Verimlilik Arttırıcı Bir Mind-Hack: Erken Kalkmak (ve Erkenciler’in Hikayesi)

%title

Başlıktaki İngilizce kullanımı için kusura bakmayınız, ancak mind-hack terimini çok basit ve kısa olmasına rağmen çok şeyler anlatabildiği için bu terimi çok seviyorum ve kullanmak istiyorum. Aslında direkt Türkçeye de çevrilebilir, belki bir “beyin-kısayolu” denilebilir veya “beyin-hızlandırıcı” filan da denebilir. Ancak gördüğünüz gibi, mind-hack terimini tam olarak karşılamıyor. O yüzden, mind-hack’i yazı boyunca bu İngilizce haliyle kullanacağım ve bu vesileyle size verimlilik arttırıcı önemli bir yöntemi paylaşacağım.

Çok uzun zamandır, yolunda gitmeyen veya yavaş ilerleyen işler için uyguladığım çok basit bir yol var. Herkes uyurken yaklaşık 1-2 saat erken kalkmak ve tüm dünya güne başlayana kadar, yani herkes uyurken, hedeflediğim konuyla ilgili bir şeyler çalışmak. Bunun psikolojik olarak bana çok yardımcı olduğunu gördüğümden beri, bunu sık sık tekrarlıyorum ve psikolojik desteğinin yanında, süreç hızlandırıcı tarafının da benim için kanıtlanmış olduğunu söyleyebilirim.

Herkes uyurken bir şeyler yapmak, diğerlerinin önüne geçmek veya yarıştaki farkı daha da açmak anlamına geldiği için beni çok iyi hissettiriyor ve bunu düşünerek çalıştığımda çok daha verimli ve odaklanmış bir şekilde çalışıyorum. Ben çalışırken diğerlerinin uyuduğunu düşünmek beni üstün hissettiriyor. Üstelik sabahın sessizliği de ciddi bir verimlilik artışı sağlıyor.

Bu o kadar kolay bir mind-hack ki, tek yapmanız gereken, her sabah uyandığınız saatten 1.5 saat daha erkene alarm kurmak ve aksatmadan, atlamadan uyanmak. Uyandığınızda bir kahve-çay eşliğinde yapacağınız konuya odaklanmak ve 1.5 saat boyunca kaytarmadan buna devam etmek.

Geçenlerde bu yöntemi, yine aksayan işleri toparlamak için yapmaya niyetlendiğimde, farklı olarak bir de Borsanın İzinden Twitter aracılığıyla kendi takipçi kitleme duyurdum. Belki katılmak isteyen, hayatını toparlamak isteyen, yapamadığı şeyleri yapmak isteyen, hayatına katma değer kazandırmak isteyenler olursa, birbirimizi motive eder, hep beraber erken kalkar çalışırız diye düşündüm.

Tweeti yazar yazmaz tahminimden çok daha fazla ilgi oldu. Hemen erkenciler grubunu kurduk, yaklaşık 1 hafta erken kalktık. Bu 1 haftada kimler neler neler başardı bir görseniz. Şimdi, bundan sonrasını, o zamanlar Twitter’da paylaştığım bir zinciri buraya kopyalarak devam edeceğim. Başlayalım.

Verimlilik Nasıl Arttırılır?

Bu zincir, birbirlerini sürekli erken kalkmak ve hayatının yırtıklarını dikmek için motive eden bir grup kararlı insanın 1 haftalık başarı hikayesini anlatacak, erkenciler’in 🙂

Hikaye aslında en başta tek kişilikti. Çok hızlı başladığım Teknik Analiz eğitimi hazırlama işini, son zamanlarda iş yoğunluğundan, hastalıklardan, kafa meşguliyetinden sürekli sallıyordum. Süreç aşırı yavaşlamıştı. Neredeyse günlerdir projenin üstüne hiç bir şey katamıyordum. Bu gibi durumlarda, süreci tekrar hızlandırmak için, çoğu zaman yaptığım şeyi tekrar yapmayı planladım: sabah çok erken (5’te) kalkıp, aile eşrafı uyanana kadar çalışmak. Ne zaman hayatımda tıkansam, ilerleyemesem bu yöntemi kullandım ve işime inanılmaz yaradı.

Ancak bu sefer farklı bir şey yapayım ve takipçilerimi de dahil edeyim dedim ve bu “hızlandırma kampını” tüm Borsanın İzinden takipçilerine aşağıdaki tweet ile duyurdum. Tarih 15 Şubat’tı. Tweete tahminimden daha fazla ilgi duyuldu, saatler içerisinde 1.000 kişi toplandık.

Resim

Grubun ismini #erkenciler koyduk, Telegram kanalımızı açtık. Kanalda borsa, hisse senedi vs. konuşmak kesinlikle yasaktı. Herkes kendi çalışacağı konuyu KENDİ seçecekti. Saat 5’te uyanıp, 5’i 10 geçe çalışmaya başlayacaktık. Pomodoro tekniği kullanarak 3 tur dönecektik. Bilmeyenler için Pomodoro, bir çalışma tekniği. 25 dakika çalışma + 5 dakika dinlenme şeklinde toplam 4 tur dönüyor. 4 turun sonunda 15 dakika ekstra dinlenme var. Bu, diğer çalışma tekniklerine göre oldukça verimli bir çalışma tekniği. Beyin, çalışmanın 25 dakika ile sınırlı olduğunu, sonrasında mola olduğunu bilince daha verimli çalışıyor (ne zaman biteceğini bilmediği bir zamandansa). Sonraki 5 dakikalık mola ise beyni bir sonraki çalışma turu için boşaltıyor, hazırlıyor. Her neyse, hikayeye devam edeyim.

1.000 kişinin arasında grubu BORSA grubu zannedip giren, sonra aradığını bulamayınca ayrılan 100-150 kişi oldu. Kalan 850 kişi arasında ise ilk gün 100 kişinin üstünde uyanan ve çalışan oldu. Hafta sonuna doğru bu sayı 70’lere düştü. Cumartesi – Pazar ise 50 kişinin altındaydı. Ancak, kişi sayısına takılmayın, ortalama 100 kişi, her sabah saat 5’te uyandı, 3 tur 25+5 dakika çalışma döndürdü. Kimisi İngilizce çalıştı, kimisi Teknik Analiz çalıştı, kimisi kitap okudu, kimisi müzik dinledi vs. Şimdi size, #erkenciler grubundan bir kaç mesaj paylaşayım.

Verimlilik Artışı Erkenciler Grubunda Nelere Yol Açtı?

Bir arkadaşımız doktora tezinde ilerlemiş, bir diğeri yüksek lisans için çeviri işini halletmiş. Dosyalar derlenmiş, kitaplar okunmuş. Belki direkt gruptan dolayı değil ama, sigara bırakılmış.

Verimlilik Artışı ile İlgili Erkenciler Mesajları
Verimlilik Artışı ile İlgili Erkenciler Mesajları

Başka bir arkadaşımız kendi işi için bağlantılar oluşturmaya çalışmış, başka birisi teknik analiz çalışmış, borsaninizinden sitesindeki yazıları bitirmiş.

Verimlilik Artışı ile İlgili Erkenciler Mesajları
Verimlilik Artışı ile İlgili Erkenciler Mesajları

Kimi arkadaş SPSS çalışmış, kimisi kitap okumuş, kimisi indikatör çalışmış. Yani kısacası, inanılmaz güzel bir sinerjiyle ortalama 100 kişi saat 5’te uyanmış ve hayatında ne eksik varsa, neyi amaçlıyorsa peşinden koşmuş.

Verimlilik Artışı ile İlgili Erkenciler Mesajları
Verimlilik Artışı ile İlgili Erkenciler Mesajları

Ben de kendi adıma bu 1 haftalık çalışma kampında eğitim çalışmama 25 yeni slide ekledim, 1 adet kitap bitirdim. 25 Slide benim için inanılmaz iyi bir rakam, bu eğitime neredeyse 1 aydır tek bir slide bile ekleyemiyordum. 1 ayda yapamadığım ne varsa, 1 haftada yaptım.

Grupta öyle güzel bir sinerji oluştu ki, herkes birbirini o kadar iyi motive ediyor ki, bilgiler paylaşılıyor, fikirler tartışılıyor, kitaplar öneriliyor, herkes birbirini geliştiriyor. 15 günlük çalışma kampını 21 güne çektik. Bu bitince yeni bir sınıf daha yapacağız hatta. İnsanların kendi hayatlarında kötü giden bir şeyleri durdurabilme başarısını, erken kalkıp hayatlarına bir şeyler katma isteklerini görünce inanılmaz mutlu oluyorum. İyi ki tek başına yapmamışım da, sizlerle paylaşmışım bu fikri.

Bu yolculuğa aktif veya pasif katılan herkese teşekkür ederim. Şimdilik #erkenciler grubu yeni üye almıyor, 21 günlük kampımız bitsin, bir sonraki hızlandırma kampında tekrar herkese duyurusunu yapacağım. Görüşmek üzere dostlar 🙂 Teşekkürler.

Not: Bu arada, şurada da bir yazı yazdım ve hayatı planlamayla ilgili konuştum. Bu yazıyı da okumanızı mutlaka öneririm:

Hayatı Planlamak Neden Zaruri ve Ben Bunu Nasıl Yapıyorum?

Okumak için tıklayın!
Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

One Comment on “Verimlilik Arttırıcı Bir Mind-Hack: Erken Kalkmak (ve Erkenciler’in Hikayesi)”

  1. Merhaba,
    Çok güzel bir yazı ve daha önemlisi çok güzel “motivasyon dolu sinerjik” bir etkinlik olmuş.
    Çözemediğim sorunlarım olduğunda ben de sabah 5 civarı kalkardım. Ama benim kalkmam saat kurma şeklinde olmayıp, uyuyamama ve ilginç bir şekilde hep aynı saatte yani sabah saat 5 civarında kalkma şeklinde oluyor idi. O saatlerde yaptığım en güzel ve fayda sağlayan etkinliğim ise yoga ve meditasyonumu çok huzurlu bir şekilde yapıyor olmam idi.
    Bir sonraki gruba katılım açıldığı zaman orada olmak isterim. Çok yoğun twitter kullanan biri olmadığım için umarım sizin duyuru ilanınızı yakalayabilirim.
    Teşekkürler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir