Borsadan Para Kazanmak: 2020 Trade Muhasebesi

Dostlarım, herkese iyi akşamlar. 2020’nin neredeyse sonuna geldik. Öyle bir yıldı ki, kamyon oldu, üzerimizden geçti desek yeri. Virüs, eve kapanmalar, ekonomik kriz, deprem derken dizlerimizin üzerine çöktük kaldık. Planlar ertelendi, işler aksadı. Sonuçta yaşanması gerekiyordu, yaşadık, bitti. Şimdi her yıl olduğu gibi, 2020’yi de masaya yatırma zamanı. 2020 yılında borsadan para kazanmak mümkün oldu mu? Diğer hedeflediğim konularda neredeyim? İlerlemem ne durumda?

Her yıl sonu, kendim için önemli gördüğüm konu başlıklarında, biten yılı masaya yatırıyorum. Sessiz bir odada, kağıt, kalem ve ilgili notlarla yapıyorum bunu. Trade, Kültür/Sanat, Gezi, Projeler vesaire.Hepsi için ayrı ayrı seanslar yapıyorum. Çok yararını gördüm, sizlere de öneririm. Şimdi, hepsini yazmayacağım ama, geçen yaptığım sessiz oda Trade seansından sonra bazı kararlar aldım. Bu kararları paylaşacağım sizlerle. “Bana ne ya senin kararlarından?” demeyin hemen. Burada kararlardan ziyade, kararlara gidiş yolum, işi ele alışım önemli. Yani “siz de bu kararlar uygulayın” demek istemiyorum ama, “siz de 2020 Trade Yılınızı masaya yatırın” diyorum.

Evet, şimdi, 2020’nin manzarasını anlatacağım sizlere ve borsadan para kazanmak konusuna da değineceğim biraz. Bunu yapabilmek için, önce işlem günlüğümü karşıma alıp dataları ince ince filtreledim ve tablolar haline getirdim. Önce bu tabloların üzerinden gidelim, sonra aldığım kararları sizlerle paylaşacağım. Spot piyasayla başlıyorum. Spot piyasada 2020 performansımın tüm detayları aşağıdaki gibi. Toplam 66 işlem yapmışım. %65’i kazançla kapanmış. İşlem başı 5.290TL kazanmışım. Kazananı elimde ortalama 4 hafta tutmuşum.

borsadan para kazanmak
borsadan para kazanmak

Riske ettiğim her 100 lira için, 262 lira kazanmışım. İşlemlerimin 23’ü kayıpla sonuçlanmış. İşlem başı ortalama 2.021 lira kaybetmişim. Zarardaki işlemi çok taşımadan, ortalama 11 günde kapatmışım. Bir şirket işlettiğimi düşünürsek, Trade şirketimin SPOT PİYASA departmanı toplam 227.470TL ciro yapmış. 46.483TL işletme giderine yazmışız. Şirketimi dipte net karı 180.987TL olmuş. Bu rakamlar dip toplamda trade geçmişimin en iyi rakamları. Dolayısıyla, 2020’de şirketimin SPOT departmanı mükemmel iş çıkarmış. Ne yapıyorsam aynısını yapmaya, bir iki revizeyle devam edeceğim. Ancak, şirketimin VIOP departmanında, özellikle de SHORT bölümüne bakan kısımda sıkıntılar mevcut. Şimdi onu konuşalım.

Borsadan Para Kazanmak: VIOP

VIOP departmanı, Short bölümünde rakamların tablosu aşağıdaki gibi. 24 işlemin sadece 9’u karlı. 15’i zararda. Her işlemden ortalama 9.390TL kar etsem de, kayıp yazan işlem sayısı o kadar fazla ki, dipte şirketimin VIOP Short departmanı 18.373TL para kaybetmiş. Borsadan para kazanmak bu tarafta mümkün olmamış.

borsadan para kazanmak
borsadan para kazanmak

Departman resmen hem zamanımdan, hem enerjimden çalıyor. Üstüne, zararlı pozisyonlarla motivasyonumu bozuyor ve iyi giden taraflara odaklanmamı engelliyor. Short tarafındaki manzaraya kıyasla, Long tarafı biraz daha iyi gibi. VIOP Long tablosu aşağıdaki gibi. 31 işlem var. İşlemlerin %61’i para kazanmış. Ortalama işlem başı 2.943TL kazanç. Kayıp Kazanç oranı 1,58. Buranın net karı 35.009TL olmuş. Kötü değil, akmasa da damlamış yani. Borsadan para kazanmak bu tarafta mümkün olmuş.

borsadan para kazanmak
borsadan para kazanmak

Bir kaç farklı tablo daha var ama asıl mevzu bu tablolarda dolaştığı için, bunlar yeterli. Şimdi bu tablolardan yola çıkarak ve de diğer başka tecrübelerimi de ekleyerek, 2021’de almış olduğum yeni trade kararlarımı paylaşayım sizlerle:

Şirketimin VIOP Short tarafını kapatıyorum. Net 🙂 2021’de hiç VIOP short işlemi yapmayacağım. Bu departman ne para kazandırıyor, ne bana bir katkısı var. Tam tersi, odaklanmamı bozuyor, enerjimi alıyor ve asıl kazançlı tarafa harcamam gereken ilgiyi kemiriyor. Üstelik, aldığım short pozisyonlar beni piyasanın veya hisselerin düşmesi gerektiğine de şartlandırıyor. Dolayısıyla, spotta veya viop longta oluşan fırsatları, sırf elimde short var diye zaman zaman kaçırıyorum. Tablolardan gözüktüğü gibi de, para kaybediyorum. (Gelecekten güncelleme, 2021’in ilk 3 ay değerlendirmesinde VIOP short departmanını tekrar açtım)

Özetle, VIOP short departmanının kapıya 2021 için zinciri vurdum. Borsadan para kazanmak VIOP Short tarafında mümkün değilse, bu departmanı tutmanın anlamı yok. VIOP Long işlemlerine devam edeceğim ama orada da farklı bir kaç stratejim var. Sadece HİSSE long taşıyacağım. Endeks, USDTRY ve XAUUSD işlemi (short veya long) yapmayacağım. VIOP’a sabit bir miktar para ayıracağım. Portföy oluştururken kırmızı liste içerisindeki kağıtların VIOP’ta sözleşmeleri varsa, alımı pozisyon büyüklüğü kuralları dahilinde oradan yapacağım. VIOP’ta sözleşmesi olmayanları ise normal spottan alacağım.

2021 yılında spot piyasaya ayırdığım tutarı 300.000TL’ye, VIOP’a da ayırdığım parayı 100.000TL’ye çıkardım. VIOP’taki 100.000TL’yi 1’e 3 kaldıraca denk gelecek şekilde yöneteceğim. Yani herhangi bir zamanda, piyasada 600.000TL’lik bir portföyüm olacak.

Aldığım bir diğer karar, artık portföyümü Cuma günü, saat 16.00-17.00 civarı alacağım. Yani Pazartesi sabah alma hikayesi bitti. Sıkı takip edenlerin bildiği gibi, hafta sonu yaptığım analizlerden sonra Pazartesi sabah alım yapıyordum. Ancak hafta sonu radara hep güçlü hisseler takıldığı için, ekstra bir şey yaşanmazsa, bu hisseler Pazartesi sabah gapli yukarı açıyordu. Dolayısıyla, 2021’de bu gapli yukarı açılışları da kazanca dahil etme adına, Cuma günü alım yapacağım. Cuma günü bir iki saat haftalık grafik inceleme, radara takılanlardan da kapanışa son 1 saat kala alım. Olay bu. Bunun daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Zaten 2021 sonunda da aynı bu tarz bir analiz yaparsak, görürüz faydasını, zararını. Devam.

2020 Trade’lerimi analiz ettiğimde, “kritik yerlerde günlüğe geçme” hikayesinin dip toplamda faydadan çok zarar verdiğini gördüm. Evet, bazen erken uyarı sistemi çalışmış, zamanında çıkmışım. Ama kalsaydım kazanacağım, panik olup çıkınca kaybettiğimden daha fazla. Dolayısıyla, artık ne olursa olsun HAFTALIK grafik bakacağım. Daha doğrusu, bakmaya çalışacağım. Biliyorsunuz, siz ne kadar hayal ederseniz edin, piyasanın içinde birileri olarak çeşitli tuzaklara düşüyoruz. En azından bu günlük kararları minimuma indirmeye çalışacağım. Evet, haftalık grafik hantal, hızlı tepki vermiyor, yeterince çevik değil, herkese uygun değil. Ancak bana uygun. Hantal da olsa, daha kazançlı olduğunu datalarla gördüm. Ben böyle iyiyim, sizi bilmem 🙂

2021’de yurt dışı hisse senedi piyasasına biraz daha ağırlık vereceğim. Bildiğiniz gibi, Interactive Brokers’a yaklaşık 1.500$ gönderip ilk işlemlerime başladım. Yavaş yavaş ısınıyorum. Bir iki ay içerisinde oradaki bakiyemi daha da çok arttırmayı planlıyorum. Yine 2021’de, “trend neredeyse, ben oradayım” mottosu çerçevesinde BITCOIN dışındaki major coinlerde de fırsatlar kovalayacağım. Burada da yalnızca LONG tarafından bakacağım. Short yok. Bunun için BTCTurk şimdilik yeterli gibi, oradan devam edeceğim.

2020 yılında başladığım, harika giden ancak sağlık sıkıntıları nedeniyle ara verdiğim Position Trade hikayesine 2021 yılında daha sıkı sarılacağım. Dev hareket yakalama amaçlı bu portföyü de Ocak’ın ilk haftasında oluşturmaya çalışacağım.

Evet, bir iki ufak tefek, “duymasanız da olur” kararları dışındaki ana kararlarım bu şekilde. 2020 şu ana kadarki en iyi performans yıllarımdan biriydi. Bana verdikleri, öğrettikleri için kendisine minnettarım. Aynı performansı ve daha fazlasını 2021’den de bekliyorum.

Zaman ayırdığınız, dinlediğiniz için teşekkürler. Ayrım gayrım yok, şov peşinde değilim, kazancım da, kaybım da sizledir, size açıktır. Kazanç kadar kayıp da normaldir, bunu bilin. Bu iş bir ego meselesi değil, bir gelişim, bir yetenek meselesidir. En başından beri samimiyetle buradayım, bu samimiyeti hissedenler var, biliyorum. Borsadan para kazanmak olayının gerçek olduğunu ve borsadan para kazanmak olayının yapılabilir olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Hepinize teşekkür ederim dostlar, daha güzel, daha mutlu, daha sağlıklı ve daha paralı günlerde buluşmak üzere, desteğinizi esirgemeyin benden.

Not: Bu trade muhasebesinin devamı niteliğindeki diğer yazıyı aşağıya bırakıyorum. Ziyaret edip okumanızı öneririm.

Borsadan Para Kazanılır mı? 2021 İlk 6 Ay Performansı

Okumak için Tıklayın!
Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

7 Comments on “Borsadan Para Kazanmak: 2020 Trade Muhasebesi”

 1. Merhaba ”Cuma günü bir iki saat haftalık grafik inceleme, radara takılanlardan da kapanışa son 1 saat kala alım. Olay bu. Bunun daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. ”

  Bu kararınızı alma sebebiniz olan ve yukarı gaplı açılış yapan kaç adet işleminiz oldu? Aynı şekilde almak istediğiniz ama pazartesi açılışta aşağı gaplı açılan hisseleriniz de oldu mu ?

  Yazılarınızın hepsini neredeyse okudum ve alt zaman dilimlerinin yarattığı stres etkisinden uzaklaşmak için sizin sayesinizde haftalık mumlar ile işlem almaya başladım. Hatta sizin istatikleriniz gibi istatistik de tutmaya da çoktan başlamıştım.

  Trend takipçisi olduğunuzu biliyorum ama Risk reward rationuzu hesapladığımda 1’e 2.5 çıkıyor .Geçmiş yıllarda bu oran hesaplamasını hiç yapmış mıydınız?

  İşlemlerinizin başarı oranı ise geçmiş yıllar da yüzde 50 üzerinde miydi ?Yüzde 65 gibi bir işlem başarı oranı haftalık mumlar sayesinde mi oldu yoksa geçmiş yıllarda alt zaman dilimlerinde aldığınız işlemlerde de bu başarı oranını yakaladınız mı ? Çok soru sordum hocam ama cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. twitterdaki sermaye miktarınızı ve kar getirilerinizi görünce risk reward ratio daha farklı çıkıyor hocam rakamlara takılmadan cevaplarsanız sevinirim.

 2. Yeniden merhaba :)) sizin 100k ile 4 hisse alarak 25 ‘er K ile işlem aldığınızı hatırlıyorum. Toplam 66 işlem yapmışsınız. Bu işlem sayısını artırmak mümkün müydü yoksa 1 sene boyunca haftalık mumlar ile yapılan analizlerinizde piyasanın size al verdiği hisse sayısı bu kadar mı oldu ?

  Bu soruyu sormamın amacı sizin işlemlerinizde %65 gibi bir başarı oranınız var ve işlem başına getiri oranınız anaparanızın yaklaşık %1,23 gibi bir oran çıkmakta. Eğer daha fazla işlem alabilseniz yıllık bazda anaparanıza getiri oranınız daha fazla olacaktı.66 işlemden daha fazlasını almak zorlama işlemler mi olacaktı ?

  Bu sene şirket sermayesinde artırımına gidip 300 k ya çıkmışsınız. Sisteminizde bir değişiklik olacak mı ,hisse sayınız artacak mı ?Değişiklik olacak ise portfoy yönetiminde nasıl bir yol izleyeceksiniz ?Cevaplar için şimdiden teşekkürler

 3. Merhaba, sizin gibi tüm senelik işlemlerimizi nasıl tablo haline dönüştürebiliriz? Bunun kolay bir yolu var mı?

 4. Hocam hisse taramayı nasıl yaptığınızı gerçek örnekler üzerinden göstereceğiniz bir yazı güzel olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir