Trading Öğrenirken Bildiklerini Unutma Zorunluluğu

%title

Herkese selamlar dostlar,

Malum, Profesyonel Trading eğitimleri verdiğim Atölyemiz gün geçtikçe büyüyor, her defasında aramıza yeni  ve heyecanlı dostlar katılıyor.

Ülkenin insanları zorladığı bu darboğazdan kaçışın bir alternatifi olarak borsayı, finansal piyasaları gören kişiler, önce benimle tanışıyor, sonra eğitimlerimle.

Bu benim için harika bir şey çünkü en az Trading kadar sevdiğim bir başka şey de, bildiğim şeyleri anlatmak.

Bu vesileyle onlarca arkadaşla konuşuyorum, onlarca soru alıyorum, her birine cevap vermeye çalışıyorum.

En çok sorulan soru şu: “hocam ben başka yerden teknik analiz eğitimi aldım ama, yeni başlayanlar için olan eğitimi tekrar almama gerek var mı?”

Bu soru kritik bir soru. Çok farklı noktaları olan bir soru.

Benim cevabım net, “evet, ben olsam geçmişte kimden ne öğrenirsem öğreneyim, binayı ne kadar uzun inşa edersem edeyim, mutlaka ilk eğitimle başlarım”.

Neden?

Bunun çeşitli nedenleri var, sıralamak gerekirse:

  1. Öncelikle, geçmişte aldığınız eğitimi kimden aldığınızı, aldığınız kişinin ne kadar yetkin olduğunu, size bildiklerini ne kalitede aktardığını bilmiyorum. Anlatan iyi anlattı mı, anlatılan iyi kaptı mı mevzuyu? Ya anlatan kişi yalan yanlış, çarpık pörçük bilgileri size “doğrusu budur” diye anlattıysa? Sonuçta sizin bu bilgileri filtreleme imkanınız yok çünkü siz de hiçbir şey bilmiyorsunuz ve bir anlatıcıya, bir öğretmene güveniyorsunuz. Ancak ya bu öğretmen yeterli bilgiye ve donanıma sahip değilse?
  2. Hadi diyelim anlatan kişi harika bir trader ve harika bir eğitmen, siz bu anlatılanları ne derece aldınız ve uyguladınız? Trade günlüğünüz var mı, geçmişe doğru bakınca winrate oranınız nedir, PF oranınız nedir, başarı oranınız nedir? Belki iyi anlatıldı ancak iyi uygulanmıyor?
  3. Sonra, teknik kısmı öğrendiniz öğrenmesine ama, psikolojik kısımda ne durumdasınız? Aldığınız eğitimde bunlar anlatıldı mı? Trade Psikolojisi üzerine eğitimde neler geçiyor, teori tamam ama uygulama durumu nasıl? TV’den izlerken futbolcuya akıl vermek kolay, peki ya siz sahaya çıkınca gol atabiliyor musunuz?

Aldığınız Diğer Trading Eğitimleri Size Yeter mi?

Özetle, geçmişte bölük pörçük aldığınız, başarısını ölçemediğiniz, kendi başarınızı kanıtlayamadığınız hiçbir bilgiye ve eğitime güvenmemek lazım. Eğer “bu geçmişte aldığım eğitim bana yeterli” deyip üzerine direkt Atölye’den üst seviye bir eğitim alırsanız, binayı farklı taşlarla yapmış olursunuz.

Halbuki bir binanın sağlam bir çimentoyla, aynı tuğlalarla, aynı mühendislik hesaplarıyla, aynı bakış açısıyla yapılması gerekir. Bina yapılırken usta değiştirilmez. En başından aynı ustayla başlanıp aynı ustayla bitirilir, böylesi çok daha idealdir.

Öncekinin üstüne bir şeyler koymaya çalışırsanız, inşa ettiğiniz şey birbirini beslemeyen, birbirinden beslenmeyen, bağlantısız parçalardan oluşur. Başka binanın üstüne başka bina inşa etmeye çalışırsınız.

Bu da ilk depremde binayı yıkar, siz de “ya demek ki bu muhit bana uygun değilmiş” der taşınırsınız.

Halbuki, tüm bildiklerinizi veya biliyor sandıklarınızı bir kenara koyup, en başından doğru kişiyle, doğru eğitimle, doğru toplulukla yola çıkarsanız, çok daha başarılı olursunuz çünkü burada bir bilgi değil bir paket almış olursunuz.

Bu paket teknik analiz eğitimi, trade psikolojisi desteği ve topluluk katılımı paketidir. Baştan sona sizi başarıya programlayan bir pakettir.

Özetle, bana “hocam onu almıştım, bunu almayayım, şunu mu alayım” sorularına şöyle cevap vermeme izin verin:

Eğer bütçeniz varsa, bu eğitimleri toplu almak sizi zorlamayacaksa, hesabınızda sonsuza kadar kalacak bu eğitimlerin hepsini toplu bir şekilde alın ve başlayın. Sonrasında telegram topluluğumuza katılın ve Türkiyenin en kaliteli 3-5 Trading Topluluğundan birine dahil olmanın keyfini yaşayın.

Trading Atölyesi

Teknik Analizi Osman Hoca’dan VİOP’u İbrahim Ustadan, PA’yı Şahin Ustadan alırsanız, kafalar karışabilir. Biri scalp yapar, diğeri swing yapar, diğeri belki hiç içeride değildir. Birinin baktığı şekil, diğerinin baktığı şekille çok farklıdır, biri üçgen derken diğeri dikdörtgen der.

Bunu “farklı bakış açıları” olarak yorumlamayın. Trading konusu, diğer konuların aksine, farklı bakış açılarından beslenmeye uygun değil. Neden uygun değil, bunu detaylı açarız ama, bu konuda en iyisi, güvenebileceğiniz bir mentör bulup, onu yakından takip etmek ve ondan başka kimseye kulak asmamaktır. Bana güvenin, bir bildiğim var.

İlla bana güvenip benimle yol yürümek zorunda değilsiniz ancak birine güvenin ve onunla yol yürüyün, ben veya başkası.

Teşekkür ederim, iyi okumalar, iyi çalışmalar, bol kazançlar, selamlar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir