Yeni Traderlar, Sizi Kesimhaneye Götürüyorlar!

%title

Herkese merhabalar dostlar. Bildiğiniz gibi, finansal piyasaların sürekli tekrarlayan döngüleri vardır. Fiyatlar yükselir, düzeltir, yükselir, düzeltir, yükselir, düzeltir. Bazen yükselişler hiç bitmeyecekmiş gibi gelir, ancak biter. Bazen düşüşler hiç bitmeyecekmiş gibi gelir, ancak biter. Eninde sonunda fiyatlar zigzag şeklinde dalgalanır. Biz Traderlar, bu dalgaların oluşumunda doğru yerde, dalganın bizi götüreceği yere doğru dalgayla beraber ilerlemeye çalışırız. Bazen başarırız, bazen patlarız. Düşe kalka ilerleriz.

Bu dalgalar insan psikolojisinin yarattığı duygusal durumlarla oluşur. Ancak dip toplamda, oluştuğu şekliyle, diğer insanları da besler. Yani aslında mevzu iç içedir. Aynı herhangi bir endeks gibi. Elinizdeki hisse senedi harikadır, yükselişe çok uygundur, üstelik BİST100 endeksi içinde değildir, ancak BİST100 endeksi bozarsa, elinizdeki hisse de bozar. Bu eşyanın tabiatı gereği, korkuyla paniğin bulaşıcılığı gereği oluşan doğal bir etkidir.

Dalgalar da, insanların coşkusuyla, mutluluğuyla, hayalleriyle, açgözlülüğüyle başlar, bu duygular insanların risk algılarını rahatlatır, daha fazla harcamaya müsait bir hale gelir insanlar. Hisse senetlerinin fiyatlarına bile bakmadan alır hale gelirler. Bu bir talep yaratır, bu hırs, bu coşku kaynaklı talep fiyatları yükseltir. Belli bir yerden sonra, döngünün sonsuza kadar gitmeyeceğini bilen büyük para sahipleri yavaştan satmaya başlar. Fiyatlarda oluşan kırmızı mumlar insanlara yansır, tedirginlik başlar, korku yayılır, bunu ilk anlayan kazançlı çıkar, son anlayan zarar eder, fiyat düşer.

Tüm hikaye sürekli bu şekilde tekrarlar.

Bu hikaye sadece finansal piyasaların hikayesi değildir. Bu piyasalardan beslenen aracı kurumların, ekonomi dergilerinin, yayınlanan raporların, kurulan şirketlerin de hikayesidir. Yükseliş dönemlerinde aracı kurumlar daha çok komisyon kazanır, ekonomi dergileri daha çok satar, daha çok rapor yayınlanır, daha çok finans-borsa şirketi kurulur. Düşüş dönemlerinde ise tam tersi gerçekleşir.

İşte, bu yükseliş dönemlerinde, yani başka bir deyişle, rallilerde, sosyal medyada boy gösteren hesap sayısı da artar çünkü bu yükseliş tüm notlama kriterini, tüm filtreyi, tüm kalite eleğini ortadan kaldırmıştır. Nehir akıyordur, kendini nehre bırakman bir yerden başka bir yere gitmen için yeterlidir, yüzme bilmene gerek yoktur. Bu dönemde yüzme bildiğini ve hatta sizlere yüzme öğretmek istediğini belirten bir sürü hesap türer. Bu hesaplar normal şartlar altında çok kolay bir doğal seleksiyon kurbanı olacaklarken, akan nehir bunları kurtarır, yaşatır, besler, büyütür.

Sonra bunlar döner, bu cesaretle veya bu fırsattan istifade yeni kurbanlar arar, sizlerin kurdukları hayalleri besler, sizi tuzağa çekmek ister çünkü en zayıf yanınız kolay yoldan para kazanma isteğinizdir. Bu isteği kullanarak avı avcıya kendi elleriyle götürürler.

İşte mesela aşağıda birden fazla örnek var:

Trader Tuzakları
Trader Tuzakları

Trader Tuzakları
Trader Tuzakları

Çoğu insan bu hayallere kanar, borsa yükselirken voleyi vurmak, para kazanmak isterler. Ancak bilgileri yoktur, o zaman bilgili olduğunu iddia eden ve çok para kazandıracağını söyleyen birkaç hesaba inanır, güvenirler. Telegram gruplarına katılınır, söylenenler yapılır, vekalet bile veren çıkar. Ancak nehir durunca kimin yüzme bilmediği ortaya çıkar, çok büyük kayıplar ortaya çıkar. İnsan ancak bu kayıplardan sonra akıllanır, çoğu da akıllanamaz, elenir gider.

Siz siz olun bu kayıpların sizi döve döve akıllandırmasını beklemeyin. Borsada kimse kolay yoldan size para kazandırmaz. Eğer sizi birileri bir yere çağırıyorsa, orası muhtemelen kesimhanedir. Girmeyin. Kazandığınız ilk parayla kasayı daha da büyütüp adamlara iyice teslim olmayın, gidin bir eğitim alın, kendinizi geliştirin.

Trader Yalnızdır

Trading yalnız yapılan bir meslektir, ne kadar kalabalıklaşırsanız o kadar kafanız dağılır. Kalabalıklaşacaksanız insan filtrenizi daraltın, herkesi içeri almayın, aynı kafada olan kişilerle besleyin beyninizi, roketçi tavancı tayfadan uzak durun. Onlar sizi kullanarak hareket başlatmak isteyen ve o hareketten nemalanan kişilerdir, eninde sonunda mağdur olursunuz, bu tuzağa düşmeyin.

%title
Pay Senedi Yatırımcı Sayısı

Son ayda 118bin yatırımcı gelmiş borsaya, paranın gidecek başka bir yeri kalmamasından dolayı böyle bir genişleme var, borsa da artıyor üstüne, insanlar yine hayallere kapıldı. Bu hayallerin mutlaka kurbanları olur, siz bunlardan olmayın.

Bu cümlelerim “ralli bitecek” demek değil, ralli devam edecek, edeceğine inanıyorum. Siz de para bir süre daha para kazanacaksınız, ancak bu para kazanma işini sonsuz zannetmeyin, kazandığınız paralarla sistemi beslemeyin, tam tersi, sistemden dışarı çıkartıp kendinizi besleyin, eğitim alın, konuyla ilgili kitaplar alın okuyun.

Sizi götürdükleri kesimhaneden canlı çıkan olmamıştır. Dikkat edin. Şu yazımı da mutlaka okuyun:

Bu ralliden kazandığınız paranın sadece bu ralliye özel olmaması, daimi olması için ise, bir miktar paranızı dışarı çekip Atölye’deki eğitimlere göz atabilirsiniz.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir