Borsada Batmak: 2020 Borsacıları Neden Battı, 2021 Kriptocuları Neden Batacak?

%title

Herkese merhaba dostlarım. Başlık biraz sert oldu, farkındayım. İnsan pozitif beklenti gereği umut ederek yaşıyor bu hayatı. Bu tarz bir beklenti içerisinde böyle borsada batmak filan tarzı bir başlıkla karşılaşmanız çok iyi olmamış olabilir. Ancak bazen de acı gerçekleri tam da suratınıza vurmak zorunda hissediyorum kendimi çünkü şu an fark etmeseniz bile, dip toplamda sizin yararınıza hareket bu olacak. Şimdi, WORD dosyasını açıp, sorgusuz, sualsiz, olduğu gibi, akışıyla yazasım geldi. Neden? Çünkü dertlendim. Çünkü son zamanlarda bolca borsada batmak haberi alıyorum. Borsa macerasına 2020’de dahil olan arkadaşların kasasının %50’ye yakın eridiğini okuyorum.

Bir sürü çaresiz DM gelmeye başladı, yardım talep edenler, hisse soranlar, “bu paraya ihtiyacım var hocam, içeride takıldım kaldım, borsada batmak sırası bendeymiş” diyenler. Bir tarafım üzülüyor bu mevzuya. Çünkü karşıda bunu sana yazan kişi İNSAN. Belli ihtiyaçları var, çocuğu var, geçindirmesi gereken bir ev var. Adam yüzünü bile görmediği birinden, Twitter üzerinden yardım istiyorsa, demek ki gerçekten çaresiz diyorum. Bilinçsizce bu piyasaya girmiş, TL’nin amansızca değer kaybetmesine karşı koymak, parasını korumak, enflasyonla mücade etmek istemiş. Finansal piyasalarla tanışmış. Ancak onun kısmetine borsada batmak düşmüş.

Bir tarafım da üzülmüyor, çünkü 2020 boyunca neredeyse dilimizde tüy bitti, uyara uyara yerde kilim olduk. Kimse dinlemedi, herkes üstümüze basa basa geçti. Bizlerle bir sürü kişi dalga geçti. “hocam o kadar yazıyorsun, yazdığın kadar alsaydın zengin olmuştun” diye. Herkes borsaya 2000 hedefleri veriyordu. Bilgi küçümsendi, teknik analiz, temel analiz köşeye atıldı, tecrübe ufalandı. Kim acemi, kim usta karıştı. Bu tür senaryolarda Usta bilir ki, acemi cezasını çekecektir, piyasa acemiye dersini verecktir. Ha keza verdi de.

Önce size 2020 manzarasını sunayım. Altta iki grafik var. Birincisi XU100, yani temel endeksimiz. 2020 boyunca 2’ye katlamış neredeyse. Diğeri ise yan tahtaların grafiği. Yani Tüm hisselerden XU100 hisselerinin ÇIKARILDIĞI grafik. Neredeyse 4’e katlamış.

Borsada Batmak - Yükseliş Grafiği
Borsada Batmak – Yükseliş Grafiği
Borsada Batmak - Düşüş Grafiği
Borsada Batmak – Düşüş Grafiği

Bu yükseliş bir çok kişiyi içeriye çekti, herkes kazandı, kazandıkça cesaretlendi, cesaretlendikçe risk nedir, kurallar nedir, teknik analiz nedir umursamadı, hep madalyonun bir tarafı anlatıldı herkese, diğer tarafını kimse anlatmadı. Hoş anlatanlar da dinlenmedi. Sonra iş döndü dolaştı, piyasanın yüzyıllık döngüsüne geldi. Son 2 aydır piyasa devasa bir şekilde düşüyor. Tüm herkes para kaybetmeye başladı. Kimisinin tüm kazandığı eridi, kimisi kasayı sıfırladı, kimisi yarıya düştü.

Size Jesse Livermore’un iki sözünü paylaşacağım şimdi. Efsanevi kitap Bir Borsa Spekülatörünün Anıları’ndan alıntı. Bu ilki:

Borsada Batmak - Jesse Livermore
Borsada Batmak – Jesse Livermore

Bu da bir diğeri:

Borsada Batmak - Jesse Livermore
Borsada Batmak – Jesse Livermore

Borsada Batmak Mümkün mü?

Peki neden bu insanlar kaybetti? Çok basit. Bilgiyi doğru yerden almadılar, doğru yerden bilgi verenleri dinlemediler.İnsanların en kötü trade alışkanlıkları boğa piyasasında elde edilir. Ne alsan kazanırsın, zarar ediyorsan paçal yaparsın, fiyat yine yükselir, kara geçersin. Zannedersin ki rüzgar karşıdan esmez, zannedersin ki kaybetmek mümkün değil, zannedersin ki borsa 3’e katladı, bir kere daha 3’e katlayacak. Ancak kazın ayağı öyle değildir. Bu dönemde elde ettiğiniz tüm kötü alışkanlıklar aslında sizin mezarınızı kazar.

Stop nedir bilmezsiniz, hiç düşmeyecek sanarsınız, düştüğü zaman yükselecek sanarsınız. Burada biz tweet attığımızda “hocam sende amma temkinlisin, al işte şu kağıdı bak üçe katlayacak” diyen herkes şimdi destek talebi için tekrar mesaj atıyor. Sonuç? Batış. O böyle ince ince, tırnaklarına biriktirdiğin paralar uçtu gitti. Tekrar nasıl kazanacaksın, tekrar nasıl güçleneceksin, tekrar nasıl ilerleyeceksin, adım atacaksın? Her şey sıfıra döndü. Özetle, bir kısım, bu finansal piyasalarda işlem yapma mevzusunu çok hafife aldı. Bu sonuç zaten bekleniyordu, ben şaşırmadım bu kadar batışın veya zararın olmasına. Bazıları haketti, bazıları haketmedi ama oldu.

Bu daha kriptoya da gelecek. Sanmayın ki uzaya çıkacak, piyasa dalgalar halinde hareket eder. Kripto da düzeltmeye, ayı sezonuna girecek. O zaman da çok boğa kesimi olacak, ortalık çok karışacak. Çünkü kripto yatırımcıları da kontrolsüz. Risk nedir bilmiyorlar, ayarsız position sizingler, saçma salak kaldıraçlar, manipülatif scam shitcoinlerde para avları. Bunun mutlaka sonu olacak. Olan kime oluyor? Yine bu arkadaşlara. Zaman, enerji ve para kaybediyorlar. Finansal piyasalar gibi, eğer profesyonel yaklaşılırsa derya deniz bir fırsatlar havuzunun en kötü yerinden, en sığ, en içe çeken kısmından başlıyorlar yüzmeye ve boğuluyorlar. Boğa piyasasındaki yükselişi yetenekle karıştırıyorlar, şanslı pozisyonlarını iyi analiz sanıyorlar

Neyse, bu dönemler zaten yaşandı, yaşanıyor ve yaşanacak. Sürpriz değil. Size en büyük önerim, lütfen bu işi ciddiye alın, doğru yerden, doğru bilgiye ulaşmaya çalışın. Sitemizde onlarca ücretsiz yazı var, bir de ücretli eğitimimiz var. Lütfen kendinize yatırım yapın. Eğer kendinizi iyi eğitirseniz mükemmel bir fırsatlar denizine girebilirsiniz. Ancak tembellik yapar, kolay para peşine düşerseniz, bir iki kanat çırparsınız da, sonrasında bir şeffaf cama kafayı geçirirsiniz, şanslıysanız tekrar uçarsınız ama çoğunlukla boyun felci olursunuz.

Çalışana, gelişene, kendini geliştirene, profesyonel şekilde, sürdürülebilir trade edebilene, bu yola baş koyan herkese selamlar. Diğerleri zaten bugün var, yarın yok. İyi günler arkadaşlar.

Aylar sonra not: Bu yazı yazıldığında (Nisan 2021), Bitcoin 58bin$ civarındaydı. Aylar içerisinde Bitcoin 28bin $’ı gördü, bir çok altcoin en tepeden %70’e yakın düştü. Bir sürü kişi battı, bir sürü kişi intihar etti.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

4 Comments on “Borsada Batmak: 2020 Borsacıları Neden Battı, 2021 Kriptocuları Neden Batacak?”

 1. Wallahi borsada Ocak-Mart ayları arası BIST100’de 150 bin 160bin arası 3 ay testere ağzı formasyonu yaparak malladılar milleti sonra güp güp.
  Şimdi ise BTC’de 50k-64K arası 2 aydır testere ağzı yapıyolar tepede milleti mallıyolar. Dediğiniz gibi sıra kriptolarda güp güp .. Hakkımızda hayırlısı olsun. Ben vaktinde sizin siteniz ve alttaki yazıları da okuyunca çıkıp euroda pozisyon aldıydım. BTC 50 binleri yeni görüyordu ben çıkarken yeter allah bereket verisn.

  Beni zamanında mantıklı düşünmeye sevk ederek borsa ve kriptodan çıkmamı sağlayan şurdaki yazılar:
  https://aegeanocturnes.medium.com/borsa-nereye-gidiyor-75e2e25359d7

  https://medium.com/türkiye/bitcoin-balon-mu-patlar-mı-32f415c945e0

 2. Hocam zaten özetlemişsin herşeyi net bir şekilde ;
  Çalışana, gelişene, kendini geliştirene, profesyonel şekilde, sürdürülebilir trade edebilene, bu yola baş koyan herkese selamlar. Diğerleri zaten bugün var, yarın yok.
  65000 tl ile borsaya girmiş parası 51000 e düşmüş bana diyor ki ne yapayım hangi hisseye gireyim.
  Bir kere stop yapmamış diyorum ki şu şu kitapları ,bu adamları oku ,bu siteleri ve bu kanalları izle takip et geliştir kendini. Haftaya soruyorum ne yaptın baktın mı? Yok.
  Yukarıda cümlede dediğin gibi.

 3. ”Ancak tembellik yapar, kolay para peşine düşerseniz, bir iki kanat çırparsınız da, sonrasında bir şeffaf cama kafayı geçirirsiniz, şanslıysanız tekrar uçarsınız ama çoğunlukla boyun felci olursunuz.”
  Muhteşem bir yazı daha

 4. Tarihe not. İyi ki bu yazıyı okudum ve tekinli davrandım. Çok güzel kazanacaktım ama kazanamadım. Fakat batmadım da bir sonraki döngüye kadar kendimi eğitiyorum. İbrahim Bey’in düştüğü son notu çok şükür tecrübe etmedim, teşekkürler İbrahim Bey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir