporu çalıştırıyorum.

Borsadan para kazanılır mı?
Borsadan para kazanılır mı?

En dibe ilerleyip rapor özetini sizlerle paylaşıyorum. Gördüğünüz gibi, 2021 yılının Ocak 1’inden itibaren toplamda 3.640.908TL’lik hisse senedi alıp, aynı hisse senetlerini 4.015.172TL karşılığında satmışım. Böylece 374.264TL kazanç sağlamışım. (Bu alış ve satış TL’si İŞLEM HACMİDİR, KASA RAKAMI DEĞİLDİR. ELİNİZDEKİ 100.000TL İLE 4 DEFA HİSSE ALIP, 4 DEFA SATARSANIZ, 800.000TL HACİM YAPMIŞ OLURSUNUZ, KAZANÇ ORANINI HESAPLARKEN BUNU UNUTMAYIN!)

Borsadan para kazanılır mı?
Borsadan para kazanılır mı?

Yine, isteyene, en azından eğitimi alacaklara detaylı bir şekilde rapor gönderebilirim. Kripto işinden de yılın başından beri 180binküsur kazanmışım. Bunun excel’i var benim takip ettiğim ancak aracı kurumun raporlama ekranı yok. Bunu da isteyene farklı bir formül düşüneceğiz.

Gördüğünüz gibi, yılın ilk ayında kendi adıma iyi bir performans sergiledim. Önceki yıllarda da artı kapatmadığım bir 6 aylık dönem hiç olmadı. Ancak bu ilk 6 ay benim için biraz daha farklıydı. Neden? Çünkü, geçen yıl sonu aldığım ve detaylarını yine sizlerle paylaştığım bir kararla, portföyümün tamamını trading’e kaydırıp, kazandığım parayı da, eskisinden farklı olarak, içeride tutup kasayı büyütmeyi amaçlamıştım.

Eskiden, trade sermayemin yanında, altın, döviz, fon gibi farklı portföy dengeleyici başlıklarım da vardı. Onların hepsini trade kasasına dahil ettim. Ek olarak, eskiden kazandığımı çeker, kaybettiğimi tamamlardım. Şimdi kazandığımı da içeride tutup kasayı besledim.

Özetle, ilk 6 ayın muhasebesi benim için bayağı başarılı geçti. Umarım sizler için de böyledir. 2021’in kalan 6 ayı için de aynı performansı sergileyip, 2022’nin Ocak ayında hem son 6 ayı hem de genel 2021’i masaya yatırıp bir muhasebe yaparız.

Bir sonraki raporlamada görüşmek üzere. Bu yazıyı Borsanın İzinden Atölye’nin sayfasına da sabitleyeceğim ki Atölye’den eğitim almaya niyetlenen dostlar en azından reelde aktif şekilde işlem yapıp para kazanan birinden eğitim aldıklarına emin olsunlar. Sağlıcakla kalın, herkese iyi hafta sonları, kendinize iyi bakın, bol kazançlar, dolu dolu günler diliyorum.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

5 Comments on “Borsadan Para Kazanılır mı? 2021 İlk 6 Ay Performansı”

  1. İbrahim hocam, muhasebesel olarak ok.
    Peki trade journal olarak da paylaşır mısın, bize faydalı olacak kısmı bence orası.

    Yoksa kazandığın helal olsun, sağlıkla afiyetle harca gözümüz yok 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir