Teknik Analiz Eğitimi Vermek Meselesi

%title

Herkese merhaba. Atölyemiz açılalı neredeyse 1 ay oldu. Bilmeyenler için söyleyeyim, Atölye, Borsanın İzinden çatısı altında profesyonel teknik analiz eğitimi verdiğimiz bir okul. Eğer haberiniz yoksa, şuraya tıklayarak Atölyemizin ana sayfasına girip biraz karıştırabilirsiniz. Şimdi, izninizle, biraz gevezelik yapacağım. Yaklaşık 3 yıldır devam eden Borsanın İzinden websitemize, bir de Atölye isimli bir yavru ekledik. Bu yavruyu doğururkenki amacımız hem ticari, hem de maneviydi. Ticari tarafını az çok biliyor ve anlıyorsunuz diye düşünüyorum, o yüzden oraya çok fazla değinmeyeceğim. Bu yazının konusu manevi tarafı olacak. Ne demek ‘manevi’ taraf?

Hep düşünüyorum, çok kişiye de bahsettim. Dedim ki, Atölyenin ortaya çıktığı dönem hem çok ideal, çok iyi bir dönem, hem de çeşitli sebeplerden dolayı çok kötü bir dönem. Önce kötüden bahsedeyim. Neden kötü bir dönem? Aslında, aklıyla görebilen bir çift göz gerekli açıklamaya ulaşmakta zorlanmayacaktır. Yardım edeyim.

Kötü bir dönem, çünkü borsamıza akın eden devasa bir yeni yatırımcı kitlesi, karşısında -neredeyse- yüzlerce “teknik analiz eğitimi” verdiğini iddia eden çok takipçili hesapla karşılaştı. Taleple Arz kol kola büyüdü. Ancak, talebin kalitesiz büyümesi, arzı da etkiledi. TL’nin hızla değer kaybetmesinden dolayı canhıraş şekilde parasını korumayı ve büyütmeyi amaçlayan yeni yatırımcılar, Twitter’a gelir gelmez önlerine kim geldiyse takip etmeye başladı. İyiyle kötüyü ayırt edecek kıvamda olmadıkları için, kötü de iyiyle birlikte büyüdü.

Birden popüler olan ve binlerce yeni takipçiye erişen bu arkadaşlar da, altyapıları var mı, kaç yıldır bu işi yapıyorlar, yeterli tecrübeye sahipler mi, iyi bir eğitmen olabilecekler mi gibi çeşitli soruları pas geçip, teknik analiz eğitmenliğie soyundular. Yani, arz da, yani “teknik analiz eğitimi” verdiğini iddia eden bol takipçili hesaplar da kalitesiz büyüdü. Neyi nasıl yaptığını bilmeyen, bu işe başlayalı daha yıl olmamış, ukala, egosantrik, altyapısı ve yeterli tecrübesi olmayan bir sürü sözde “uzman” çıktı ortaya.

Bu iş sadece teknik analizi etkilemedi, temel analiz tarafı da bundan nasibini aldı. Kendisinden önce kimsenin VIX, DXY, SPX bilmediğini, Twitter aleminin kendisiyle aydınlandığını iddia eden birileri bile türedi. İşin kötüsü, hepsinin şakşakçısı da hazır. Belki de olayın en üzücü tarafı da bu aslında ama, bu başka bir yazının konusu.

teknik analiz eğitimi verdiğimiz Atölye
Teknik analiz eğitimi verdiğimiz Atölye

Hikayenin giriş ve gelişmesi bu. Peki sonuç? Sonuçta, artık 5.000 takipçisi olup da, teknik analiz eğitimi vermeyeni dövüyorlar. Kimi canlı trade diyor, kimi ücreti düşük tutuyor, kimi zaten bilinen formasyonlara isim verip “yersen” diye sürüyor, indikatör satan, robot satan. İyiyle kötüyü ayırmak ise, bu işe bilinçli bir şekilde başlamak ve iyi eğitim almak isteyenler için gittikçe zorlaşıyor. Peki ne olacak? Tabi ki bunun bazı kriterleri var. Kişinin üslubu, geçmişi, ürettikleri, grafikleri, paylaştıkları, yardımseverliği, yetkinliği, tecrübesi.

Atölye’de Neden İyi Bir Dönemde Teknik Analiz Eğitimi Vermeye Başladık?

İşte burada, yukarıda bahsettiğim mevzu devreye giriyor. Atölye’de neden iyi bir dönemde teknik analiz eğitimi vermeye başladık? Çünkü “iyisi, kötüsü hangisi ya bunun?” diyen birilerine piyasadaki en iyi cevaplardan birini veriyor. En azından iddiası bu yönde. Ha, baştan anlaşalım, demiyorum ki “bu eğitimi en iyi ben veririm”. Çok başarılı arkadaşlarımız da var, ancak bir elin parmaklarını geçmez. Dolayısıyla, eğer derli toplu bir teknik analiz eğitimi alıp, tamire iyi bir alet çantasıyla başlayacaksanız, en iyi alternatiflerden biri Atölye oldu.

Şu ana kadar hatrı sayılır sayıda öğrencimiz oldu, bir tane bile olumsuz geri bildirim almadım. Üstelik harika bir altyapı kurduk, teknik analiz eğitimi aldıktan sonra videolar hesabınızda aktif hale geliyor. Aynı anda, Telegram gruplarımıza da üye oluyorsunuz. Telegram gruplarımızda soru-cevaplar, piyasa yorumları, teknik analiz çizimleri, kriptolar, FX, hisse senetleri konuşuluyor. Oraya özel zincirler ve canlı yayınlar da var. Bana direkt oradan DM yoluyla soru veya grafik gönderebiliyorsunuz.

Yani, şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, bu teknik analiz eğitimi “al-izle-bitir” eğitimi değil. Bilakis, “al-izle-aileye katıl” eğitimi. Her zaman ayrıcalıklarından yararlanacağınız bir aileye dahil olmuş oluyorsunuz. Bunu, içeriyi görmeden anlamanız zor olsa da, anlatmaya çalıştım.

Peki ben kimim? Yani, “kardeşim, teknik analiz eğitimi arıyorsan, en iyilerinden biri benim eğitimim” diyebilecek ehliyeti nereden aldım? Bazılarınız belki “biz seni tanıyoruz hocam, gerek bile yok” diyecektir, ancak tanımayanlara da kısaca anlatayım. Yaklaşık 11 yıldır piyasaların içindeyim, Spot, Viop, FX ve Kripto olmak üzere her piyasada aktif işlem yapıyorum. Bazılarını sizlerle paylaşıyorum. 11 yıldır okumadığım kitap, izlemediğim video, girmediğim forum kalmadı. Öğrendiğim her teoriyi de piyasada pişirdim. Tüm tecrübelerimi yaklaşık 3 yıldır hem Borsanın İzinden websitesinde, hem de burada Twitter hesabımda paylaşıyorum. Herkese dokunmaya ve değiştirebildiklerimin hayatını değiştirmeye çalışıyorum.

Her trade tarzını denedim, Price Action ve Swing Trade’i harmanlayarak oluşturduğum şu anki sistemimi 6 yıldır kullanıyorum. 6 yıldır her yılı artı kapattım. İsteyen herkese, geriye doğru istediği herhangi bir yılın aracı kurum ekstresini de gönderebilirim. Eğitimle ilgili veya değil, fark etmez, DM her zaman açık. Yazın, sorun, eğitimi almak zorunda değilsiniz, elimden ne geliyorsa Türk Borsa Camiasının gelişmesi için yardıma hazırım.

Son bir iki kelam edip, mevzuyu bitireyim. Ziyadesiyle kişisel bir tweet zinciri oldu, affola. Şunu demeye çalışıyorum, eğer araba tamirini öğrenecekseniz, hiç araba tamir etmemiş bir akademisyenden değil, ömrü atölyede geçmiş bir ustadan öğrenin bu işi. Bir işi iki kişiden öğrenme imkanınız varsa, mutlaka batan, çıkan, tekrar batan, tekrar çıkan, bu işin nasıl olmayacağıyla ilgili 1000 tane yol keşfedebilmiş birilerinden öğrenin. Bildiği her şeyi potbori şeklinde üstünüze fırlatandan değil, rafine edip size sunandan öğrenin.

Bu işi “bakın bunu yazmıştık, bu da tavan olmuş yaa” diyen birinden değil de, size trader psikolojisini, risk/kasa yönetimini, trader bakış açısını, bu duruşu verebilen birinden öğrenin. Size hayal satmayandan öğrenin. Sizi madalyonun öteki yüzüne de hazırlayandan öğrenin.

Bu zinciri tabi ki Atölyemizi tanıtmak için yazıyorum ama, asıl mevzu manevi. Bu işe bu kadar para verecekseniz, eğitimi de sokaktan geçen ve hasbelkader takipçi yapmış, yazmayı, konuşmayı, anlatmayı bilmeyen, burası olmasa bir hiç olacak birilerinden almayın. Ben ve Atölyemiz sizi bu sürece hazırlama konusunda iyi bir aday, ancak yine de belirtmeden geçmeyeyim, siz eğitimi alsanız da, almasanız da buradayım. Ücretsiz, sorgusuz, sualsiz tecrübe aktarımına devam. DM her daim açık. Kimseye “eğitimi aldın mı, ona göre cevap yazacağım” demiyorum.

Sitemiz de büyüyor, gelişiyor. Tüm destekleriniz için teşekkürler dostlar.

Not: Yurt dışında iyi borsacıların, iyi teknik analistlerin aynı zamanda teknik analiz eğitimi vermeleri, Türkiye’deki kadar sıkıntılı karşılanmıyor. Hatta çoğunun bu eğitimi vermeleri isteniyor. Bunlardan biri Mark Minervini. Kendisi hem US Trading şampiyonu hem de harika bir eğitim sitesi var. Ziyaret edip ilham almak için tıklayın.

Atölyemize de göz atmak isterseniz buyrun: BORSANIN İZİNDEN ATÖLYE


Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir