Nereden Geliyor Bu Wall Street Adı?

%title

Evet dostlar, başlıyorum, bırakın borsayı filan ya, biraz kafa toplayalım. Zaten her türlü düşüyor, biz olsak da, olmasak da. En azından “bear market is for learning” kısmını tamamlayalım. Şimdi size bir hikaye anlatacağım. Çok güzel hikaye.

Böylece, Wall Street’in aslında gerçekten duvarı olan bir sokak olduğunu, Bu duvarın bir koloniyi, yerlilerden ve diğer kolonilerden korumak için yapıldığını, hatta ABD’nin isminin eskiden Birleşik Koloniler olduğunu öğreneceksiniz. Hadi bakalım.

Şu an bildiğimiz Amerika, keşfedilene kadar Amerikalı yerlilerin yaşadığı, dışarıyla bağlantısı olmayan, dışarının da kendinden haberi olmadığı bir kıtaydı.

Kristof Kolomb, 1492’de kıtayı ilk keşfettiğinde kıtaya “The New World”, “The Newfoundland” gibi isimler verildi.

Coğrafi keşiflerle birlikte hiç gidemediği yerlere giden Batı, o bölgelere tabi insanlık için değil, o bölgelerin kaynakları için gidiyordu. Amerika gibi devasa bir toprak bulununca, hepsinin gözü döndü. “Yeni Dünya” / “Yeni Keşfedilmiş Dünya” gibi isimler verdiler bölgeye.

O yıllarda Batı erken rönesansını yaşıyordu, bu yeni bulunan kıtaya, tabiri caizse “mal bulmuş mağrubi” gibi akın etti. Batının tüm egemen devletleri gemilerle buraya insan ve köle taşıdı, yerlilerle savaştı, koloniler kurdu.

Çok geçmeden Amerika’nın özellikle doğal liman şeklindeki coğrafyasına sahip kıyı bölgeleri Batı Devletlerinin kolonileriyle kaplandı. İspanyollar buraya “Yeni İspanya”, İngilizler “Yeni İngiltere”, Hollandalılar buraya “Yeni Hollanda”, Fransızlar buraya “Yeni Fransa” dedi.

Resim

Kıta üzerinde onlarca koloni kuruldu, bu koloniler bir zaman sonra birbirleri arasında siyasi ve askeri rekabete girdiler, Keşfedilmeyi ve işlenip ana kıtaya götürülmeyi bekleyen sonsuz kaynaklar tüm Batı devletlerinin gözünü kör etmişti.

Resim

Ancak, henüz yeni geldikleri bu devasa kıtada artan rekabetin ciddi bir çatışmaya dönebileceğini ve bunun da aleyhlerine olacağını anlayan bu kolonilerin en büyük 13 tanesi birleşti ve kendilerine “United Colonies” ya da “Thirteen Colonies” ismini verdiler.

Resim

Yani, “Birleşik Koloniler” İşte, Amerika Birleşik Devletlerinin şu anki ismini almadan önceki adı Birleşik Kolonilerdi.

Şimdi size daha ilginç bir şey anlatayım, şu an Amerika’daki finansal piyasaların merkezi New York’daki Wall Street ismi de, böyle bir koloni rekabetinden doğuyor.

Yeni keşfedilen kıtanın şu anki New York bölgesine ilk defa Hollandalılar çıkıyor ve buraya “New Holland” / “Yeni Hollanda” ismini veriyorlar. Şu an Wall Street’in bulunduğu bölgeye de, New Holland’ın başkenti olarak “New Amsterdam” diyorlar.

%title

Bu Yeni Amsterdam bölgesinin sınırının bittiği yerde, hemen bir diğer koloninin sınırları başlıyor. Bu koloni ise İngilizlerin kolonisi ve ismi, tahmin edin, tabi ki New England. Zaten bu 13 koloni birbirleriyle sınırdaş. Biri bitiyor, diğeri başlıyor.

New Holland kolonisi tam New York’un doğal limanının çevresine konuşlandığı için, bu bölge kısa zaman içerisinde bankerlerin, döviz ticaretçilerinin, traderların, tüccarların, girişimcilerin, çiftçilerin, kısacası işi ticaretle alakalı herkesin toplanma noktası oluyor.

%title

Böylece, Hollandanın bu kolonisi, komşusu İngiliz Kolonisine göre çok daha hızlı gelişiyor. İngiliz kolonisi geçimini ağırlıklı çiftçilikten sağlarken, New Holland ileri ticarete ve hatta sanayiye başlıyor. Bölgeyi inanılmaz sömürüyor ve ana karasına refah götürüyor.

Kısa süre sonra, New England bu farktan rahatsız oluyor ve New Holland ile olan barışını bozuyor, sınır ihlalleri yapıyor, yağmalar başlıyor. New Holland bakıyor bu iş böyle olmayacak, sınıra insan boyunun iki katı kadar uzunlukta ve bayağı kalın tahtalarla duvar örüyor.

%title

Amacı New England’ın işgalinin önüne geçmek, sınırı kesin olarak çizmek ve kendilerini korumak. Gel zaman git zaman, işte bu sınıra yapılan duvara The Wall, Bu duvarın boylu boyunca uzandığı büyük sokağa ise The Wall Street ismi veriliyor. Resmi şöyle:

%title

The Wall Street’te kurulu 3-4 kafe, tüccarların ve bankerlerin sıklıkla buluştuğu yerler haline geliyor, sonraları oraya bir pazar yeri kuruluyor, traderlar ofislerini buraya açmaya, döviz büroları bu sokağa kurulmaya başlanıyor.

%title

Böylece, günümüzde The Wall Street olarak bilinen finans merkezinin ilk adımları atılıyor. Ancak şunu belirtmek gerekir, New Holland’ın kendini korumak için kuzey sınırına kurduğu bu duvar işe yaramıyor, neden?

Çünkü New England, sonunda New Holland’ı yine işgal ediyor, ama duvar tarafından değil, sol taraftan, yani denizden. Aşağıdaki grafikte en sağda The Wall ve The Wall Street. En solda ise deniz tarafı var. İşte İngiltere, deniz tarafından saldırıp, bölgeyi işgal ediyor.

%title

Ancak New England yönetimi, işgal tamamlanınca Wall Street’e hiç dokunmuyor, tüm serbestiyi devam ettiriyor, ticarete hiçbir kısıtlama getirmiyor, hatta yöneticilerini bile değiştirmiyor. Oradaki tüm ticaretin aksamadan devam etmesini sağlıyor.

Evet, İşte, Wall Street’in hikayesi bu. Borsa ortamlarında satılacak bilgi bence, atın hafızaya, yeri gelince yapıştırın gitsin dostlar. Okuduğunuz için çok teşekkürler, selamlar, sevgiler.

Print Friendly, PDF & Email
Yazılarımı Aşağıdaki Butonları Kullanarak Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz:

Yazar: Borsanın İzinden

Diğer Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir