VİOP’ta Faiz Geliri Nedir, Nasıl Hesaplanır?

%title

Dostlar, VİOP’ta nemalandırma konusu çok kafa karıştırıyor, çoğu kişi de mevzuyu bilmiyor. O yüzden biraz bundan bahsedeceğim. Desteğinizle birlikte ufak bir zincir yapıp, mevzuyu açıklığa kavuşturalım. Buyrunuz.

VİOP ile ilgili hem takipçilerime, hem de öğrencilerime söylediğimde en çok şaşırdıkları mevzu, VİOP hesabının aslında bir yandan da bir vadeli mevduat hesabı gibi çalışması mevzusu. Muhtemelen şu an, bu konuyu bilmeyen bazılarınız da “nasıl yani?” diyorsunuzdur. Anlatayım.

Aslında mevzu çok basit. VİOP, yani Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası sizin aracı kurumunuzun VİOP hesabınıza yatırdığınız parayı günlük olarak nemalandırıyor.

Peki, nemalandırma ne demek? Nemalandırma bir bakiyenin faiz geliri elde etmek üzere günlük olarak kullanılması demek.

Yani, VİOP hesabınızdaki para, Takasbank’ın Fon Yönetimi tarafından, mümkün olan en iyi şartlarda değerlendiriliyor. Paranız, durduğu yerde günlük faiz geliri kazanıyor. Şimdi biraz detaya inelim.

İşin güzel taraflarından biri şu: VİOP’tan günlük faiz geliri kazanmanız için paranızın BOŞTA KALMASI GEREKMİYOR. Yani, paranız pozisyonda olsa da, olmasa da, toplam bakiyeniz üzerinden faiz geliri elde ediyorsunuz.

Örnekle gidelim: Mesela 100.000TL’lik bir kasanız var, bunun 60.000TL’si, şu anda sürdürmekte olduğunuz pozisyonların teminatına ayrılmış. 40.000TL’si ise boşta. Siz bu örnekte 40.000TL üzerinden DEĞİL, TOPLAM 100.000TL üzerinden faiz kazanırsınız.

Yani, nemalandırma, VİOPtaki bakiyenizin pozisyonda olup olmadığından bağımsız, toplam bakiyeniz üzerinden gerçekleşir. Böylece, hem TRADE edip, hem de toplam kasanızı günlük olarak faizde değerlendirebilirsiniz.

Pozisyonunuzun endeks vadelide, pay vadelide veya gram altın, dolarTL, ons altın vadelide olup olmaması hiç fark etmez, bu günlük faiz açtığınız pozisyondan bağımsız olarak işler.

Biraz daha detaya girelim. Faiz geliriniz gün içinde saat 15:40’daki toplam tutar üzerinden hesaplanır ve bir gün sonra sabah, piyasa açılmadan, 09:00/09:30 arası hesabınıza yansır.

Yani, mesela o gün saat 16:00’da toplu bir para yatırdınız hesabınıza, o tutar o gün değil, bir sonraki gün değerlenir. Çünkü hesaptaki bakiyenin faiz geliri elde edeceği son saat 15:40’tır.

Faiz geliri sadece hafta içi günlere özgü değildir, hafta sonları da paranız faiz geliri kazanır. Pazartesi sabah 09:00/09:30 arası, CUMA-CUMARTESİ-PAZAR için üç günlük faiz geliri hesabınıza yatar.

Faiz oranını günlük olarak TAKASBANK Fon Yönetimi belirler, genelde TLREF’i referans alırlar. Brüt Faiz gelirinizden %6.25 TAKASBANK kesintisi, %5 vergi kesintisi yapılır.

Bir örnekle gidelim. VİOP hesabınızdaki toplam bakiye 100.000TL diyelim. Şu an Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı (TLREF) %43.47.

100.000TL’nin yıllık faizi bu hesaba göre 43.470TL yapıyor. Bunu 360’a bölersek (365’e değil 360’a bölünüyor), günlük faiz tutarı 120,75TL yapar.

Bu oran sizin BRÜT FAİZ GELİRİNİZDİR. Bundan %6.25 TAKASBANK kesintisi düşeceğiz. 120,75TL’nin %6.25’i 7,54 yapar. Yine 120,75TL’den %5 Stopaj keseceğiz, o da 6,04 yapar.

120,75TL’lik günlük brüt faizimizden sırayla bu tutarları düşersek, elimize günlük olarak 107,17TL geçiyor. Yani 100.000TL’ye günlük şu an için 107,17TL’lik faiz kazanıyoruz. Bu 360 günde 38.580TL yapar. Yıllık faiz de %38,58 civarlarına gelir.

%title

Tabi bu oran TAKASBANK’ın belirlediği oranlara göre değişiklik gösterebilir, ancak kabaca hesap bu şekildedir.

Faiz hassasiyetiniz varsa, aracı kurumunuzu arayarak VİOP hesabıma nemalandırma istemiyorum diyerek bu faiz gelirini durdurabilirsiniz. Ek olarak, son alınan kararla birlikte VİOP’ta 5.000TL altı hesaplara ne yazık ki nemalandırma yapılamıyor, onu da belirteyim.

Toparlamak gerekirse, VİOP ne yazık ki buradaki ortalama altı insanların size tanıttığı gibi yüksek risk içeren bir market değildir. VİOP’taki ana risk, sizin kontrol edemediğiniz iştahınızla asimetrik risk-getiri hedeflerinizdir.

“VİOP’a girmeyin, VİOP çok tehlikelidir, VİOPTA batarsınız” gibi ezbere, derinliği olmayan, sloganvari cümlelerden uzaklaşın ve VİOP’u anlamaya çalışın. Riskini yönetmeyi bilen herkes VİOP’tan çok çeşitli şekillerle faydalanabilir.

Borsanın İzinden BLOG’umuzda ücretsiz birçok VİOP dersi ve yazısı mevcut, şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ek olarak, Atölyemizde çok detaylı, sıfırdan, adım adım ilerleyebileceğiniz, yararlı bir VİOP eğitimim var, onu da şuraya tıklayarak inceleyebilirsiniz:

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir