Ünlü Traderlardan Az Bilinen 13 Alıntı

ünlü traderlardan az bilinen alıntılar

Dostlar, herkese merhaba. Uzun zamandır trading efsanelerinin hayatlarını yazmak, sizlere çok bilinen ünlü traderlarla daha az bilinen diğer Trader’ları anlatmak istiyordum. Buna bir türlü zamanım olmadı ancak bugün iki arada bir derede bulduğum zamana, bir başka yazıyı, ünlü Traderlardan alıntıları sıkıştırdım. Twitter’da yaptığım zinciri şimdi sizlerle paylaşıyorum. Bu yazı boyunca az bilinen Trader’ların benim Trade hayatımı şekillendiren güzel cümlelerini okuyacaksınız.

Lütfen okuyup geçmeyin, okuduktan sonra da bu ünlü traderları araştırın, diğer yazılarını ve alıntılarını bulun, kitaplarını inceleyip alın, indirin, okuyun. Tecrübenin en iyisi diğerlerinin yaşadığı tecrübelerle elde edilendir. Ben kendi kişisel trader gelişimimi bu ünlü traderların paylaştıkları bu sözlere, yazdıkları o kitaplara borçluyum. Benim zamanımda youtube, twitter gibi hazineler ya yoktu ya da içerikleri bu kadar zengin değildi. Özellikle Youtube’da bu ünlü traderların harika röportajları ve seminerleri oluyor. Tamamen ücretsiz. İngilizceniz de varsa bu içeriklerden mutlaka yararlanmanızı öneririm. Özellikle Larry Hite, Van Thaarp ve Richard Dennis harika üç traderdır, onlara odaklanırsanız çok işinize yarayacak yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

Ünlü Traderlar: Larry Hite, Richard Dennis, Van Tharp
Ünlü Traderlar: Larry Hite, Richard Dennis, Van Tharp

Daha fazla uzatmadan sizi ünlü traderların alıntılarıyla başbaşa bırakıyorum:

Ünlü Traderlardan Az Bilinen Alıntılar

70 yaşında bir insanın ertesi yıl da hayatta kalacağına dair kesin bir şey söyleyemezsin ancak 70 yaşında 100.000 kişinin yüzde kaçının ertesi yıl hayatta kalacağına dair iyi bir tahmin yapabilirsiniz. Bu büyük sayılar kanunudur. Bundan dolayı, kurduğunuz sistemin başarısını tek bir işlemle değil, üst üste yapılan seri işlemlerle ölçmeniz gerekiyor. 10 işlemin ilk 4’ü zarar, kalan 6’sı kar olabilir. İlk 4’te pes etmemeniz şarttır

Larry Hite

Bir çok trader, işin başında çok büyük riskler alma eğilimi gösterir. Bu riskler kasaya çok büyük zararlar verir. Böyle olunca, geri en başa dönüp tekrar savaşmaya başlamak çok güçtür. Risk alırken seçici olmak bir yetenektir.

Gary Bielfeldt

“Her zaman söylerim, dünyanın en başarılı trader’ının tüm kuralları bir gazetede ilan olarak yayınlansa, yine de çoğu kişi bu kurallara uymayacaktır. Çünkü anahtar faktör tutarlılık ve disiplindir.”

Richard Dennis

“Borsadaki 20 yılımın sonunda aldığım bir ders varsa, o da hiç beklenmeyen ve imkansız görünen şeylerin her an gerçekleşebileceğidir”

Richard Dennis

“Stoplarını piyasanın çatışma alanının ortasına koyma. Koyduğun stop noktası savaşın, çatışmanın bittiği yerlerde olsun.”

Bruce Kovner

“Düzenli olarak hata yapabileceğimi biliyorum ve bununla barışığım. Defalarca en iyi kararı verebilirim ve defalarca kaybedebilirim. Ama yeterince devam edersem, yine en iyi kararı veririm ve bom, paramı ikiye katlarım. Ancak sadece hata yaptığını kabul edersem.”

Bruce Kovner

Ne zaman zarar etmekten kurtulup kar etmeye başladın sorusun cevaben: -Egomun ihtiyaçlarıyla, para kazanmak için yapmam gerekenleri birbirinden ayrı tutabildiğim zaman. Yanlış yapabileceğimi de kabul ettiğim zaman.

Marty Schwartz

“Ben kendimi büyük bir trader olarak görmüyorum. Ben birşeylerin olması için oturup bekleyen biriyim sadece. Bir fırsat oluşuyor ve o fırsat lehine pozisyon alıyorum o kadar. Benim durumum kavanozda balık tutmaya benziyor. Kaybetme olasılığım çok düşük”

Jim Rogers

“En büyük traderların piyasalardan gerçekten en çok korkan kişiler olduğunu düşünüyorum”

Mark Weinstein

“Amatör bir trader çok fazla işlem yapar, giriş noktalarını yeterince iyi seçemez. Piyasada hareket gördüğünde dahil olmak ister. Sonuçta sabırla, iyi bir girişi beklemek yerine, kendini işlem yapmaya zorlar. Sabır pek çok kimsenin sahip olmadığı bir özellik.”

Tom Baldwin

“Trading’de başarılı olmak için aşağıdaki 5 psikolojik faktör şarttır: – Oturmuş, dengeli bir kişisel hayat – Pozitif tutum – Para kazanma motivasyonu – Kafadaki çelişkileri bitirebilmek – Sonuçların sorumluluğunu üstlenebilmek.”

Van Tharp

“Çoğu insanın aksine benim piyasayla ilgili inançlarım sürekli olarak değişebilir. Buna izin veriririm ve engellemem. Çünkü inançlarımın değerini bana olan yararları belirler. Bundan dolayı bir çok inancımın ileride yanlış olabileceğini kabul etmeye hazırımdır.”

Van Tharp

“Modern dünyada bir çok kişiye sadece kazanmanın kabul gördüğü öğretilmiştir. Çalışılan veya hayal edilen hayat senaryolarının içerisinde kayıp olasılığı hiç yoktur. Dolayısıyla, hayatın bir kısmı olan ticaret (trade) hayatında da kayıp hiç kabul edilemez, akla getirilemezdir. İnsanın doğası kötü giden başarısız sonuçlarla alakalı ne olursa olsun kendimiz dışında herkesi ve her şeyi suçlamak yönündedir. Halbuki kendiniz dışında bir şeyi suçladığınız zaman aynı hatayı tekrar yapmaya açık hale geliyorsunuz.”

Van Tharp

Alıntılar burada bitti. Eğer bu alıntıları sevdiyseniz, Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabında Jesse Livermore’un yazdığı onlarca güzel cümleyi ve alıntıyı okumak için TIKLAYIN!


Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir