Tarihin İlk Hisse Senedi Borsası: Amsterdam Stock Exchange

%title

Dostlar, biraz genel kültür konuşalım, ortamlarda, mekanlarda, arkadaşlara satmalık bilgiler edinelim, böyle böyle üstüne koya koya gelişelim, güzel şeylerden konuşalım, entelektüel seviyemizi arşa çıkaralım derim, ne dersiniz?

Bugün size tarihin ilk hisse senedi borsasından bahsedeyim.

Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’nın ardından Hollanda, Avrupanın en büyük 5. ekonomisi.

Hollanda, aynı zamanda, bildiğimiz ve kabul ettiğimiz anlamda “batılı ekonomi” normlarının ilk keşfediliği ve ilk uygulandığı ülke.

Hatta, bazı ekonomistler ve tarihçiler, Hollanda için “first modern economy of the world” / “dünyanın ilk modern ekonomisi” tabirini de kullanıyorlar.

Hollanda’nın biz borsacıları ilgilendiren bir başka mevzusu daha var.

Hollanda, şu an bildiğimiz anlamda işleyen Hisse Senedi Borsalarının ilk kurulduğu yer.

İlk Hisse Senedi Borsası, bundan tam 421 yıl önce, Amsterdam’da kuruldu: Amsterdam Stock Exchange.

O zamanlar dünya ekonomisinde belirgin bir “Felemenk” etkisi vardı. Hollandalılar, Endonezya’da, Hindistan’da, Sri Lanka’da ve çeşitli diğer coğrafyalarda çok büyük koloniler kurdular. Özellikle ipek ve baharat ticaretiyle inanılmaz zenginleştiler.

%title

Tarihin belki de en önemli şirketlerinden biri olan Dutch East India Company, coğrafi keşiflerini ve bu kolonileşme hareketini devam ettirebilmek için halka açıldı ve hisselerini senetlere dönüştürüp, satılabilir hale getirdi.

Böylece, bildiğimiz anlamda ilk hisse senetleri alınıp satılabilir oldu ve Amsterdam Borsası kuruldu.

Dutch – East India Company hisse senetlerini alıp satan Trading kulüpleri kuruldu, yatırımcılarla traderlar arasındaki iletişimin sağlanması için ilk broker ihtiyacı o dönemde doğdu.

Şirket büyüdükçe ve yeni koloniler oluşturdukça, baharat ve ipek ticaretinden zenginleştikçe hisse senetlerinin değeri de arttı, bu da çok ciddi bir etki oluşturdu ve insanlar her defasında bu işin daha çok içine girmeye başladılar.

%title

Sonrasında Amsterdam Borsasında farklı şirketler de hisse senetlerini işleme açtı, bu işlere aracılık eden şirketler kuruldu, bireysel brokerlar türedi.

İkinci el hisse senetlerinin satılabilmesi için ayrı bir tezgahüstü pazar kuruldu.

İlk hisse senetleri krizi, ilk fon, ilk broker firması, ilk finansal burs, halka açık bir şirketin ilk batışı gibi onlarca finansal “ilk gelişme”, Amsterdam Borsasında oldu.

Amsterdam Borsası, 2000 yılında Brüksel Borsası ve Paris Borsası ile birleşerek EuroNext isimli yeni bir borsaya dönüştü. Euronext, şimdilerde Amsterdam Borsasının olduğu binada faaliyet gösteriyor.

Özetle, şu an hepimize özgürlüğünü veya özgürlüğe giden umudu veren borsalar, ilk defa 1600’lü yıllarda Hollandalılar tarafından kuruldu.

Minnettarız 🙂

Bu kısa yazıyı burada bitirelim, bitirmeden önce, Wall Street ismi nereden geliyor, neden o ünlü sokak Wall Street olarak adlandırılıyor öğrenmek için şuraya tıklayın, bu bilgi de şanti bir bilgidir, atın hafızaya, beyin bedava nasıl olsa, ortamlarda satacağız diyorum, güvenin bana 🙂

İlgili yazı: Nereden Geliyor Bu Wall Street Adı?

Selamlar, saygılar.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir